Teröre lanet, şehitlere gözyaşı

 

HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nde geçen cumartesi günü caddede başlarına teröristlerce kurşun sıkılarak şehit edilen 3 askerden Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle'nin cenazesi, memleketi Konya'nın Çeltik İlçesi'nde yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, şehit babası Duran Gülle'ye taziyede bulundu.

Hakkari Yüksekova'da şehit olan evli ve 2 çocuk babası 36 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle'nin cenazesi, dün akşam saatlerinde memleketi Konya'nın Çeltik İlçesi'ne getirilip, Devlet Hastanesi Morgu'na konuldu. Bugün sabah saatlerinde Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin cenazesi Gökpınar Mahallesi'ndeki baba ocağına götürülerek helallik alındı. Şehidin babası 64 yaşındaki Duran ve annesi Yeter Gülle, ambulansa binip oğullarının tabutuna sarılıp helalleşti. Ardından da şehit eşi Emine Gülle, eşinin tabutuna sarıldı ve gözyaşlarına hakim olamadı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Vali Muammer Erol, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, MHP Konya Milletvekilleri Faruk Bal, Mustafa Kalaycı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, şehit evine gelip babası Duran Gülle'ye taziyede bulundu.

Şehit cenazesi yapılan duanın ardından dini ve askeri tören yapılacağı Meydan Camii önüne getirildi.
 
 


ŞARK GÖREVİNİN BİTMESİNE 7 AY KALMIŞTI 

Oğulları 11 yaşındaki Furkan Duran ve 2 yaşındaki İbrahim Gülle'yi yetim bırakan şehit Ramazan Gülle'nin 13 yıllık uzman çavuş olduğu ve Hakkari'deki şark görevini bitirmesine yaklaşık 7 ay kaldığı öğrenildi. 

Şehit Gülle'nin memleketi Gökpınar'a en son geçen Kurban Bayramı'nda kız kardeşi Emine Gülle'nin düğününe katılmak için geldiği belirtildi. 5 kardeş olan şehit Gülle'nin ağabeyi Mehmet Gülle'nin de Eskişehir'de polis memuru olarak görev yaptığı öğrenildi.

BABASININ FOTOĞRAFINI OKŞADI

Şehidin ağabeyi Mehmet Gülle, ay yıldızlığı Türk bayrağına sarılıp tabutu okşayıp, başından ayrılmadı. Bu sırada şehit Gülle'nin oğlu Furkan Duran Gülle, tabutun önünde duran fotoğrafı okşayıp, ağlaması yürekleri dağladı.

Şehidin annesi Yeter Gülle ve eşi Emine Gülle de törenin yapılacağı alanda gözyaşına boğuldu.

Şehit babası Duran Gülle de oğlunun tabutunun başından bir an olsun ayrılmadı. Baba Duran Gülle, bu sırada gözyaşı döken yakınlarına dönerek, "Ağlamayın, teröristleri güldürmeyin" dedi.

CENAZEDE GERGİNLİK 

Protokol üyelerinin öğle namazı için camide bulunduğu sırada askerler, dini ve askeri törenin yapılacağı alanda bulunanlardan, protokol üyelerinin geleceği için biraz geri gitmelerini istedi. Kalabalıktakilerin, "Protokol arkada dursun. Şehitler bizim şehidimiz. Aileye yer verilmeli. Onların şehitleri gelmiyor' diye tepki göstermesi üzerine kısa süre gerginlik yaşandı. Gerginliğin ardından vatandaşlar biraz geri çekilerek protokol üyelerinin cenaze namazı kılması için yer açtı.

Cenaze namazının ardından şehit Uzman Çavuş Gülle'nin cenazesi, defnedileceği mahalle mezarlığına kadar omuzlarda taşındı. Cenaze törenine katılan ve ellerinde Türk bayrağı bulunan kalabalıktakiler 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Kahrolsun PKK', 'Şehidim hakkını helal et bize' sloganları attı. 

