AKP Oyları ilk kez bu kadar düştü!

* Seçmenlerin yüzde 63’ü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarafsız olmadığını söyledi.

* Seçmenin yüzde 77’si başkanlık sistemine karşı olduğunu belirtti

* AKP’ye oy verenlerin yüzde 62’sinin başkanlık sistemine karşı...

* ‘Abdullah Öcalan ile MİT’in PKK konusundaki görüşmelerini onaylıyor musunuz’ sorusuna HAYIR diyenlerin oranı yüzde 76.1.

* Adil yargıya güvenmeyenlerin oranı yüzde 70’lerin üzerine çıktı.

Yerel seçim sonuçlarını en yakın bilen Gezici Araştırma Şirketi, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 32 il, 225 ilçede, 3 bin 840 kişiyle görüşerek kapsamlı bir anket gerçekleştirdi. Hanelerde yüz yüze yapılan mülakatla yapılan yoklama anketinde ilginç veriler ortaya çıktı.

CHP VE MHP OYLARINI ARTIRDI

32 ilde yapılan araştırmaya göre iktidar partisinin oylarında düşüş yaşandı. MHP ve CHP oylarını artırdı. Seçmenlerin yüzde 63’ü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarafsız olmadığını söyledi. Yüzde 77’si başkanlık sistemine karşı. Adil yargıya güvenmeyenlerin oranı yüzde 70’lerin üzerine çıktı.

Ankete katılanların yüzde 50.4’ünü kadınlar, yüzde 49.6’sını ise erkekler oluşturdu. Ankette ‘Bugün genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz’ sorusunun dışında Türkiye’nin gündemini ilgilendiren ve seçmen tercihlerine etki edecek çok sayıda konunun da sorulduğu görüldü.

YÜZDE 35’İN ALTINDA KALABİLİR

Bugün'ün haberine göre; Gezici Araştırma Şirketi Genel Müdürü Murat Gezici, tespitlerini şu şekilde sıraladı: “AKP’nin oy kaybetme sebeplerinin başında ülke gündemindeki yolsuzluk olayları, vatandaşın geçim sıkıntısı yaşaması, terör sorununu çözememiş olması ve medyaya yapılan baskı geliyor. AKP’nin seçim sürecinde yüzde 35 altına düşme ihtimali oldukça yüksek. Sebebi yüzde 19.7’lik kararsız seçmenler.”

SEÇMEN BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI

Ankette AKP’ye oy verenlerin yüzde 62’sinin başkanlık sistemine karşı oldukları belirlendi. Vatandaşların başkanlık sistemini destekleyip desteklemedikleri sorusuna ise desteklemeyenlerin oranı yüzde 76.8 iken destekleyenlerin oranı yüzde 23.2 olduğu belirtildi.

MEDYAYA PLANLI BASKI YAPILIYOR

“Sizce Türkiye’de medyaya planlı bir baskı uygulanıyor mu” sorusuna halkın yüzde 69.7’si ‘Türkiye’de hükümet veya Cumhurbaşkanı tarafından medyaya planlı bir baskı uygulanıyor’ cevabını verdi. ‘Hayır’ diyenlerin oranı ise yüzde 30.

AKP’DE DÜŞÜŞ

Ankette kararsız seçmenlerin partilerin oy oranlarına göre dağıtılmasına rağmen AKP’nin oylarında düşüş yaşandığı ifade edildi. “2015 genel seçimleri bugün yapılsa hangi partiye oy vermek istersiniz” sorusu yöneltildi.

İŞTE PARTİLERİN OY ORANI

Kararsız seçmenler de partilerin oy oranına göre dağıtıldığında sonuç şöyle:Yüzde 39.1 AKP, yüzde 28.7 CHP,  yüzde 18.1 MHP, yüzde 9.5 HDP, yüzde 2.1 SP ve yüzde 1.5 BBP.

