Yaşamı, ormanı, suyu,  İstanbul'u savunmak için binler sokakta

Kent ve doğa savunucuları Kadıköy'de buluştu


Sami Menteş - İleri Haber

Güncelleme 15.20

Marmara kent ve doğa mitingi Yoğurtçu Parkı'na yapılan yürüyüşün ardından sonlandırıldı. Soma Yırca'dan mitinge destek vermek için gelen direniş konukları parktan uğurlandı.

Güncelleme 14.50

Kitle Boğa Meydanı'ndan Yoğurtçu Parkı'na doğru yürüyüşe geçiyor.

Güncelleme 14.15

Hakları için direnişte olan BEDAŞ işçileri kitleyi "Direne direne kazanacağız" sloganıyla selamlıyor. Polis helikopterinin kitlenin üzerinden uçuş yaptığı esnada "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Hırsız, katil AKP" sloganları atıldı.

Güncelleme 14.07

Kent ve doğa savunucuları mitingini Boğa Meydanı'nda polis barikatının önünde 'yaşam barikatı' kurarak gerçekleştiriyor. Mücella Yapıcı konuşuyor: "Yaptıklarınınız üstünü örten medyanıza güvenmediğimiz için mahkemelerinizin adaletine inanmadığımız için, işte burada biraradayız. Sizlerin yok ettiklerinize karşı, var ettiklerimizle meydanlardayız. İşte biz buradayız. İstediğiniz kadar saldırın. İstediğinizi yapın. Biz yaşam alanlarımızı savunmak için, daha özgür bir hale getirmek için bir aradayız. Roboski'de katledilen canlarımızı da unutmadık." Yapıcı'nın konuşması kitlenin "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganıyla selamlandı. 

Güncelleme 14.00

HTKP, FKF, ÖDP, Halkevleri, SYKP, Öğrenci Kolektifleri, HDP, SDP ve KP de Boğa Meydan'ındalar. 

Güncelleme 13.45

Kitlenin yürüyüşü Boğa Meydanı'nda durduruldu. Ses aracından şehir dışından mitinge katılmak için gelenler tek tek selamlanıyor. Yurttaşlar eylemlerini durduruldukları noktada "Eğitim,ulaşım, sağlık hakkı engellenemez" ve "Hırsız, katil AKP" sloganlarıyla sürdürüyor. Ses aracından "Bugün Ali İsmail'le, Abdocan'la, Ethem'le, Ahmet'le, Medeni'yle, Hasan Ferit ve Mehmet'le yürüyüyoruz" şiarı yükseliyor.

Foto: sendika.org

Güncelleme 13.36

Çevik kuvvet polisleri ve TOMA kitleye müdahaleye hazırlanıyor. 

Güncelleme 13.31

Kitlenin önü Boğa Meydanı'ndan ruhtıma inen yolda TOMA ve çevik kuvvet barikatıyla kesildi.Yurttaşlar sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

Güncelleme 13.10

Kadıköy'de toplanan binlerce yurttaşın "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganıyla Boğa Meydanı'na doğru yürüyüşü başladı. Polis geri çekiliyor. 

Marmara'nın dört bir yanından kentine, doğasına, suyuna, yaşam alanlarına sahip çıkanlar Kadıköy'de buluştu. İstanbul Valiliği’nin Kadıköy'de miting yasağına rağmen Süreyya Operası önünde yurttaşlar bir araya gelmeye başladı.

Kadıköy Altıyol, İskele ile Moda yönünde çok sayıda çevik kuvvet polisi, TOMA ve akrep bekletiliyor. Bahariye Caddesi üzerinde konuşlanan Özel Tim daha sonra Kadıköy Boğa Meydanı’na doğru geri çekilmeye başladı. Yürüyüşün gerçekleştirileceği Bahariye Caddesi ile Kadıköy İskelesi’ne uzanan yol polis ablukası altına alınmış durumda. Öte yandan kent ve doğa savunucuları “Marmara için birleşiyoruz, Yaşamak için direniyoruz” pankartı ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ile "Biz biz bir aradayız bir arada yaşamı savunacağız" sloganları ile Süreyya Operası önünde toplanmayı sürdürüyor. Yaklaşık 2 bin kişinin Bahariye Caddesi'nde kalabalık her geçen dakika daha da artıyor.

HDP İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve  Levent Tüzel ile CHP Milletvekilleri Melda Onur, Mahmut Tanal ve Kadir Gökmen Öğüt de mitinge destek olmak için Bahariye'deler.


Eylemi tüm gelişmeleriyle sizinle paylaşacağız...

 

 

 

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.