Tekstil sektörünün devleri İstanbul\'da buluştu

İSİAD, İGED, FİADER ve İHSANDER’in düzenlediği “Tekstil Sektörü İşbirliği Toplantısı” tekstil sektörünün devlerini buluşturdu. İkili iş görüşmelerinin gerçekleştirildiği toplantıda 4 saatte 6000 görüşme yapıldı.

İstanbul Sanayici ve İş Adamları Derneği (İSİAD), İstanbul Genç İş Adamları Derneği (İGED), Florya İş Adamları Derneği (FİADER) ve İhracatçı ve Sanayici İş Adamları Derneği (İHSANDER) ile birlikte tekstil sektörünün devleri İstanbul’da bir araya geldi.

WOW Otel Convention Center’da gerçekleşen Tekstil Sektörü İşbirliği Toplantısı’na İSİAD Başkanı Cihat Özbekli, İGED Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Ataol, FİADER Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Negiş ve İHSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Büyükekşi'nin yanı sıra DS Damat’tan Hatemoğlu’na Aydınlı Grup’tan Armine’ye kadar tekstil sektörünün önde gelen markaları katıldı.

İkili görüşmeler öncesinde tekstil sektörünün önde gelen yöneticileri sektörün sorunları, fırsatları ve 2014 beklentileriyle ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısına dernek başkanlarının yanı sıra LCW Yönetim Kurulu Üyesi ve TUSKON Yön. Kur. Bşk. Yrd. İsmail Hakkı Kısacık, Colins İcra Kurulu Üyesi Yavuz Eroğlu, Çift Geyik Karaca İcra Kurulu Başkanı Cüneyt Güneş, Licence Jeans Yön. Krl. Bşk. Mehmet Aydoğan ve Suvari Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Fatih Coşkun katıldı. Sektör açısından işbirliğinin önemini anlatan temsilciler, daha sonra ikili görüşmelere geçti.

Dört derneğin organizasyonu ile düzenlenen “Tekstil Sektörü İşbirliği Toplantısı” sektörün potansiyel pazar payından İstanbullu iş adamlarının daha fazla istifade edebilmesi amacıyla hazır giyim üreticileri, kumaşçılar, aksesuarcılar, iplikçiler ve diğer tedarikçiler hazır giyim sektörünün öncü firmaları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Tekstil sektöründe ticari ilişkilerin artırılmasına destek veren toplantıda 4 saatte 6000 ikili görüşme gerçekleşirken yaklaşık 250 milyon dolarlık ticaret hacminin oluştuğu belirtildi.

Programın tekstil sektörü için çok anlamlı olduğunu ifade eden İSİAD, İGED, FİADER ve İHSANDER Başkanları, birçok firmanın bu toplantıda bir araya gelme imkânı bularak güven ortamında görüşmeler gerçekleştirdiğini ve tekstil sektörü adına oldukça verimli sonuçlar elde edildiğini söylediler.

Tekstil sektörünün nitelikli işgücüne olan ihtiyacının öneminden söz eden İHSANDER Başkanı Aykut Büyükekşi, sektörde nitelikli ara eleman sıkıntısı olduğunu ifade ederek istihdam açısından sektörün çok önemli olduğu söyledi.

İSİAD Başkanı Cihat Özbekli toplamda 3 bin üyeyi barındıran bu 4 derneğin arasındaki işbirliğini artırmanın öneminden söz ederek, kendi aralarındaki cari açığı işbirliklerini artırarak kapatacaklarını belirtti. Ortaklık ve İşbirliği kültürünün oluşmanın misyonları olduğunu ifade etti.

İGED Başkanı Hüseyin Ataol, "Hazır giyim ve tekstilde dünyanın bir numarası olmayı hedefliyoruz" dedi. İkili iş görüşmelerinin tekstil sektöründeki iş ortaklığı kültürünü artırarak, tanıdık yoluyla iş yapmanın ötesine geçerek kurumsallaşmayı sağlayacağının da altını çizdi.

FİADER Başkanı Tacettin Negiş ise toplum adına bir araya geldik, hizmet ve ürünlerini birbirlerine arz edemeyen aynı sektördeki üyelerimizi bir araya getirmek, hele de istihdam açısından bu kadar önemli bir sektörde çok anlamlı dedi.

Colin’s İcra Kurulu Üyesi Yavuz Eroğlu tekstilde Türkiye’nin verimliliğinden bahsederek enerji ve insan kaynağı daha ucuz olmasın rağmen Mısır’daki fabrikalarında 100 kişi 100 pantolon dikerken Türkiye’de aynı sürede 100 kişinin 200-250 pantolon dikebildiğinin altını çizdi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren LCW Yönetim Kurulu Üyesi ve TUSKON Yön. Kur. Başk. Yard. İsmail Hakkı Kısacık, tekstil sektöründe tedarikçi firmaların önemine değinerek yurt dışına mal gönderirken koli etiket gibi tedariklerde sıkıntı yaşandığında bütün ticaret hacminin etkilendiğini belirtti. Bu nedenle sektördeki birleşme ve iş birliği artışının bu tür etkinliklerle sektörün hem iç hem de dış pazarda büyümesi için önemli olduğunu vurguladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.