Turan Araştırmaları Derneği Türk Dünyası\'na ışık tutacak

Turan Araştırmaları Derneği Başkanı Av. Hasan Basri Pehlivan, gazetemiz Ortadoğu'yu ziyaret ederek Yazıişleri Müdürü Mehmet Müftüoğlu'na derneğin amacı ve faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi.

Dernek yöneticileri Afşin Birben ve Muharrem Çelik ile birlikte ziyaret eden Pehlivan, Dernek hiçbir siyasalkuruluşun yan kuruluşu olmadıgğını belirterek, "Türk Milleti yararına çalışacak Allah rızasını kazanmayıamaçlayan bir dernektir" dedi.

MHP Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Av. Metehan Özkan'ın da katıldığı ziyarette amaçlarını ve ilk programlarıhakkında bilgi veren Pehlivan, Dernek olarak konferanslara ağırlık vereceklerini belirtti.

 

Turan Araştırmaları Derneği olarark ilk defa 25 Ocak 2014 Cumartesi günü saat 17.00'da Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın'ınkonuşmacı olarak katılacağı "Gözden Kaçırılan Çözülme Sürecikonulu konferans gençekleştireceklerinibelirten Pehlivan, derneğin amacı ve faaliyetleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

 

"Turan Araştırmaları Derneği, Türk Milleti'nin milli kültür varlığını koruyup geliştirmek, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ve sair ülkelerde yaşayan Türkçe konuşan veya Türkçe ile aynı kökten olan dil, lehçe, ağızlarıkonuşan halklar arasında, planlı, sürdürülebilir bir yardımlaşma ve dayanışma sağlamakiletişimişbirliği ve eşgüdüm oluşturmak, üyeleri arasında dilde, fikirde, işte birliği sağlamak, ural altay dilleri arasında birlik ve yakınlaşmayı sağlamakgüçlü bir iletişim ve paylaşım ağı kurmak, bu maksatla ekonomikkültürel, sosyalaraştırmalar yapmakprogramlarkonferanslar,

paneller tertip etmek, tüm bu konularda ilmi araştırmalar yapmakyaptırmakyayın yapmak, üyelerin kişisel vekurumsal ve mesleki gelişiminin desteklenmesi amacıyla çalışmalar yapmak veya bu konuda faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlara destek vermek, imkânı olmayan yoksul çocuklara tahsil ve burs imkanı sağlamak, amaç ile sınırlı olmak üzere elde edilen görüş ve önerileri karar alıcılar ile paylaşmak, amaç ile uyumlu olmak kaydı ile sosyal ve kültürel faaliyetler yapmak, tüm bu sayılan amaçları sağlamak için, yazılı, görsel veya işitsel basınyayın ve iletişim araçlarını, sosyal mecra kurmak, kiralamak, açmak, geliri dernek amacını gerçekleştirmektekullanmak üzere iktisadi işletme zımnında, matbaa, yayınevieğitim merkezlerikültür merkezleri, ilk, orta, lise ve yüksek öğretim eğitim kurumları açmak, taşınır, taşınmaz varlık satın almak, devir ve ferağ vermek, kiralamak, kiraya vermek, gelirlerini almak ve harcamak, bağış vermek, bağış almak, amacı ile kurulmuşhukukunüstünlüğü ilkesine, demokratik toplumun gereklerine saygılı ve bağlı, Türk Milleti yararına çalışacak Allah rızasınıkazanmayı amaçlayan bir dernektir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
b.osman duman 4 yıl önce

Bir ata sözümüz var "DÜŞMANLARINDAN KORKANLAR,DOSTLARINA İKRAMDA BULUNAMAZ?DOSTLARINI KÜSTÜRÜR DÜŞMANLARIDA ONA SAHİP ÇIKMAZ?yahu şu soyu sopu olmayan kıytırık dernekler Deniz feneri,İnsan hakları,Kimse yokmu daha niceleri resmen çıkıyor RTe nin kıçını yalarken sizin gibi adı Türk soyu Türk olan neden korkarlar o zaman bana göre sizinle kanarya sevenler derneğinin bana farkı nedir?delikanlı olaun şahsen bana çok ağır geldi şu sözler hiç yakışmadı Turan Araştırmaları Derneği Başkanı Av. Hasan Basri Pehlivan, Dernek hiçbir siyasal kuruluşun yan kuruluşu olmadıgğını belirtti. tamam kardeşim bildiğiniz gibi yapın Allah islah etsin ne deyim koskoca Avukaqt olmuşunuz kullandığınız kelimeye bak?