Vefatının 80. Yılında Yusuf Akçura'yı anıyoruz

Büyük Türkçü ve Türk Ocakları Kurucusu Yusuf Akçura'yı Vefatının 80. Yılında Rahmet ve Minnetle Anıyoruz.


Türk Ocakları olarak Yusuf Akçura'nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için çalışmalar her dönem yapılmaktadır. Bu bağlamda Türk Ocakları Genel Merkezi olarak, Genel Merkez bünyesindeki özel eğitim gruplarında bu hafta Yusuf Akçura'nın "Üç Tarz-ı Siyaset" eseri merkeze alınarak dersler işlenecek ve Akçura'nın fikir dünyası ile döneme etkisi tartışılacaktır. 

Türk Ocakları Genel Merkezi Anma Faaliyetlerini Nisan ayı içerisinde planlanan bir panelle devam ettirecek ayrıca Türk Yurdu Dergisi de Kasım ayında "Yusuf Akçura Özel Sayısı" çıkaracaktır.


YUSUF AKÇURA

 

 Aralık 1876 tarihinde Volga Nehri üzerindeki Ulyanovsk şehrinde doğdu. Harbiye Mektebi'nde okudu. 1897 yılında darbe girişimlerine katıldığı için tutuklandı. Taşkışla Divan-ı Harbi kararı ile müebbet kalebentlik cezasına çarptırıldı. Karar sonrasında Padişah fermanıyla Trablusgarp'a sürüldü. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin 1899'da yaptığı girişimler sonucu Trablusgarp kenti içinde serbest dolaşma izni aldı. Kısa bir süre sonra Fransa'ya kaçtı. Paris'te Jön Türkler'e katıldı. Burada Siyasal Bilgiler Yüksekokulu'na devam etti. 1903 yılında 'Osmanlı Devleti Kurumlarının Tarihi Üstüne Bir Deneme' adlı teziyle okulu bitirerek Rusya'ya döndü. Kazan'da öğretmenlik yaptı. Bu dönemde Mısır'da çıkan Şüra-yı Ümmet ve Türk gazetelerinde çok sayıda imzasız makalesi yayımlandı. Bunlar içinde, 1904'te Türk Gazetesinde çıkan 'Üç Tarz-ı Siyaset' başlıklı dizi makale özel önem taşır. Bu makalede imparatorluğun önündeki seçeneklerin Osmanlıcılık, Panislamizm ve millet esasına müstenit Türk Milliyetçiliği olduğu, bunlardan en uygununun da sonuncusu olduğunu belirtti. II. Meşrutiyet'ten sonra İstanbul'a geldi. Çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Darülfünun ve Mülkiye Mektebi'nde siyasal tarih dersleri verdi. Türk Derneği ve Türk Ocağı'nın kurucuları arasında yer aldı. Türk Yurdu'nun başyazarı ve editörü oldu. 

Mütareke yıllarında Anadolu'ya ilk geçenlerden. İlk mecliste milletvekili oldu. Kurtuluştan sonra Türk Tarih Kurumu Başkanı seçildi. 11 Mart 1935 tarihinde Haydarpaşa Garı'nda çocuklarıyla yürürken kalp krizinden öldü.

ESERLERİ:
1.Üç Tarz-ı Siyaset, "Ali Kemal" ve "Ahmed Ferid" beyleri cevaplarıyla birlikte (1907; yb 1976) 
2.Şark Meselesine Dair tarih-i Siyasi Notları(1920) 
3.Muasır Avrupa'da Siyasi ve İçtimai Fikirler Cereyanlar(1923) 
4.Siyaset ve İktisat hakkında Birkaç Hitabe ve Makale (1924) 
5.Osmanlı İmparatorluğunun Dağılma Devri 
6.Türk Yılı(1928) 
Milliyetçilik hareketinin kaynaklarını ve gelişimini inceleyen kapsamlı bir çalışmadır. 
7.Mevkufiyet Hatıraları (1914) 
Rusya'daki etkinlikleri ve tutukluluğu üzerine bilgi verir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.