STK’lardan yolsuzluk uyarısı!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’ndan (TESK) oluşan 7 sivil toplum örgütünün yöneticileri, TESK’te bir araya gelerek 17 Aralık operasyonuyla başlayan süreci değerlendirdi.

Toplantıya, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler, HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, MEMUR-SEN Başkanı Ahmet Gündoğdu ve TESK Başkanı Bendevi Palandöken katıldı.
Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu süreci değerlendirmek için bir araya geldiklerini belirten Palandöken, toplantıya katılan örgütler adına hazırlanan ortak açıklamayı okudu.

Etrafı saran yolsuzluk iddiaları ve paralel devlet iddialarının, toplumsal barışı ve istikrarı tehdit ettiğini, demokrasiye ve iç barışa açık şekilde tehlike oluşturduğunu belirten Palandöken, “Küresel ekonomide yeni dengelerin oluştuğu bu dönemde, bu tartışmalara saplanıp kalmamız, dünya yeniden kurulurken hızımızı kesme riski doğurmaktadır. Birlik ve beraberlik yerine ayrışmaları ve kamplaşmaları derinleştiren, kurumlara ve kurallara duyulan güveni ve ülke istikrarını tehdit eden gelişmeler, enerjimizi kalkınmaya, daha fazla refah ve demokrasiye odaklanma zorlaştırmaktadır” dedi.
İçinde bulunulan olumsuz süreçten bir an evvel çıkabilmek için önerilerini de sıralayan Palandöken, şöyle konuştu:

“İFADE, DÜŞÜNCE, İNANÇ HÜRRİYETİNİ GÜÇLENDİRECEK BİR ANAYASA İSTİYORUZ”

“Demokrasiyi, ekonomiyi ve iş dünyasını tehdit eden bu yolsuzluk ve paralel devlet iddialarının üzerine kararlılıkla gidilmesini istiyoruz. Demokrasinin temel ilkelerinden kuvvetler ayrılığını kuvvetler çatışmasına dönüştürecek tartışmalardan ve ayrışmalardan kaçınılmasını istiyoruz. Türkiye’nin güçlenmesinden huzursuz olanlara fırsat verilmemesini istiyoruz. Küresel krize rağmen sürdürdüğümüz ekonomik başarımızın sekteye uğramasına izin verilmemesini istiyoruz. Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinin zayıflatılmamasını, aksine sürecin hızlandırılmasını istiyoruz. Türkiye’nin uluslararası imajını sarsacak girişimlerden hassasiyetle uzak durulmasını istiyoruz. Türkiye için üretenlerin, istihdam sağlayan kurum, kuruluş ve şirketlerimizin, itibarlarının zedelenmemesini, kamplaşmalara kurban edilmemesini istiyoruz. İfade, düşünce, inanç ve teşebbüs hürriyetini güçlendirecek, özel hayata saygıyı pekiştirecek bir anayasa istiyoruz. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, yeni bir toplumsal mutabakat zeminine her zamankinden fazla ihtiyaç duyuyoruz”

“BÜTÜN KURUMLARIMIZA VE SİVİL TOPLUMA BÜYÜK BİR GÖREV DÜŞMEKTEDİR”

Türkiye’nin bugün hala yeni anayasasını beklediğini kaydeden Palandöken, evrensel hukuk ilkelerine uygun, AB normlarının hayata geçirilmesini kolaylaştıracak, demokratik bir anayasanın gerekliliğinin toplumun tüm kesimlerince kabul edildiğini söyledi.
Yasama, yürütme ve yargı erklerinin tekrar bir çatışma yaşamamasının ancak yeni bir anayasa ile sağlanabileceğine vurgu yapan Palandöken, şöyle devam etti:
“Cumhuriyetimizin 100. yılı hedeflerine odaklanan Türkiye’mizde, Meclis’imize, siyasi partilerimize, bütün kurumlarımıza ve sivil topluma büyük bir görev düşmektedir. Bu görev, Cumhuriyetimizi güçlendirmek ve demokratik, laik, sosyal hukuk devletini kurumsallaştırmak, gelecek nesillere örnek bir Türkiye bırakmaktır. Unutulmamalıdır ki yapmak zor, yıkmak kolaydır. Bu ülkeyi yıpratacak, ortak kazanımlarımızı heba edecek tutumlar hepimize kaybettirir.”
Ülkenin istikrarsızlığa sürüklenmemesi gerektiğini belirten altını çizen Palandöken, Türkiye’nin güçlü devlet geleneğiyle yaşanan zorlukları aşacak kudrete sahip olduğunu aktardı
Herkesin Türkiye için çalışıp, ürettiğini sözlerine ekleyen Palandöken, “Gün ayrışma değil, bütünleşme günüdür. Gün, günlük çekişmelerden sıyrılıp, ortak geleceğimiz için birlikte hareket etme günüdür. Çünkü, Türkiye hepimizin” dedi. (ANKA-AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.