Türkiye, dünyada sağlıkta da en dipte!

Başbakan Erdoğan ve Kabinesindeki diğer tüm Bakan’larTürk Halkı’na pembe tablolar çizerek gelecek seçimlerde de seçilmeye çalışmakta sınır tanımıyorlar.

Her şey Türkiye’de çok yolundaymış, çok iyiymiş gibi gösterilerek; hakkını isteyen, daha iyi yaşam şartları isteyen, savaşa karşı olanlara ‘’rahat batıyor muamelesi’’ yapan,‘’Türkiye’de sorun yok uyduruyorlar’’ diyen bir Başbakan,Türkiye’nin başındayken (yani kılavuz-burun olayı) vatandaşın durumu git gide felaket doğru yol alıyor, demek yanlış olmaz.

\"\"

Şuan, yine iyiye gidiyor, şahane bir sağlık sistemimiz var, herkes her istediği ilacı çok kolay ve ucuza buluyor yalanlarına değinmek gerekiyor .

Konuyla ilgili, İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör’ün yakın zamanda yaptığı açıklamasıyla, sağlık konusunda basit bulunan grip konusunda da ilaç bulunamayan bir Türkiye olmuş durumdayız.

\"\"

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih GüngörGrip tedavisinde kullanılan birçok ilaç Türkiye’de olsaydı en azından hastalık kolay atlatılırdı demişti.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör son dönemde H3N2 virüsüne bağlı olarak yayılan ve birçok insanı etkileyen grip salgının tedavisinde kullanılan ilaçların piyasada bulunamaması nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

Güngör, “Grip tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar Türkiye’de olsaydı en azından hastalığın daha kolay atlatılması mümkün olacaktır.

\"\"

İstanbul Eczacı Odası’nın bile aradığı bir ilaç ancak bir eczanede bir-iki tane kalmışsa Türkiye’de ilaç hiçbir yerde yoktur anlamını taşıyor. Oda olarak yaptığımız çalışmada Ocak 2014 itibariyle bulunmayan ilaçlar indeksine göre Türkiye’de ruhsatlı 471 adet ilaç piyasada yok”
 dedi.

Türkiye’deki genel sağlık konusuna bakıldığında ise, kişi başına sağlık harcaması 330 dolardan 767 dolara yükseldi. Ancak bu artış Türkiye’yi OECD ülkeleri arasında dipten kurtarmaya yetmedi

Türkiye‘de toplam sağlık harcamaları son 10 yılda 2.5 kat artmasına rağmen 3 bin 339 dolar olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri ortalamasının gerisinde.

\"\"

OECD’nin 2013 sağlık verilerine (Health Data 2013) göre, kişi başı ve Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) yüzdesi olarak sağlık harcaması düzeylerine bakıldığında, Türkiye 767 dolar ile son sırada yer alıyor. Sağlık harcamalarına Meksika 977 dolar, Estonya 1303 dolar, Polonya 1689 dolar ayırırken, komşumuz Yunanistan’da kamunun yaptığı kişi başına sağlık harcaması 2500 doların üzerinde seyrediyor.

Sağlık harcamaları sıralamasında ABD kişi başına 8508 dolarla açık ara şampiyon. İkinci sırada ise 5 669 dolarla Norveç geliyor. Sağlık harcamalarında OECD ortalaması ise 3339 doları buluyor. Türkiye’de sağlıkla ilgili kamu harcamaları OECD ortalaması olan yüzde 72’den 1 puan yüksek. OECD ülkelerinde sağlık harcamalarının yüzde 28’i özel sektöre ait, Türkiye’de ise bu rakam yüzde 27.

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat (EIU) verilerine göre Türkiye’nin toplam sağlık harcaması 2000 yılında 13 milyar dolardan 2013 sonu itibariyle 58.8 milyar dolara yükseldi. Sağlık harcamalarının GSYİH içindeki oranı ise 2000 yılında yüzde 4.9 iken yüzde 6.4’e yükseldi.

\"\"

Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre ise Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) içinde sağlık harcamalarının payı 2002 yılında yüzde 3.8 iken 2012 yılı sonu itibariyle yüzde 4.1’e, SGP olarak bilinen kişi başı kamu sağlık harcaması 330 dolardan 2012 yılı itibariyle 753 dolara yükseldi. Bu gelişmeyle sağlık hizmetlerinde halkın memnuniyet oranı da 2003 yılında yüzde 39.5 iken 2012 yılında yüzde 74.8’e çıktı.

\"\"

Yine 2002 yılında 3 milyar TL, diğer kamu yatırımlarıyla 5 milyar TL seviyesinde olan sağlığa harcanan miktar 2013 itibariyle 16.9 milyar bakanlık bütçesi, 25 milyar TL’yi geçen SGK harcamalarıyla üniversite, Kızılay, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet, kamu bankaları, TBMM, İl Özel İdareleri ve diğer kamu kuruluşlarına yönelik sağlık yatırımlarıyla birlikte genel toplam 50 milyar TL’yi geçiyor. Sağlık Bakanlığı bütçesi de 2014 yılı itibariyle 18.6 milyar TL olarak belirlendi. Diğer kalemlerle birlikte kamu sağlık yatırımlarının bu yılda 60 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor.

\"\"

Dİ­ğer yan­dan Tür­ki­ye, tüm OECD ül­ke­le­rin­de ki­şi ba­şı­na en az dok­tor dü­şen ikin­ci ül­ke ko­nu­mun­da bu­lu­nu­yor. Tür­ki­ye­’de bin ki­şi­ye 1.7 dok­tor ve hem­şi­re dü­şü­yor. Bu oran 2011 iti­ba­rıy­la, bin ki­şi için 3.2 olan OECD or­ta­la­ma­sın­dan iki kat da­ha az. Bin ki­şi­ye 8.7 hem­şi­re ola­rak be­lir­le­nen OECD or­ta­la­ma­sı­na gö­reTür­ki­ye­’de hem­şi­re sa­yı­sı ol­duk­ça dü­şük. Tür­ki­ye­’de bin ki­şi­ye 2.5 has­ta­ne ya­ta­ğı dü­şü­yor, OECD ortalaması ise bin ki­şi­ye 4.8’i buluyor. (LAE)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.