Ankara saldırısı AKP'yi engellemek için yapıldı.

TGRT Haber'de konuşan Başbakan  Davutoğlu, "Bu eylem AK Parti'nin tek başına iktidar olmasını engellemek için, seçim sonuçlarını etkilemek için yapılan bir eylem" görüşünü dile getirdi.

New York Times'ın "Ne keder ne de zafer Türkleri birleştiremedi" yorumuna da değinen Başbakan Davutoğlu, "Bir yabancı gazetenin gözlemi, ama maalesef doğru bir gözlem" dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Olay olmuş, 9 dakika sonra benim tek düşündüğüm hangi hastanede kan var, hangi hasta nereye gidecek. Bizim düşündüğümüz buydu. Bir an bile AK Parti bundan ne kazanır ne kaybeder diye düşünmedik. Ama aynı anda Demirtaş'ın tek düşündüğü ranttı. O gün 128 kişi dediler daha sonra özür dilediler. Bu kadar ucuz bir siyaset olabilir mi? Kendisi teröre verdiği destek dolayısıyla halka nasıl hesap vereceğini düşünmeli. Bu geri adımlar tamamen halkı aldatmaya yönelik. Katil devlet dedikten sonra on binlerce kişi sokağa dökülseydi eski söylemini devam ettirirdi. Ama halkımız bu provakasyona gelmedi.

Hiçbir şey karartılmaz bu ülkede. Hukuki süreçlerde, yargı makamlarının gözettiği bazı hassasiyetler var. 10 kişi gözaltına alındı. İki gün önce bize bilgiler verildi. İki terör örgütüyle ilgili çok önemli iddialar. Bunlar kamuoyuna yansısaydı kimseyi yerinde bulamazdınız. Türkiye’ye giriyor, herhangi bir şey kullanmadan, onlara ulaşılabilecek bir cihaz kullanmadan. Uyuyan hücreler. İsimleri zikredildiğinde yakalamak mümkün olur mu? Musul Başkonsolosluğu’nda bürokratlarımız tutulurken, kurtarılmaları için operasyon planlaması yapıldığında, şok bir baskın hazırlığı yaparken, o yerin resmi, detayları basında yer aldı. Bu sefer o planları değiştiriyorsunuz. İster PKK olsun, ister DEAŞ... Zaten bir ülkeyi zaaf içindeymiş algısı yaratmak istiyor.

"Bir kısmı IŞİD’le, bir kısmı PKK’yla bağlantılı"

“Niye AK Parti mitinginde saldırı olmuyor da, bunlarda oluyor?” diye bir soru olabilir mi? Oralara da mı saldırsınlar. AK Parti olsa ne olur, CHP’li ya da HDP’li... Hiçbir siyasi partiye yapılan saldırı karşısında sessiz kalmadık. Bize yapılanlar karşısında hiç destek görmedik. İlçe başkanımız kaçırıldı. Kimin açıklamasını gördünüz? Ve işkence yapıldı, resimleri yayımlandı işkencenin. Bu saldırılar hepimize yapılan saldırılardır. Hiçbir şekilde bir vatandaşa yapılan saldırı bir kesime mal edilemez.

Yayın yasağına ne diyorsunuz?

Bugün dahi resimler yayımlandı. Soruşturmanın selameti açısından önemli.

10 kişi daha gözaltına alındı dediniz. Suriye rejimi PKK, IŞİD ve DHKPC dediniz. 10 kişi hangisinden?

Bir kısmı IŞİD’le intisaplı, bir kısmı PKK’yla.

Görülüyor ki birileri Türkiye’de bir “kokteyl terör” diyebileceğimiz bir şeylere kalkışıyor. Demokrasiyi öne çıkarmamız ve 1 Kasım’a giderken omuz omuza vermemiz gerek. Birisi çıkıyor katil ilan ediyor, ötekisi görüşmem diyor. Acıları paylaşamazsak, ortak bir demokrasi platformunda bulaşamazsak ne zaman buluşacağız. Demirtaş’la görüşmeyi düşünüyordum, ama katil demiş. IŞİD militanlarını ya da PKK’lıları kelepçelemeyi düşünmüyor da bizi kelepçelemeyi düşünüyor. Ortak deklarasyon yayımlayalım, hayır, toplu görüşme yapalım, hayır, tek tek görüşelim, hayır.

 

Sayın Kılıçdaroğlu’yla görüşmemiz olumluydu ama sonrası siyasi rant elde etme çabasına dönüştü. CHP sorumluluktan kaçtı, MHP bundan kaçtı... Kimi sorumlu ilan edebilirler? Kılıçdaroğlu gelseydi, güvenlik zaafı olmasaydı. Başbakan Yardımcısı olsaydı, güvenlik zaafı olmasaydı.

“Türkiye Ortadoğu’ya bulaşmasın.” Sanki aksini söyleyen mi var. Türkiye Ortadoğu’ya girsin, terör örgütleriyle, şunlar bunlar... Ahkam kesmek kolay, ülke yönetmek ahkam kesmekle olmaz. Sayın Bahçeli sorumluluk almaktan korktuğu için her şeye hayır dedi. Siyaset ülke için vardır, ülke siyaset için değil. Ülkeyi zaafa sokmak adına sorumluluktan kaçmak hiçbir siyasi lidere yakışmıyor.

Diyarbakır’da atılan bomba 7 Haziran seçim sonuçlarını etkiledi. Ankara’daki saldırının 1 Kasım’ı nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz? Bir de, liste vardı dediniz, bunlar niye takip edilmedi? Her anları niye takip edilmedi? Bu 21 karşı her gün, her saniyesi izlenebilirdi eleştirisi var.

Diyarbakır saldırısı etkilemiştir, evet. O günkü temel soru HDP barajı aşacak mı, aşmayacak mı? Sonuçta barajı aştı, demokrasinin gereğidir, saygı duyarız. Halkın seçtiği her parti meşrudur. Onlar kendilerini daha sonra terör örgütlerine verdikleri destekle meşruiyet sınırı dışına çıkardılar.

Bu seçimin temel sorusu, şu veya bu parti barajı geçecek mi? Bu seçimin birincisi, ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsü belli. Bu seçimin merak edilen sonucu AK Parti tek başına iktidar olacak mı, olmayacak mı? Seçim sonuçlarını etkilemek için yapılan bir eylem. Halkla buluşmamamız için, olağanüstü şartlarda gidilmesi için.

21 bombacı... PKK’nın üst düzey liderlerini biliyoruz değil mi? Haklarında yakalama kararı var. Mümkün mü? Olsa hemen gidilir, alınır. Bu bombacılar da Suriye’de. Takibi kolay değil.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.