Şehit Uzman Çavuş Gülle'nin cenazesi, Gökpınar Mahalle Mezarlığı'nda gözyaşlarıyla toprağa verildi.
 ŞEHİT ER RAMAZAN KÖSE, BORÇKA'DA GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI


HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nde teröristlerin silahlı saldırısında şehit düşen 3 askerden 22 yaşındaki jandarma er Ramazan Köse’nin cenazesi, memleketi Artvin’in Borçka İlçesi’nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı cenaze töreni sırasında kalabalık teröre lanet yağdırdı, PKK flamalarını yaktı. Yanan flamayı ayakları ile çiğnemek isteyen vatandaşlar izdihama neden oldu.

Şehit jandarma er Ramazan Köse için Borçka Merkez Cami’nde öğle namazı sonrası düzenlenen cenaze törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Artvin Valisi Kemal Cirit, Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Lapanta, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Töreni, çevrede Türk bayrağı asılan evlerin balkonlarından da çok sayıda kişi izledi.

BABA TABUTA SARILARAK AĞLADI

Törende şehidin babası Begcan Köse, ağabeyi Ufuk ve kardeşi 10 yaşındaki Samet ile amcası Mustafa Köse de tabutun başından ayrılmadı. Tören alanına gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şehidin babası Begcan Köse ile kardeşlerine başsağlığı diledi, şehidin küçük kardeşi Samet’i de öperek teselli etti. Oğlunun tabutuna sarılarak öpen Begcan Köse, gözyaşı döktü.
 


ÖCALAN ALEYHİNE SLOGAN ATTILAR, PKK FLAMASI YAKTILAR
 


Cenaze namazı öncesi kalabalık teröre lanet yağdırdı. Abdullah Öcalan ve PKK aleyhine sloganlar atan ve açtıkları Türk bayrağı ile alana gelen bir grup, şehit asker için 'Artvin seninle gurur duyuyor' ve 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları attı. Grup daha sonra alkış ve yuh sesleri ile tekbir getirerek PKK flamalarını yaktı. Yanan flamayı ayakları ile çiğnemek isteyen vatandaşlar izdihama neden oldu.

FOTOĞRAFINI AĞABEYİ TAŞIDI

Artvin İl Müftüsü Kemal Uçkan’ın kıldırdığı cenaze namazı sonrası şehit asker için helallik alındı, ardından şehidin tabutu askerlerin omzunda cenaze aracına taşındı. Bu sırada bir grubun açtığı dev Türk bayrağının altından geçirilen tabut gözyaşları arasında cenaze aracına konuldu. Cenaze aracının önünde yürüyen şehidin ağabeyi Ufuk Köse, kardeşinin fotoğrafını taşıdı. 

Kalabalık yaklaşık 1.5 kilometre yürüyerek cenaze aracına eşlik etti. Cenazenin Borçka Şehitliği'ne götürülmesi sırasında Borçka-Hopa karayolu yaklaşık 20 dakika boyunca çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Şehit askerin cenazesi daha sonra Borçka Şehitliği'nde gözyaşlarıyla toprağa verildi.ŞEHİT KORUCU İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

BİTLİS’te merkeze bağlı Geçitbaşı Köyü yakınlarında direğe bağlanarak uzun namlulu silahlarla açılan ateşle öldürülen köy korucusu Nihat Çaprak için Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Genelkurmay Başkanlığı da, Çaprak'ın şehit edilmesine ilişkin mesaj yayınlayarak saldırıyı kınadı.

Öğle saatlerinde düzenlenen törene, Bitlis Valisi Orhan Öztürk, Jandarma Komutanı Albay Haili Şen, Vali Yardımcıları, Bitlis Emniyet Müdürü Saim İşlek, Kurum Amirleri, vatandaşlar ve şehidin yakınları katıldı. Şehit cenazesinin tören alanına getirilmesi ve saygı duruşu ile başlayan törende konuşan Bitlis Valisi Orhan Öztürk, siyasette de idarede şiddet ve silahı çözüm aracı olarak görenlerle konuşacak hiçbir şeyleri olmadığını söyledi. Vali Öztürk, muhataplarını bölge halkı olduğunu belirterek şöyle konuştu:
 


