AKP Hükümeti\'nden halka bir kazık daha!

Ba­kan­lık­lar ile ka­mu ku­rum­la­rı­nın ‘tem­sil ve ta­nıt­ma­’gi­der­le­ri de va­tan­da­şa fa­tu­ra edi­li­yor.

Bu ka­lem için­de Tür­ki­ye­’ye ge­len ya­ban­cı bü­rok­rat­la­rın dev­let er­ka­nı ile ye­di­ği ye­mek­le­rin, ya­pı­lan top­lan­tı­la­rın, ka­mu ku­rum­la­rı­nın ic­ra­at­la­rı­nı an­lat­mak için dü­zen­le­di­ği ta­nı­tım top­lan­tı­la­rı­nın mas­raf­la­rı bu­lu­nu­yor. Ay­rı­ca ce­na­ze tö­ren­le­ri için sa­tın alı­nan çi­çek­ler, he­di­ye­ler, bah­şiş­ler de dev­le­tin büt­çe­sin­den ya­ni va­tan­da­şın ce­bin­den çı­kı­yor.

Ma­li­ye Ba­kan­lı­ğı­ ve­ri­le­rin­e göre bu ka­le­me 2006 yı­lın­da 53 mil­yon 290 bin TL, 2010 yı­lın­da ise 92 mil­yon 157 bin TL har­can­dı. 2013 yı­lın­da re­kor dü­ze­ye ula­şan bu har­ca­ma, 151 mil­yon 611 bin TL’­yi bul­du. Son se­kiz se­ne­de dev­le­tin ka­sa­sın­dan top­lam 885 mil­yon 946 bin TL har­can­dı. As­ga­ri üc­re­tin 846 TL ol­du­ğu düşünüldüğünde ge­çen sene bu ka­lem­den har­ca­nan pa­ra 179 bin 209 ki­şi­nin, son se­kiz yıl­da har­ca­nan pa­ra ise 1 mil­yon 47 bin 217 kişinin maaşına eşit.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.