CUMHURBAŞKANI ‘TARAFSIZ DEĞİL’ SONUCU

‘Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan görev süresi boyunca tarafsız olabileceğine inanıyor musunuz’ sorusunu ankete katılanların yüzde 62.8’i hayır ‘tarafsız olmayacak’ derken yüzde 37.2’si ‘evet tarafsız olacaktır’ şeklinde cevapladı. Anketin bu bölümünde dikkat çeken ayrıntı ise AKP seçmeninin yüzde 41’inin de Erdoğan’ın tarafsız olmayacağı düşüncesinde olması.

VATANDAŞ ERDOĞAN’I BASKICI GÖRÜYOR

Erdoğan’ı antidemokratik bulanların oranı yüzde 68.9 iken antidemokratik değil diyenlerin oranı yüzde 31.1. AKP seçmeninin yüzde 25.7’si de Erdoğan’ın otoriterleştiğini belirtiyor. Erdoğan’ın sert ve tek adam üslubu içinde davranıyor diyenler yüzde 64.2’yi buluyor.

ÜLKE SINIRLARI GÜVENİLİR DEĞİL

‘Abdullah Öcalan ile MİT’in PKK konusundaki görüşmelerini onaylıyor musunuz’ sorusuna hayır diyenlerin oranı yüzde 76.1 iken evet diyenlerin oranı 23.9.Halkın yüzde 92’si akan kanın durmasını istiyor fakat  ‘PKK’nın sınır dışına çıkacağına inanıyor musunuz’ sorusuna yüzde 84.2’lik bir oranla ‘hayır’ diyor.

KARARSIZLAR ARTIYOR

Ankete göre kararsızların oranı yüzde 19.7’ye yükseldi. Kararsız seçmenlere “Kime oy vereceksiniz” sorusu yöneltildi. Sonuç şöyle: “Yüzde 35.2 AKP, yüzde 29.1 CHP, yüzde 20.5 MHP.” Sadece kararsız seçmenlerin oylarının partilere göre dağılımında ise 10.9’unun AKP’ye, 34’ünün MHP’ye, 30’unun CHP’ye 5.8’inin HDP’ye ve 12’sinin SP’ye gittiği ifade edildi. AKP’den kopan oyların yüzde 60’ı MHP’ye kaydı.

ADİL YARGILANMAYA GÜVEN YOK

Halkın yargıya olan güven duygusunun giderek azaldığı gözlenen ankette yargıya güvenenlerin oranı yüzde 29.8 iken güven-meyenlerin oranı 70.2 olduğu gözleniyor. Hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın yargıya müdahale edip etmediği sorusuna ise vatandaşların yüzde 72.9’u müdahale ediliyor derken, yüzde 27.1’i müdahale edilmediğini düşünüyor.

KADINLAR ‘HADIM EDİLSİN’ DİYOR

Ankette, Türk Ceza Kanunu'nda tecavüzcülere uygulanmak üzere "cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar" için uygulanan hapis, para ve tutukluluk gibi cezalara, "kimyasal kastrasyon" yani ‘ilaçla cinselliği en aza indirgeme yaptırımı uygulanarak hadım edilmeli midir’ sorusuna yüzde 82.6’sı ‘evet’ derken yüzde 17.4’ü ‘hayır’ cevabını veriyor. Ankete katılanlardan bu soruya kadınların yüzde 92.7’si evet derken her üç erkekten birisi de hayır cevabını veriyor.

GEÇİM SIKINTISI ÇEKİYORUZ

Vatandaşlara sorulan “Hanenizin geçimini rahatça sağlayabiliyor musunuz? Yani ekonomik olarak geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz” sorusuna halkın yüzde 67.3’ü ‘geçim sıkıntısı yaşıyorum’ derken yüzde 32.7’si ‘hayır geçim sıkıntısı yaşamıyorum’ diyor. Resmi rakamlarda işsizlik oranı yüzde 10 olarak gösterilirken gerçek hayatta halkın yüzde 21.2’si ‘işsizim’ diyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.