Yeni imar planı gökdelenleri kurtaracak mı?

Yıkılan Likör Fabrikası yerine yapılan Quasar gökdelenlerinin inşaatı ve satışları, 6. İdare Mahkemesi’nin projeyi mümkün kılan 2011 plan değişikliklerini ‘kamu yararı ve şehir planlama ilkelerine aykırı’ olduğu gerekçesiyle iptal kararına rağmen devam ediyor.
Arsayı ihale eden TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO, bir açıklama yayınlayarak Şubat 2011 tarihli planların projeyi bağlamadığını, Haziran 2013’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın arsaya dair yeni imar planları geçirdiğini ve inşaatın bu imar planları doğrultusunda ilerleyeceğini öne sürdü.
Oysa 6. İdare Mahkemesi, Şubat 2011 onanlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliklerini iptal kararında ‘Yeni planda davacının talep ettiği değişikliklerin yapılmadığını’ belirtmiş, bu gerekçeyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘dava konusu planın yürürlükten kalktığı’ yönündeki itirazını da kabul etmemiş ve mevcut davaya devam edilmesine karar vermişti.
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin açtığı bu dava sonucunda gökdelenleri mümkün kılan imar planı değişiklikleri, kamu yararına ve şehir planlama ilkelerine aykırı olduğu, tescilli eserlere zarar verildiği, nüfus yoğunluğunun ayrıcalıklı imar haklarıyla artırıldığı ve yoğunluğun trafik sıkışıklığına yol açacağı gibi gerekçelerle iptal edilmişti. 

Yeni plan da davalık!
Emlak Konut GYO’nun inşaata devam gerekçesi olarak sunduğu yeni plan değişiklikleri de TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi tarafından dava edildi. İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, yeni planların iptal edilenden içerik olarak bir farkı olmadığını, emsalin yine 3 olarak belirlendiğini ve maksimum yüksekliğin sınırlanmadığını belirtti. Kahraman, “Bu sıkça karşılaştığımız bir durum. İdareler dava konusu ettiğimiz alanlarda mahkemeden iptal kararı çıkması olasılığına karşı kendilerini güvenceye almak için yeniden imar planı yapıyor. Böylece iptal kararını uygulama zorunluluğundan sıyrılmaya çalışılıyor” dedi.
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Sami Yılmaztürk de “İmar planlarına açtığımız davalar, sürekli yeni planlar çıkartarak işlevsiz kılınmaya çalışılıyor. Yargının kararı çok net, inşaatın şu anda durdurulması ve ruhsatı veren ilçe belediyesi tarafından mühürlenmesi lazım” dedi.
Şişli Belediyesi’nin basın danışmanı Aziz Özhan ise mahkeme kararının belediyeye henüz tebliğ edilmediğini belirterek “Karar elimize ulaştığında yargı kararı neyi gerektiriyorsa uygulamakla görevliyiz” dedi.

Ayrıcalıklı’ imar hakkı tesis edilmiş


Şehir Plancıları Odası’nın Haziran 2013 planlarına itiraz gerekçeleri şöyle:
2006 planlarında maksimum yükseklik 36.5 metreyken, iptal edilen 2011 plan değişikliği ve yeni geçirilen 2013 plan değişikliklerinde maksimum yükseklik serbest bırakılmış.
Tescilli yapı, planlarda gösterilmemiş. 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı olarak plana dair koruma kurulundan görüş alınmamış.
Plan notlarında 2 bodrum kata izin verilmiş ve bu emsale (toplam inşaat alanını belirleyen katsayı) dahil edilmemiş. Parsel tamamına 2 bodrum kat yapıldığı takdirde, emsal 5’in üzerine çıkıyor, bu da 120 bin metrekare inşaat alanı anlamına geliyor. Tüm bu değişiklikler, yalnızca belirli parsellerde ayrıcalıklı imar hakkı tesis ettiği için kamu yararına aykırı.
Plan ile getirilen kullanım, özellikle de zirve saatlerde arazi çevresinde yoğun bir araç trafiği yaratacak. Parselde yer alan dinlenme ve park alanları kaldırılmış, teknik- sosyal donatı dengesi bozulmuş.

Emlak GYO: Durdurma yok


Emlak Konut GYO’nun dün yaptığı açıklamada şöyle denildi: “Bazı Basın-Yayın organlarında Eski Likör Fabrika arazisinde yapılan inşaatın durdurulduğuna yönelik kamuoyunu yanlış yönlendirebilecek haberler yer almaktadır. İstanbul 6. İdare Mahkemesinin 2011/920 E., 2013/2177 K. Sayılı ilamı 22.02.2011 onanlı plana ilişkin olup aynı yer ile ilgili faaliyetler 19.06.2013 tarihli 1/5000, 1/1000 lik Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama imar planları doğrultusunda devam etmektedir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.