Şehit edilişinin 93.yılında Enverpaşa'yı rahmetle anıyoruz

 Türk Tarihi'nin belki de en çok tartışılan isimlerinden biri olan Osmanlı Devletinin Harbiye Nazırı İttihat Terakki Cemiyeti'nin Talat ve Cemal Paşadan sonra en önemli isimlerinden bir olan İsmail Enver paşa'nın 93.ölüm yıl dönümü Gazete 2023 olarak Türk Tarihine ismini Kahraman bir Komutan olarak yazdıran Enverpaşa'yı rahmet ve minnetle yad ediyoruz..

Daha çok Sarıkamış harekatı'nda verilen şehitler üzerinden eleştirilmeye çalışılan Osmanlı Devleti'nin kudretli komutanı Enverpaşa aslında Türkçü kimliği sebebiyle Sarıkamış harekatı üzerinden asılsız ve bilgi kirliliğiyle dolu konularla çamur atılarak karalanmaya çalışılmaktadır..

ÖLÜMÜNÜN 92.YILDÖNÜMÜNDE VATAN KAHRAMANI ENVER PAŞA yazısını okumak için tıklayın..

Müjdat Öztürk'ün yazısı  SARIKAMIŞ YALANLARI

ENVERPAŞA KİMDİR?Selanik Yunanistan'ın ikinci büyük şehridir. Selanik'in nüfusu 800.764 yakındır ve coğrafî koordinatları 40°38′kuzey enlemi ve 22°58′doğu boylamındadır. Önemli turistik ziyaret yerleri Beyaz Kule ve Arkeoloji Müzesi'dir.


'teki üçüncü ordunun emrine girdi. 1906'da binbaşı oldu. İttihat ve Terakki Cemiyeti kurucuları arasına katıldı. Bu topluluk içinde tutunup, kendini sevdirdi. 

II. Meşrutiyet'in ilan edilmesinde önemli rol oynadı. Makedonya Genel Müfettişliği ve Berlin Ateşemiliterliği gibi görevlerde bulundu. 31 Mart olayında Hareket Ordusuna katıldı. İşkodra mutasarrıfı ve cephe komutanı olarak İtalyan saldırısına başarıyla karşı koyan Enver Paşa, 1912'de yarbay oldu. 

23 Ocak 1913'te İttihat ve Terakki tarafından düzenlenen Babıali baskınına katıldı. Sadrazam Kamil Paşanın istifasını sağladı. Böylece İttihat ve Terakki Cemiyetinin iktidarı ele geçirmesinden sonra, Edirne'nin kurtarılmasında önemli rol oynadı. Bu başarısından sonra albaylığa ardından da tuğgeneralliğe yükselen Enver Paşa, 1914'te de Sait Halim Paşa hükümetinde Harbiye Nazırı oldu. Şehzade Süleyman'ın kızı ile evlendi. Orduda bazı düzenlemeler yapan Enver Paşa, Fransız modeli yerine Alman stilini uyguladı. 

Birinci Dünya Savaşına Almanların yanında katılmamızda etkin rol oynayanlar arasındaydı. 1. Dünya Savaşının Osmanlı İmparatorluğunun yenilgisi ile sonuçlanmasından sonra İttihat ve Terakki partili arkadaşlarıyla birlikte, önce Odessa'ya, oradan da Berlin'e gitti; daha sonra Rusya'ya geçti. Anadolu'daki Milli Mücadele hareketine katılmak istediyse de kabul edilmedi. 1920 Eylülünde Bakü'de Doğu Ulusları toplantısına katıldı ve Batum'da Türkiye Şuraları Partisini kurarak Türkistan'ı kurtarma hareketini başlattı. Ancak Rus kuvvetleri karşısında başarılı olamadı. 4 Ağustos 1922'de Tacikistan'da, Belcivan yakınlarında bir çarpışmada öldü ve Çeğen köyüne defnedildi.


Gazete 2023
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ YILDIZ 3 yıl önce

Bu sefer zırvalamışsınız.