Bahçeli: Mevzuata alenen aykırı işlemlere imza atılmış

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Soma faciasına ilişkin diğer ülkelerde yaşanan maden kazalarını referans göstermesine tepki göstererek, "Allah'tan Başbakan 14. yy'daki veba salgınından bahsetmemiştir. Allah'tan grip salgını aklına gelmemiştir. Başbakan eğer dur durak bilmeseydi eğer önüne konulsaydı Titanic isimli yolcu gemisinin 1912'de buz dağına çarpıp denize gömülmesinden örnek verebilirdi" dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı olumlu, olgun, sabırlı, çatışmadan uzak tutumu nedeniyle öven Bahçeli, maden faciası için de ''Sırf siyasete kömür torbasıyla yön vermek, muhtaç vatandaşlarımızın aklını çelmek için mevzuata aykırı işlemlere alenen imza atılmıştır. Bize göre madendeki kaza cinayettir. Denetim eksikliklerinin had safhada olduğu anlaşılmaktadır'' dedi.

İşte Bahçeli’nin sözlerinden satır başları:

BAŞBAKAN HER GÖSTERİYİ KENDİSİNE KOMPLO OLARAK GÖRMEMELİDİR

Altını çizerek söylüyorum ki 19 Mayıs aşağılanan küçümsenen milli ruhun, milli ahlakın dirilişidir.
19 Mayıs teslimiyetçi hükümetlere karşı milli bilinci uyanışıdır. Gençliğin örnek aldığı kişiler arasında dizi film karakterlerinin olması bizim için üzücü bir durumdur. Gençler arasındaki suç oranını artması Başbakan’ı düşündürmelidir.
Başbakan gençlerden korkmamalıdır. Onların haklı eleştirilerine kulak tıkamamalıdır. Gezi Parkı’ndan bu yana kabus görmeyi bırakmalı her gösteriyi kendisine komplo olarak görmemelidir. Türk gençliği demokratik yollardan iktidar değiştirecek ehliyete sahiptir. Gençlerimizi duygularını ipotek ettirmemelidir.

AYAKKABI KUTULARINA SESSİZ KALMAMALIDIR

Sokaklarda TOMA’yla cebelleşmek yerine sandıkta nasıl bir ülkede yaşamak istediklerini ispat etmek zorundadırlar.
Ayakkabı kutuları karşısında Türk gençliği sessiz kalmamalıdır. Sandıkta ve özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde tarihi vazifesini ifade etmektedir. Türk gençliği mizahın, tebessümün tarafındadır. Ceberrut Başbakanı'nın 12 yıllık serüvenini mahkeme koridorlarında sonlandırmak Türk gençlerine düşüyor.

SOMA FACİASI HER ŞEYİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI

13 Mayıs günü sadece Soma değil 77 milyon tüm Türkiye ağlamıştır.
Acımızı tarif etmek için kelimeler kifayetsizdir.Yüce Allah bu ve benzeri acıları bir daha bize yaşatmasın diye dua ediyorum.
Daha az üşüyelim, daha çok ısınalım diye fedakarca çalışan maden işçilerimizin hakkını ödeyebilmemiz gerçekten de kolay değildir. Saklamaya, gizlemeye, ört bas etmeye kimse kalkışmasın. Maden işçilerinin hayatı çilelidir. Soma faciası her şeyi gün yüzüne çıkarmıştır.

ZAMAN SORUMLULARIN CEZA ALMASINI SAĞLAMA ZAMANI

Kömür hala en önemli enerji kaynağı olmayı sürdürmektedir. Halen iş kazalarının olması ve dünyada ilk sırada olmamız uygarlıkla bağdaşmamaktadır. Şimdi zaman yasımızı tutmakla birlikte Soma’daki facianın asıl sebeplerini detaylarıyla ortaya çıkarma ve sorumluların ceza almasını sağlama zamanıdır.

BAKAN YILDIZ OLGUN VE SABIRLI TUTUMUNU SÜRDÜRDÜ

Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanı olayın başından bu yana olumlu, olgun, sabırlı, çatışmadan uzak tutumunu sürdürmüştür.
STK’lara, uzman ekiplere kamu görevlilerine buradan teşekkür ediyorum.

