Türkiye'de illere göre Suriyeli mülteci sayısı

Baş­ba­kan Yar­dım­cı­sı Be­şir Ata­la­y’­ın Tür­ki­ye­’ye sı­ğı­nan Su­ri­ye­li mül­te­ci sa­yı­sı­nın 218 bi­ni kamp­lar­da ol­mak üze­re 1 mil­yon 50 bi­ni geç­ti­ği­ni açık­la­ma­sı önem­li bir ger­çe­ği de göz­ler önüne ser­di. Kamp dışında yaşayan Suriyeli mülteci sayısının 900 bine yaklaştığı anlaşıldı. Türkiye’nin tüm ille­ri­ne da­ğıl­mak­la bir­lik­te kamp dı­şın­da ya­şa­yan mül­te­ci­le­rin yüzde 90’ının 16 ilde yoğunlaştığı görüldü.

UCUZ İŞ GÜCÜ

Kamp dışında yaşayanların önemli bir bölümü ucuz iş gücü olarak çalıştırılıyor. Bazı mültecilerin dilencilik yapması ve hırsızlıkla kapkaç gibi asayiş olaylarına karışması da yerli halkta tedirginliğe neden oluyor.   

Dünya üze­rin­de ya­şa­nan ça­tış­ma­lar­dan, sa­vaş­lar­dan ka­çan mül­te­ci­le­rin sa­yı­sı da 2’n­ci Dün­ya Sa­va­şı yıl­la­rı­na ulaş­tı. Bir­leş­miş Mil­let­ler ve­ri­le­ri­ne gö­re sa­vaş, iş­ken­ce ve kö­tü mu­ame­le ne­de­niy­le ev­le­ri­ni terk et­mek zo­run­da ka­lan in­san sa­yı­sı 2013 yı­lı iti­ba­rıy­la tüm dün­ya­da 51,2 mil­yon. Ra­po­ra gö­re mültecilerin sayısı bir önceki yıla göre  6 mil­yon arttı.  Sa­yı­lar ara­sın­da dik­kat çe­ken en önemli ayrıntı  ise tah­mi­nen 6.3 mil­yon ki­şi­nin yıl­lar­dır mül­te­ci du­ru­mun­da ol­duk­la­rı.

suriyeli.jpg

DESTEK VERMİYORLAR

Ge­liş­mek­te olan ül­ke­ler mül­te­ci­le­rin yüz­de 86'sı­na ev sa­hip­li­ği ya­par­ken, re­fah se­vi­ye­si yük­sek olan ül­ke­ler ise sa­de­ce yüz­de 14'ünü ba­rın­dı­rı­yor. Su­ri­ye kri­zi bo­yun­ca Lüb­nan, Ür­dün ve Tür­ki­ye ka­pı­la­rı­nı mül­te­ci­le­re aç­tı. Lüb­nan’da şu an­da 1 mil­yon­dan faz­la Su­ri­ye­li mül­te­ci­ ya­şı­yor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.