Arınç Neredeyse ölen Sarısülük\'ü suçlu çıkaracaktı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Gezi Parkı protestolarında Ankara’da polisin silahından çıkan bir kurşunla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ölümüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Polisin havaya 2 el ateş açarak kaçamak istediğini söyleyen Arınç, “3. el ateş sırasında da eline isabet eden taştan dolayı, silahın düşmesiyle böyle bir olayın meydana gelebileceği bir kanaat mahkemede yer almış” dedi.

Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina’da toplandı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan ve soruları cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Arınç, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in "Yardım Toplama Kanunu" adıyla yeni bir tasarıyı Bakanlar Kurulu'na sunduğunu belirtti. Arınç, bu kanunun vakıflara kolaylık sağlanması, dernek kurmanın kolaylaştırılması yönünde, örgütlenme özgürlüğüyle de kısmen ilgili olduğunu söyledi.

Arınç, AB ile ilişkiler konusunda AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bilgiler verdiğini aktardı. Arınç, "Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun"un başvurularının sonuçlandırılması için sürenin, bir yıllığına uzatıldığını açıkladı.

“SÜREÇ AYNEN BAŞLADIĞI GİBİ OLUMLU BİR ŞEKİLDE SEYREDİYOR”
PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı’ya giden heyetin içinde BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in yer almamasının anımsatılması üzerine Arınç, hukuki mevzuatın uygulandığını söyleyerek, “Adalet Bakanlığımız talep üzerine kimlerin gideceğine karar veriyor. Son iki heyette Sayın Önder’in yer almamış olmasını, kendileri bir şekilde izah edebilirler. Bizim söyleyeceğiz; Adalet Bakanlığımızın kararı böyle olmuştur ve ziyaretler böyle yapılmıştır” diye konuştu.

Çözüm süreciyle ilgili meydana gelen sorunların sorulması üzerine Arınç, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde bir helikoptere ateş açılmasını değerlendirdi. Bu olayın, çözüm sürecini engelleyecek bir unsur olmadığını söyleyen Arınç, “Çok zorlu bir sürecin içersindeyiz. Ama sevinerek söylemeliyim ki; süreç aynen başladığı gibi belli bir noktaya doğru olumlu bir şekilde seyrediyor” dedi. Arınç, çözüm süreci hakkında yapılan haberlerin, çekilen resimlerin ve yapılan yorumların çözüm sürecinin olumlu gittiğinden daha önemli bir haber olmadığını kaydetti.

“BU SÜRECİ HİÇBİR ŞEKİLDE HİÇBİR ÜLKE SİYASALLAŞTIRMAMALIDIR”
AB ile ilişkiler konusuna da değinen Arınç, açılması planlanan fasıllarla ilgili çalışmaların devam ettiğini aktardı. AB ile müzakerelerin, “ahde vefa ve hukuki süreç” olduğunu söyleyen Arınç, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin 45 yıl öncesinden başladığını, gelip geçici olmadığını aktardı. Türkiye’nin AB ile müzakerelerinde zaman zaman engellemeler yapıldığını söyleyen Arınç, bu engellemelerin Türkiye’nin konumundan ve engellemeleri yapan ülkelerin iç politikalarından kaynaklandığını kaydetti. Türkiye’nin yaşadığı sorunları başka ülkelerin de yaşadığını söyleyen Arınç, “Bu süreci hiçbir şekilde hiçbir ülke siyasallaştırmamalıdır. Önümüze siyasi engeller konulmamalıdır” diye konuştu. Arınç, Almanya’da bazı siyasi partilerin, bir sonraki seçimlere yönelik programlarında, Türkiye ile ilgili kararların Ankara Anlaşması’na uymadığını söyledi. “Irkçı söylemlerle bir AB’nin yaşaması ve kurulmasının mümkün olmadığını söyleyen Arınç, “Ben bugün olumlu bir kararın çıkabileceğini ve Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan bu son gündeki sıkıntıların süratle aşılabileceğini düşünüyorum” dedi.

Sosyal medyayla ilgili düzenleme yapılacağı yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine Arınç, hukuki bir mevzuat ekleme niyetinde olmadıklarını, yeni bir suç yükleyecek çalışma içinde olmadıklarını söyledi. Gezi Parkı olaylarında hakaret içerikli ve kışkırtıcı ifadelerin kullanıldığına dikkati çeken Arınç, “burada genel hükümlere göre de suç işlediği iddia edilen, kişilere ve yerleri tespit edilememektir. Öylesine karmaşık bir dünya ki bu; kim attı, hesap sahte midir doğru mudur? Kim açmıştır. Bu twetti kim atmıştır. Bunların tespitinde büyük güçlükler yaşanıyor. Bir çalışma yapılabilinir ise, suç işleyeceklerin genel hükümlere çarptırılabilecek. Belki bir düzenleme yapılabilinir” dedi.

Arınç, dövizle askerlik konusunda kendilerine bu ücretin yüksek olduğu yönünde tepkiler geldiğini söyleyerek, bu konuyla ilgili yakın bir zamanda indirime gidileceğini dile getirdi.

ERDOĞAN OBAMA GÖRÜŞMESİ
Başbakan Erdoğan'ın saat 17.00 sıralarında ABD Başkanı Barack Obama ile yaklaşık 1 saat telefon görüşmesi yaptığını bildiren Arınç, "Telefon görüşmesinin çok olumlu geçtiğini ben biliyorum. Ancak bu konuda belki hükümetler arası ikili bir açıklama olabilir" dedi. Arınç ayrıca, Obama’nın Erdoğan’ı aradığını söyledi.

“ELİNE İSABET EDEN TAŞTAN DOLAYI…”
Ankara’da polisin silahında çıkan bir kurşunla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bu konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini vurgulayan Arınç, “İddialar çerçevesinde eğer polis kurşunuyla yaralanmış ve öldüyse neticesiz kalmayacağını, adil bir kararın çıkacağını ifade etmiştim” dedi. Arınç, olaya karışan polisin tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiğini, fakat adli kontrol altında serbest bırakıldığını hatırlattı. Adil bir karar alınmasının çok önemli olduğu ifade eden Arınç, “Toplanan delillerle ve olayı tamamen kaydetmiş video ve kamera kayıtlarıyla polis memurunun, göstericiler kalkanını gasp etmişler. Daha sonra linç teşebbüsünde bulunmuş vücuduna 37 adet taş isabet etmiştir. Çok sayıda yumruk ve tekme atılmış. Meşru mutafa olup olmadığı kararı tamamen yargının vereceği karara bağlı. Ama bunun üzerine kendisi havaya 2 el ateş ederek kaçmaya çalışmış. 3. el ateş sırasında da eline isabet eden taştan dolayı, silahın düşmesiyle böyle bir olayın meydana gelebileceği bir kanaat mahkemede yer almış” dedi.

Balistik incelemenin tamamlandığını, adli soruşturmanın ise devam ettiğini kaydeden Arınç, “Eğer adli soruşturmanın sonucunda, yargı sürecinde, bilerek ve kasten bu olaya sebebiyet verildiği çıkarsa adil mahkemenin bu konuda kararını hep birlikte bekleyeceğiz” diye konuştu.

Arınç, vefat eden şahsın yanında olduklarını aktararak, böyle bir olayın meydana gelmesini hiç kimsenin arzu etmediğini söyledi. Karışıklık sırasında böyle bir olayın meydana geldiğinin altını çizen Arınç, “kesinlikle ortaya çıkacak” ifadesini kullandı. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.