Bahçeli istedi, işte referandum sonrası ilk anket
Fransa merkezli uluslararası araştırma kuruluşu IPSOS'un CNN Türk için referandum sonrası anket yaptığı ortaya çıktı. Hürriyet yazarı Murat Yetkin, söz konusu anketin detaylarını paylaştı. 17 Nisan günü 81 ilde bin 501 kişiyle yapılan ankette çarpıcı sonuçlar yer alıyor...

Bugün CNN Türk'te yayınlanan anketteki önemli verilerden biri MHP seçmeninin 'bölünme' oranı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün, yarattığı skandal sonrası epey 'meşgul' olan YSK'dan hususi bir 'ricada' bulunmuş ve "Evet oyu veren MHP'liler ortaya çıkarılsın" demişti. Bahçeli'nin isteğini YSK henüz yerine getirmedi, imdada bu anket yetişti. Buna göre, 1 Kasım 2015 seçimlerinde MHP’ye oy vermiş seçmenin yüzde 73’ü 16 Nisan’da parti lideri Devlet Bahçeli’nin 'Evet' çağrısına karşın 'Hayır' oyu verdi. Bu oran, 5 büyük ilde, yani İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa ortalamasında yüzde 80’i buluyor.

PARTİLERE GÖRE 'EVET' VE 'HAYIR'LAR
Murat Yetkin'in aktardığına göre, "Hayır kampanyasının başını çeken CHP’de 'Evet' veren seçmen oranı yüzde 5, HDP’de ise yüzde 9 görünüyor." Bu oran AKP'de 'tersinden' yüzde 10.

Erdoğan, başkanlığı geçirmek için '18 yaşında seçilme' kozunu öne sürmüştü ama ilk kez oy verenlerin içinde 'Hayır'cıların oranı yüzde 58. Böylece 'seçilme' vaad edilen gençler, toplam 'hayır' cephesine göre daha yoğun bir şekilde 'hayır' demiş.

KADINLAR DAHA YOĞUN 'HAYIR'CI
Yetkin yazısında, "İlkokul düzeyinde yüzde 30 olan “Hayır” oranı, Ortaokul düzeyinde yüzde 43’e, lise düzeyinde yüzde 58’e ve üniversite düzeyinde yüzde 61’e çıkıyor. Ancak “Hayır” oyu veren üniversite mezunu seçmenin yüzde 35’i de başka ülkelere gitmenin yolunu arıyor" diyor. Ayrıca Yetkin, kadınlara göre erkeklerin daha yoğun 'evet' verdiğini belirtiyor.

Yetkin'in yazısına göre, anketten diğer çarpıcı detaylar şöyle:
Bununla birlikte, ilkokul eğitim düzeyinden sonra “Evet” oylarının en çok olduğu kesim, yüzde 65 ile kendisini “Ev kadını” olarak tanımlayan kadınlar. Cevabını “işsiz/çalışmıyor” olarak veren kadınlarda ise “Hayır” oranı yüzde 58.

Hayırcılar arasında ise yüzde 53 ve açık arayla “Başkanlık sistemi/Tek kişi yönetimini desteklemiyorum” cevabı birinci sırada. Onu yüzde 10’ar ile “Ülkenin geleceği için” ve “Cumhuriyet/Atatürk değerlerinin korunması için” cevapları izliyor.

Ancak evetçileri de, hayırcıları da oy tercihlerinde en çok etkileyen lider Cumhurbaşkanı Erdoğan olmuş, ortalamada yüzde 85 ile. Bu konuda Erdoğan’ın yanına yaklaşabilen başka lider yok.

“Evet” oyu kullananların yüzde 91’i, “hayır” oyu kullananların da yüzde 78’i kararlarında en etkili olan liderin Erdoğan olduğu cevabını vermiş.

Anket “Erdoğan ağırlığını koymasaydı “Evet” çıkmayabilir miydi?” gibi bir soru sormamış doğrusu ama, seçmenin yüzde 53’ü yani “Evet” oylarına 1,5 puan kadar yakın kısmı, kararlarında Erdoğan etkisini birinci sırada Erdoğan’ın konuşmalarına bağlamış. Evet oylarında TV’lerden yayınlanan reklamların da azımsanmayacak (yüzde 25) bir payı var.

Ama zaten seçmenlerin çoğu, evetçilerin yüzde 86’sı, hayırcıların yüzde 88’i zaten baştan itibaren kararlarını verdiklerini beyan etmişler. Yani bütün referandum kampanyası asılında yüzde 12-14 arasındaki kararsızların aklını çelmek için yürütülmüş.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.