Türklerin Ayaz Atası, Avrupalıların Noel Babası...

 İslam öncesi dönemlerde yani Arapların cahiliye, Avrupalıların ise antik dediği erken dönemlerde bir süre Türkler Alaska kıyılarından Tuna nehrinin yukarı akımlarına kadar her yere hakim oldular.

Türklerin Ayaz Atası, ile ilgili görsel sonucu

Zengin Türk kültürü bu büyük coğrafyada bulunan birçok milletin gelişmesinde etkili oldu. Türkler (Hunlar, Gunlar, Turlar) Batılı tarihçilerin küçümsediği kadar eğitimsiz ve barbar değildiler. Çünkü bu tek milletin yazdığı edebiyat o dönemin tüm Avrupa edebiyatını aşıyordu. Sadece destanları akılda tutardan çoktu.

Türklerin Ayaz Atası, Avrupalıların Noel Babası...

Lakin ne yazık ki bazı destanların içeriği kayıp olup günümüze kadar masallaşmıştır. Şöyle destanlardan birisi de Ayaz Dede destanıdır. Ayaz Dede tıpkı Dede Korkut gibi toplumca saygı duyulan sevilen bir şahıstır. Türkmen rivayetlerine göre Ayaz Dede (Ayaz Ata) Horezmde (Dışoğuz) şuanda kurumuş olan eski Uzboy nehri boyunda yaşamış. Bir başka rivayete göre ise Ayaz Dede hayvanlarla konuşabilen, gelecek olan yağmuru ve rüzgarı hissede bilen bir pir olmuş ve Sırderya yakınlarında yaşamış.

Türklerin Ayaz Atası, ile ilgili görsel sonucu
Kış bayramı ile Ayaz Dede arasındaki bağ ise onun doğa ile yakından ilişkili görülmesidir. Mankışlak Türkmenlerine göre Ayaz Ata ormanın piri olup yolunu kayıp edenlere soğukta kalanlara yardım edermiş. Bunu bazen görünüp bazen de görünmeden hayvanları rehber olarak kullanmakla yaparmış. Rus bilim adamı Bortold'a göre ise Ayaz Dede kadim Hunlar döneminde yaşamış bir ünlü devlet adamı olmuş. Atilla'nın Avrupa'ya yaptığı seferlerinde kazandığı şöhretiyle sonradan adı mitolojileşmiş. Daha da Danimarka ve İskandinav ülkelerinde etkili olmuş.
Türklerin Ayaz Atası, ile ilgili görsel sonucu
Alıntı: Yeni Oğuzlar Facebook Sayfası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.