"Muhatabımız bu coğrafyada yaşayan insanlarımızıdır. 30 yıldır bu bölge insanımız olduğu gibi suçsuz, günahsız ve devletine toprağına bağlı insanlardır. Halbuki silah ve şiddete müracaat etmeden de bu ülkede de dünyadaki gelişmiş insanların yaşadığı gibi özgür, hür ve zengin bir şekilde adaletli bir ortamda yaşamak mümkündür. Silah ve şiddet demokrasiyi bir ilke olarak benimsemiş ülkede bir çok ilerlemenin, özgürlüğün ve kalkınmanın en büyük engelidir. Eğer bu bölgede halkımızın dil, din ve kimliğine yönelik gelişmeler olmuşsa bu belki 20-30 sene önce her halükarda olacaktı. Türkiye’nin gelişmesini, kalkınma ve refahını engelleyen darbeler ve terördür. Bunları bir şekilde aşacağız. Bu ülke dünyanın en pahalı arsası ise bunun bir bedeli varsa bunu da bir şekilde ödeyeceğiz. Bugün bu anlamda büyük bir acımız var. Büyük bir aldatılmışlığımız var. Çünkü bu devlet bu ülke insanına hür, demokrat, adil ve refah içerisinde yaşaması için atması gereken bütün adımları kendi geçmişi ile yüzleşme pahasına ve birçok eleştiriye tenkide uğrama pahasına yerine getirmeye çalışıyor. 'Batıdaki insanlar huzur ve konfor içinde yaşayacak ama onların huzur, konfor ve zenginlik içinde yaşamaları için bu coğrafyada ki insanlar ölecek, gözyaşı dökecek yoksulluk içinde boğulacaklar' bu film bir yerde kopacak dünyanın neresinde bir haksızlık ve zulüm varsa biz kendimizi ondan sorumlu gören bir milletin evlatlarıyız. Biz sadece ülkemizden değil dünyadan da sorumluyuz. Kürt ve Türk halklarının eşitliğini birlikteliğini sağlamak zorundayız. Çözüm sürecinin bir şekilde devam etmesine ihtiyacımız var. Çünkü bu çözüm sürecine bu bölgedeki teröristlerin de, bizim halkımızın da ihtiyacı var” 

İl Müftüsü Abdulkerim Akbaba'nın dua etmesinden sonra cenaze namazı kılındı. Cenaze sırasında Nihat Çarpak’ın eşi ve çocukları tabuta sarılarak ağladı. Yakınlarının ayakta zor durduğu Nihat Çarpak’ın cenazesi cenaze aracına bırakılarak Atatürk Mahallesi'nde bulunan şehitlikte toprağa verildi.

Korucu Nihat Çarpak, 12 Eylül 2014'te Bitlis Merkez İlçesi Aşağıölek Köyü Arasuni Tepe Mevkii'nde kaçırılmış aramalara rağmen bulunamamıştı. 6 çocuk babası korucu Nihat Çarpak, Bitlis'in merkeze bağlı Geçitbaşı Köyü yakınlarında bir direğe bağlandıktan sonra baş ve vücudunun değişik bölgelerine ateş edilerek öldürülmüş halde bulundu.

GENELKURMAY'IN AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı'nın web sayfasında korucu Nihat Çaprak'ın şehit edilmesi ile ilgili şu mesaj yayınlandı:

"Bölücü teröristler tarafından, 12 Eylül 2014 tarihinde kaçırılan köy korucumuz Nihat Çaprak, 26 Ekim 2014 tarihinde saat 07.30'da, Bitlis ili Merkez ilçe Geçitbaşı köyü mülkî sınırları içinde bir elektrik direğine bağlanarak, baş ve vücudunun değişik bölgelerine ateş edilmek suretiyle şehit edilmiştir. İnsanlıktan nasibini almamış, gözü dönmüş, caniler tarafından işlenen bu vahşice olayı şiddetle kınıyor, şehidimize Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm köy korucularımıza sabırlar diliyoruz."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.