ABD Gülen Konusunda 'İkna Olmamış"

 Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin şimdiye kadar sunulan kanıtların ikna edici bulmadığını, Türk yetkililerince kamuoyu önünde yapılan "tehdit edici" açıklamalardan "rahatsızlık" duyulduğunu iddia etti.

ABD'nin çok satan gazetelerinden Wall Street Journal, "Görüşmeleri yakından bilen ABD yetkilileri, Türkiye'nin başarısız darbe girişiminden sorumlu tuttuğu imamı iade etmeyi beklemiyor çünkü Ankara'nın sunduğu kanıtlar kendilerini ikna etmedi ve Türk yetkililerince kamuoyu önünde yapılan tehdit edici açıklamalarından rahatsız" sözleriyle girdi.

"ABD VE TÜRK YETKİLİLERİNİN GÖRÜŞTÜKLERİ SENARYOLAR"

Bunun ardından aynı yetkililere aften "ABD ve Türk yetkililerinin özel konuşmalarında Fethullah Gülen'in iade edilebileceği ilişkin senaryoları görüştüğünü ancak Amerikan otoritelerin iade için geçerli kanıtların olduğuna henüz ikna olmadıkları" kaydedildi.

TÜRK YETKİLİLERİ KAMUOYU ÖNÜNDE KONUŞTUKÇA "İADE GERÇEKLEŞMESİ OLASILIĞI AZALIYOR"

Gazete yine aynı yetkililere dayanarak " Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil Türk yetkilileri kamuoyu önünde Gülen'in darbedeki iddia edilen rolünden söz ettikçe ve hemen iade edilmesini talep ettikçe iade gerçekleşmesi olasılığı azalıyor. Bu tür açıklamalar, Türkiye'de Gülen'e uygulanacak muamelenin ne ölçüde adil olacağı konusunda soru işaretleri yaratıyor" diye yazdı.

"NİHAİ KARAR YOK, GÖRÜŞMELER AYLARCA SÜREBİLİR"

İade konusunda henüz "nihai" bir karar verilmediğini söyleyen aynı yetkililerin, görüşmelerin aylarca sürmesi beklendiğini de ifade ettiklerini anlatan WSJ, yine görüşmelerle ilgili bilgi sahibi olan kişilerin bazılarının şu anda, Gülen'in iade edileceği bir senaryo düşünemediklerini de söylediklerini yazdı.

Gazete, Türk yetkililerinin ise iade konusunda tüm kanıtları henüz sunmadıklarını ve görüşmelerin devam ettiğini, önümüzdeki haftalarda yeni kanıtları sunmayı beklediklerini belirttiklerine dikkat çektikten sonra "ABD istihbarat yetkililerinin Türk otoriterlerin komplocu oldukları iddia edilen kişilerin verdikleri ifadeler sırasında elde edilen bilgileri destekleyecek, kendilerine ait istihbarata sahip olmadıklarını da söylediklerini" aktardı.

"ŞİMDİYE KADAR SUNULAN KANITLAR MAHKEMEDE KULLANILAMAZ"

ABD yetkililerinin ayrıca darbe girişimi sonrası "mualiflerin gözaltına alınma koşullarının, kanıtların güvenirliliği konusundaki kuşkularını arttırdığını ifade ettikleri"nin de kaydedildiği haberde Türkiye'nin şimdiye kadar sunduğu kanıtların mahkemede kullanılamayacağı" savına de yer verilirken bunun bir örneği olarak da ABD yetkililerinin, komplocuların Gülen'i darbeye karıştıran ifadelerinin nasıl elde edildiğine ilişkin kuşkularının olduğunu da savundu.

"FBI'NIN SORUŞTURMASI VAR AMA...."

WSJ, Gülen'in iadesi meselesini, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri açısından "dikenli" bir konu olarak nitelediği haberinde iki ülkenin aynı zamanda Türkiye'nin Gülen'in iadesini "basit bir hukuki mesele" çerçevesinde talep etmesi olasılığını da ele aldıklarına dikkat çekti.

Bu bağlamda FBI'nın, ABD'deki Gülen okullarında bazı finansal suçların işlenip işlenmediğine ilişkin olarak uzun bir süre devam eden soruşturmaya değinen gazete, buna karşın yetkililerin o soruşturmanın Gülen hakkında suçlamaların getirilmesi için yeterli olacağına inanmadıklarını da yazdı.

WSJ, darbe girişiminden bu yana Türkiye'deki ordu, yargı ve diğek sektörlere yönelik "bastırma"nın ABD ve diğer Batılı yetkilileri arasında "artan bir alarm" yarattığını da öne sürdüğü haberinde Gülen sorununun bu "gerilimleri körükleyebileceği" iddiasında da bulundu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.