Yandaş Medyadan Davutoğlu'nun Koalisyon Yolu

 AKP’nin yayın organları Sabah ve Türkiye gazetesi, bugünkü manşetleriyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koalisyon çalışmalarında izleyeceği yolu yazdılar.

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın, Davutoğlu’nun siyasi partilerle ilk görüşmesinde koalisyon ortaklığı götürmeyeceğini, partilerin koalisyona yaklaşımları, talepleri ve kırmızı çizgileri nedir bunları dinleyeceğini yazarken, Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu ise AKP’de ibrenin MHP’den yana olduğunu yazdı.

İki yandaş gazetede, AKP’nin koalisyon çalışmalarını yürütmek için dört ayrı komisyon kurarak, muhalefet partilerinin seçim bildirgeleri ve vaatleri ile AKP'ninkileri kıyaslama işlemlerini tamamladığını yazdı. Türkiye gazetesi buna ek olarak MHP’ye dikkat çekti “Komisyonlar, özellikle MHP'nin seçim öncesi açıkladığı bildirgede yer alan unsurlar detaylı şekilde masaya yatırdı. İki partinin aynı görüşte olduğu noktalar tek tek tespit edildi. MHP'ye sunulacak koalisyon protokolünde iki partinin aynı istikametteki vaatlerine özel vurgu yapılacak” şeklinde yazdı.

Sabah’ın konuyla ilgili haberi şöyle:

“TBMM Başkanı'nın seçilmesi ile birlikte gözler yeni kurulacak hükümet çalışmalarına döndü. AK Parti de tüm gücü ile buna odaklandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun müzakere stratejisi de ortaya çıktı. Davutoğlu, CHP ve MHP ile koalisyon pazarlıklarını eşzamanlı götürmeyi ve bir ay civarında bu çalışmaları sürdürmeyi planlıyor. AK Parti, koalisyon çalışmalarını yürütmek için dört ayrı komisyon kurdu. Siyasi komisyon, muhalefet partilerinin seçim bildirgeleri ve vaatleri ile AK Parti'ninkileri kıyaslama işlemlerini tamamladı. Bir taraftan bunlar yapılırken bir taraftan da Davutoğlu'nun koalisyon görüşmelerini yürütme stratejisi netleştirildi. Davutoğlu süreci şöyle yönetecek:

BİR AYLIK TAKVİM: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki hafta TBMM Başkanlık Divanı'nın kurulması ile birlikte hükümeti kurma görevini Davutoğlu'na vermesi bekleniyor. Davutoğlu'nun hükümet kurma çalışmalarını bir ay kadar sürdürmesi planlanıyor. Bu süre içinde hükümet kurulamazsa Davutoğlu görevi iade edecek.

İLK TUR TÜM PARTİLERE GİDİLECEK: Davutoğlu ilk turda CHP, MHP ve HDP'den tek tek randevu alıp gidip görüşme yapacak. Davutoğlu, ziyaret sırasında herhangi bir koalisyon ortaklığı teklifi götürmeyecek. Partilerin koalisyona yaklaşımları, talepleri ve kırmızı çizgileri nedir bunları dinleyecek.

İKİNCİ TURDA İKİ PARTİ: Görüşmelerin ardından MYK ve MKYK toplanıp gelinen noktayı değerlendirecek. Bu değerlendirmelerden sonra Davutoğlu ikinci bir tura çıkacak. Bu turda sadece CHP ve MHP'ye gidilmesi olasılığı daha yüksek. Çünkü AK Parti, HDP ile koalisyon kurmayı düşünmüyor.

GEREKİRSE BİR TUR DAHA: Bu turdan sonra da ilkeler en yakın ve hükümet kurmaya da sıcak bakan partiye koalisyon önerisi götürülecek. Ancak net bir tablo ortaya çıkmazsa Davutoğlu, birkaç kez daha iki partinin lideri ile bir araya gelecek. Her görüşmede biraz daha detaylara girilecek.

EŞZAMANLI GÖRÜŞME: Turlar devam ederken CHP ve MHP ile gayrı resmi görüşmeler sürecek. Bu görüşmelerin sonucu AK Parti, koalisyon teklifi götüreceği partiyi netleştirecek. Davutoğlu bir partiyle pazarlık yapıp onunla olmazsa diğer partiye öneri götürmenin sıkıntı yaratabileceğini düşünüyor. Muhalefet partilerinin, "Diğeri ile sonuç alamadı, bize geldi" deyip karşılanmayacak talepler ortaya koymasından endişe ediliyor. Bu nedenle görüşmelerin eşzamanlı yürümesi planlanıyor.”


Türkiye gazetesinin konuyla ilgili haberi ise şöyle:

“Meclis Başkanlık Divanının önümüzdeki hafta belirlenmesinin ardından, sıra 63. Hükümetin kurulmasına gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümeti kurma görevi vereceği Başbakan Davutoğlu ve ekibi muhalefet partileri ile nasıl bir görüşme trafiği yürüteceklerini belirlemek için yoğun bir mesai yapıyor. 

Davutoğlu, bir partiyle görüşmeleri tamamlayıp diğeri ile başlamak yerine, CHP ve MHP ile eş zamanlı müzakere taktiği izleyecek. İlk tur görüşmelerden bir sonuç alınması beklenmediği için Başbakan Davutoğlu birkaç gün aradan sonra ikinci tur görüşmelere başlayacak. Görüşmeler sırasında koalisyon kurmaya hangi parti yakın görülürse, o partiyle temaslara ağırlık verilecek. 

EN GÜÇLÜ İHTİMAL

Ancak kulislerde, MHP lideri Bahçeli'nin Meclis Başkanı seçiminin 4. turundaki tavrı sonrası en güçlü koalisyon ihtimalinin AK Parti-MHP olduğu vurgulandı. Bu yoruma gerekçe olarak Bahçeli'nin "Siyasî iktidarsızlık baş gösterirse sorumluluktan kaçmayız” sözleri de gösteriliyor. Ayrıca, seçim sonrası iki partinin tabanının da aynı görüşte olduğu biliniyor. 

ORTAK NOKTA VURGUSU

AK Parti Genel Merkezi'nde kurulan koalisyon komisyonları aracılığıyla CHP ve MHP için iki ayrı metinden oluşan ve koalisyon protokolüne benzer teklif paketi hazırlanıyor. Komisyonlar, özellikle MHP'nin seçim öncesi açıkladığı bildirgede yer alan unsurlar detaylı şekilde masaya yatırdı. İki partinin aynı görüşte olduğu noktalar tek tek tespit edildi. MHP'ye sunulacak koalisyon protokolünde iki partinin aynı istikametteki vaatlerine özel vurgu yapılacak. 

ÖNCE LİDERLER GÖRÜŞECEK

İlk görüşmeler liderler düzeyinde, sonraki temaslar ise parti kurmayları aracılığı ile gerçekleştirilecek. Bu kapsamda MHP ile görüşmeleri Faruk Çelik başkanlığındaki heyet yürütecek. CHP'ye ise Ömer Çelik'in başkanlığındaki heyet gidecek.

Bu görüşmelerden elde edilecek sonuca göre Davutoğlu ikinci tur görüşmelere geçecek. Bu turda hangi partiyle koalisyon kurulacağı da netleşmiş olacak. Görüşmelerden bir sonuç alınmazsa, en geç Ağustos başında Başbakan görevi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iade edecek. Bu aşamadan sonra ise CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun görevlendirilmesi gündeme gelecek.“

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.