ŞİRKET DEVLETE İHALESİZ KÖMÜR SATMIŞ

Soma’daki maden rödovans usulüyle söz konusu şirkete verilmiştir. Bu şirket de ihalesiz olarak devlete kömür satmıştır.
Hükümet oldukça tartışmalı ve kuşkulu bir uygulamanın tarafı olmuştur.

BU KAZA CİNAYETTİR

Sırf siyasete kömür torbasıyla yön vermek, muhtaç vatandaşlarımızın aklını çelmek için mevzuata aykırı işlemlere alenen imza atılmıştır. Toprak altındaki işçilere ek külfetler yüklenmiştir. Bize göre madendeki kaza cinayettir. Denetim eksikliklerinin had safhada olduğu anlaşılmaktadır.

301 İŞÇİNİN ÖLÜMÜ NASIL İZAH EDİLECEK

Maden teftişlerde her şey normal çıkmıştır o halde 301 işçimizin ölümü nasıl izah edilecektir.
301 canımızın kaybında kimlerin doğrudan ya da dolaylım parmağı varsa ortaya çıkarılmalıdır.
Başbakan ve hükümet de yandaş medya aracılığıyla sorumluluğu üzerinden atmaya çalışmamalıdır.

DEPREMDEN SONRA İKİ BAKANIMIZ GÖREV YAPMIŞTI

17 Ağustos ve 17 Kasım 1999’da iki büyük deprem felaketiyle karşılaştık
Yeni kurulan bir hükümet olarak 7 bakanımız hemen konuyla sorumlu olarak yakından ilgilendi.
Soma’da gördüğüm zaman aklıma gelen iki kardeşimizden biri Sağlık Bakanı Osman Durmuş, biri de Bayındırlık Bakanı Koray Aydın aynı enerji bakanı gibi gecesini gündüzüne katarak görev yapmıştır.

ENERJİ BAKANI'NA TEBRİK

Bu iki değerli kardeşime benzer şekilde hareket eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'nı tebrik ettiğimi açıkça Soma’da ifade etmiştim. Yedi bakanımızla birlikte gecesini gündüzüne katmış iki arkadaşıma MHP olarak yeniden teşekkür ediyorum.

BU NASIL FITRATTIR Kİ...

Başbakan Erdoğan’ın “bunun fıtratında bu var” demesi acımasız bir şahsiyetin zırvasıdır. Bu nasıl bir fıtrattır ki sürekli olarak madencilerimizi bulmaktadır. 

Başbakan’ın fıtratında hortumlayarak zenginleşmek madencinin fıtratında toprak altında kalarak can vermek vardır. 

Başbakan’ın fıtratında önüne gelene tokat atmak suçsuz günahsız vatandaşlarımıza galiz küfürler savurmak, madencinin fıtratında madenlerde ölmek vardır.

'AŞAĞILIK MÜŞAVİRLERİN TEKME ATMASI'

Başbakan’ın fıtratında aşağılık müşavirlerinin yerde kıvranan vatandaşlara tekme atması madencinin fıtratında banka borçları içinde kıvranmak vardır. Bu nasıl bir fıtrattır. Başbakan Erdoğan Soma’ya gitmiş ve terör estirmiştir. Yaslı
Neredeyse ringe çıkan boksörler gibi gardını almıştır. Başbakan’da anlayış tolerans kalmamıştır. Hükümet ve yandaşları utanmasa Somadaki, faciayı bile paralele yapıya mal edecektir.

TİTANİC'TEN ÖRNEK VEREBİLİRDİ

Başbakan manen bitmiş kalben tükenmiştir. Allah’tan Başbakan 14. yy’da Avrupa’yı inim nimi inleten veba salgınından bahsetmemiştir. Önüne koyulsaydı Başbakan buzdağına batarak çarpan Titanic’te ölen binlerce kişiden bile örnekler verebilirdi. Nasıl olsa saçmalamak serbest ve maliyetsizdir.

Yüreğimizi ateşe veren maden yıkımını batı ülkelerinde 19. yy’da görülen örneklerle karşılaştırmak hezeyan ötesidir. Zamanda yolculuk yapayım derken yanlış butona basmış ve duvara toslamıştır. Başbakan’ın fıtrat dediğine gelişmiş ülkeler cinayet demektedir. Tedbir olmadan tevekkül olmayacaktır.

MHP Soma’daki olayın bir daha yaşanmaması için yapılacak çalışmalara her türlü desteği verecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.