Apo'nun Özgürlüğü İstendi !

 PKK Liderlerinden Cemil Bayık, “Önder Apo özgürleşmediği müddetçe Kürt halkına ve Özgürlük Hareketi'ne yönelik saldırıların sonlandırıldığından söz edilemez" dedi.

PKK Liderlerinden Cemil Bayık, “Kürt Halk Önderi özgürleşmeden ne müzakere olabilir, ne de çözüm sürecinden söz edilebilir. Önder Apo özgürleşmediği müddetçe Kürt halkına ve Özgürlük Hareketi'ne yönelik saldırıların sonlandırıldığından söz edilemez. Bundan sonraki gelişmelerin nasıl bir seyir izleyeceği Önder Apo'nun özgürleşip özgürleşmeyeceğine bağlıdır” dedi.

Bayık, Azadiya Welat ve Yeni Özgür politika gazetesine Kürtçe olarak yazdığı makalede “7 Haziran seçimleri, Önder Apo'nun ideolojik ve siyasal gücünün ve öngörüsünün ne kadar sağlam olduğunu bir daha gözler önüne sermiştir. Önder Apo'nun demokratik ulusa dayandırdığı HDK ve HDP projesi hem Türkiye'nin demokrasi güçlerini, hem de Kürt halkının demokrasi ve Özgürlük Mücadelesi'ni güçlendirmiştir" derken "Kürdistan'da HDP’nin oy patlaması yapması, Önder Apo'nun doğru ideolojik ve politik yaklaşımının sonucudur. Kürt halkı bu seçim başarısıyla Önder Apo'ya bağlılığını bir daha ortaya koymuş ve baş müzakereci olarak desteğini tam verdiğini ortaya koymuştur. Kürt sorununun çözümünde kim muhatap, kim siyasal temsilci bir daha dosta ve düşmana gösterilmiştir. Önder Apo, Kürt Özgürlük Hareketi ve HDP Kürt sorununun çözümünde temel aktörler ve muhataplar olarak bir daha herkese duyurulmuştur" ifadelerini kullandı. 

ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK TALEBİ

Bayık seçim sonrası ilk taleplerini şöyle söyledi: "Eğer Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünde siyasi projesi ve tutumuyla Önder Apo temel aktörse, artık mevcut esaret durumunun son bulması gerekmektedir. Bu çerçevede Önder Apo'nun özgürlüğünün sağlanmasına yönelik halkımız tutumunu ortaya koymuştur. Halkımız Kürt Halk Önderinin özgürlüğünü istemektedir. Kürt sorunu çözülmek isteniyorsa bu Önderliğin özgürlüğü şarttır. Artık zindan koşullarında demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü için rol oynaması mümkün değildir. Nitekim geçen dönemde Kürt sorununun çözümünde ciddi bir adım atılmamasının önemli bir nedeni Önder Apo'nun özgürlük koşullarında süreci yürütememesidir.

Kürt Halk Önderi artık sürekli örgütüyle, Türkiye'nin tüm siyasi parti temsilcileriyle, farklı siyasi çevrelerle, sivil toplum örgütleriyle, Kürdistan’daki siyasal parti ve kurumlarla doğrudan ve sürekli görüşmeden Kürt sorununun çözümünde baş müzakereci rolünü oynaması mümkün değildir. Bu nedenle Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünde samimi olanların ilk yapması gereken, Önder Apo'nun özgürlüğünün sağlanması için tutum göstermeleridir. Herkes de bilmelidir ki, artık Önder Apo özgür olmadan, örgütüyle sürekli görüşmeden, ilgili tüm çevrelerle ilişki içinde olmadan çözüm sürecinden söz etmek bir demagoji ve aldatmadan başka bir anlama gelmeyecektir."

ÖCALAN ÖZGÜR OLMADAN OLMAZ

Bayık önümüzdeki dönem Türkiye'de oluşacak seçimden sonra siyasi iktidar için Öcalan'ın özgürlüğünün olmazsa olmaz olduğunu söyle anlattı: "Bugün Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünde temel aktör Önder Apo’dur. Eğer demokratikleşme olacak ve Kürt sorunu çözülecekse, bu Önderliğin serbest bırakılması gerekir. Eğer demokratik yaklaşım gösterilecekse en başta da Kürt halkının bu seçimde ortaya koyduğu iradeye saygılı olunması ve gereklerinin yerine getirilmesi gerekir. Yoksa bu tür seçimlerin yapılmasının anlamı kalmaz. Nitekim dünyanın başka yerlerinde seçimlerin verdiği mesaj dikkate alınır. Seçim sonuçları Kürdistan'da HDP’nin AKP'yi silip süpürecek düzeyde zafer kazanması anlamına gelmektedir. Artık Önder Apo'ya doğru yaklaşmayan, Önder Apo'nun özgürlüğünü düşünmeyen hiçbir politika Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünü gerçekleştiremez. Kürt Halk Önderi özgürleşmeden ne müzakere olabilir, ne de çözüm sürecinden söz edilebilir. Önder Apo özgürleşmediği müddetçe Kürt halkına ve Özgürlük Hareketi'ne yönelik saldırıların sonlandırıldığından söz edilemez. Bundan sonraki gelişmelerin nasıl bir seyir izleyeceği Önder Apo'nun özgürleşip özgürleşmeyeceğine bağlıdır.“
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.