Bakan Ömer Çelik Agos\'ta Türklüğe kin kustu

Devlet kurulurken, tek tipleştirici bir devletkurulmak istendiğini savunan Bakan Çelik, “Bu yapı içinde de hiçbir ihtilaflı alankalmasın istendi. Türklerin bile hafızalarındakarşılığı olmayan bir Türkçülük ve milliyetçiliküretildi” dedi.

Agos Gazetesi’ne röportaj 
veren BakanÇelik, geçen ay azınlıklara yaptığı “dönün” çağrısı ile ilgili olarak detaylı açıklamalardabulunduBakan Çelik, “Geçmişin acılarınıtaşıyan bu insanlar güvence ve somut adımbekliyor. Bu konuda hükümetin bir programıvar mı?” sorusu sonrasında şöyle konuştu:

KARŞILIĞI OLMAYAN 
TÜRKÇÜLÜK

Devlet kurulurken, ulus devlet mantığı içinde, tek tipleştirici bir devlet kurulmak istendi. Bu yapı içinde de hiçbir ihtilaflı alankalmasın istendi. Türklerin bile hafızalarındakarşılığı olmayan bir Türkçülük ve milliyetçiliküretildi. Ve bunun somut siyasiuygulamaları oldu. Batı’da ulus devletmodernleşmenin sonucunda, muazzam bir sosyolojik değişim sonucunda oluştu. Bizde ise ulus devlet, bir ‘devlet ulus’ olarakoluştu. Yani, devlet kendisine yönetecek bir ulus oluşturmak istedi. Tek parti döneminde bu tek tipçi anlayış her kesim için travmalar yarattı.

ESKİ TÜRKİYE MENTALİTESİ MARJİNALLEŞTİ

Çağrı yaptıklarımıza şunu dedik: ‘Unutmayın ki, sizin 
yaşadığınız acıların yakın zamanlardabenzerini yaşamış bir kadro yönetiyor Türkiye’yi. Birtakım darbe teşebbüsleri eğer başarıyaulaşsaydı, bugün pek çoğumuz belki hayatta olmayacaktık. Bu kadronun bunu söylüyorolması başlı başına bir güvencedir zaten.’ Bugün eski Türkiye mantalitesi büyük ölçüde marjinalleşmiş durumda ve bu bize eski zenginliğimizi üretme şansı veriyor. Bunları, bizTürklerin zihniyet dünyasında olmayan sentetik bir Türkçülük adına devletin içinde birtakım kesimler yaptı. Ki bunu yapanlarTürklüğe ve Anadolu’ya aidiyeti de sorunlu kimselerdi. Bunun sebebi de, devlet içindeki bir çeteleşmeyi, bir iktidar oluşumunu sürekli kılmaktı. Üretilen travmayla devlet içindeki çeteleşme birbirini besledi.

TÜRKLERDE ETNİK İSİM KULLANILMADI

Türkiye’de, bu tip bir özgürlükçü tavır, başka partilerdenözellikle sosyal demokratpartilerden beklenirken, bizde muhafazakârlardan geliyor. Çünkü Anadolu’daki tarihsel akış,daima kozmopolitti. Türklerde, Göktürkler hariç hiçbir devlette etnik isim kullanılmadıTürkkültürü sadece Türk etnisitesine ait bir kültür olarak ortaya çıkmadı, çoğulculuğu kuşatan birkültür olarak ortaya çıktı. TürklerTürk milleti kavramını hiçbir zaman etnik veya ırkçı anlayışlakullanmadılar. Aksine, toplumu tek tipleştirmeye çalışan oligarşik oluşumlar bunu ırkçılığa veya etnik radikalizme dönüştürdüler.

TÜRKLÜK ADINA IRKÇILIK ÜRETİLDİ

Geçmişte, Türklerin tarihi Ermenilerden, Ermenilerin tarihi Türklerden bağımsız yazılamazken, Türklük adına ırkçılık üretenler, Türk kimliğinin çoğulcu yapısını ortadan kaldırarak, kimliği reaksiyoner bir kimlik haline getirmeye çalıştılar. Bunun içerisine de, Ermeni kimliğini ve diğer bazı kimlikleri öteki kimlik olarak koydular. Buna reaksiyon olarak da Anti-Türk bazı kimliklerdoğdu. Burada, halklar arasında bir kavga yoktu; siyasi elitlerin kendi aralarındaki kavgalarının aşağıdaki izdüşümüydü.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.