Sağlık turizminde para kazanamıyoruz
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından hazırlanan ‘2014 Sağlık Turizmi Raporu’, Türkiye’nin sağlık turizminde geldiği noktayı ortaya koydu. Rapora göre 2013’te Türkiye’ye sağlık turizmi için gelenlerin sayısı 300 bini buldu. 2014 yılı için ise hedef 400 bin kişi. Sağlık turizminden elde edilen gelir ise 2.5 milyar dolar seviyesinde. Türkiye, diğer ülkelere kıyasla tıbbi operasyon maliyetlerinde yüzde 60’a yakın tasarruf sağlıyor. Örneğin, kalp by-pass’ı olmanın Türkiye’de faturası 8 bin 500 ile 21 bin dolar arasındayken İspanya’da 39 bin ile 43 bin dolar arasında. Almanya’da omurga füzyon ameliyatı olmak 29 bin dolar iken, Türkiye’de 7 bin dolara bu ameliyatı olmak mümkün. Türkiye sadece zorunlu tıbbi operasyonlar için değil, saç ekimi ve estetik için de gözde bir destinasyon. Saç ekimi Türkiye’de ortalama 5 bin TL iken bu rakam Avrupa’da 10 bin Euro, ABD’de 30 bin dolar seviyesinde.
 
Türkiye hamallık mı yapıyor?
Bu durum Türkiye’nin çok avantajlı bir ülke olduğunu göstermiyor, bilakis verdiği hizmete karşılık iyi kazanamayan, adeta hamallık yapan bir ülke olduğumuzu gösteriyor. TÜRSAB raporu, turizm sektöründe ‘her şey dahil’ sistemiyle hizmet verip, turist sayısı arttığı halde elde ettiği kazancı her geçen yıl eriyen Türkiye’nin aynı yanlışa sağlık turizminde de imza attığını gösteriyor. Raporda ortaya konulan verilere göre en son teknoloji pahalı cihazlarla yabancılara sağlık hizmeti veren Türkiye, Hindistan kadar kazanç elde edemiyor. Türkiye’de 8 bin 500 dolardan başlayan by-pass operasyonu Hindistan’da 7 bin 500 dolardan başlayan fiyatlarla yapılıyor. Aynı operasyon Meksika ve İspanya’da 39 bin dolardan, Tayland’da 22 bin 500 dolardan başlayan fiyatlarla yapılıyor. Omurga füzyon operasyonunun fiyatları Türkiye’de 7 bin dolardan başlıyor, Hindistan’da ise 7 bin dolar. Almanya’da omurga füzyon operasyonu 29 bin dolar, Meksika ve İspanya’da ise 25 bin dolar seviyesinde. Diz nakli operasyonunda da aynı şekilde Türkiye’de 9 bin dolardan başlayan fiyatlar Hindistan’da 7 bin dolardan başlıyor. Aynı operasyon ABD’de 26 bin dolar, Almanya’da 23 bin dolar, Meksika’da 21 bin dolar, İspanya’da ise 16 bin dolar olarak fiyatlandırılıyor.
 
Yanlış hedef

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye’nin 2013 yılı itibarıyla turizm gelirlerinin 32.3 milyar dolar olduğunu anımsatarak, “Aynı dönemde sağlık turizminden elde edilen gelir 2.5 milyar dolar düzeyinde. Sağlık turizminin toplam gelirleri bazı ülkelerde yüzde 20’leri aşabiliyor. Yani Türkiye’de gidilecek daha çok yol var” değerlendirmesinde bulundu. Birçok Avrupa ülkesine kıyasla bazı alanlarda tedavi olmanın yüzde 60’a varan oranlarda daha ucuz olduğu Türkiye’nin sağlık turizminden diğer ülkelerin elde ettiği kazanca yükselmesi zor görünüyor. Çünkü Türkiye daha yolun başındayken kârından yüzde 60’a varan oranlarda feragat etmiş durumda. Bir diğer konu ise sağlık turizminde 2 milyon uluslararası hastayı Türkiye’de tedavi etmek gibi bir hedeften bahsediliyor. Hasta sayısının artıp, gelirin aynı kalmasının ya da hasta artışı oranında artmamasının Türkiye’ye hiçbir faydası olmayacağına dikkatleri çeken uzmanlara göre hedef hasta sayısını artırmak değil, gelen hastalardan elde edilen geliri artırmak olmalı. 

Rapora göre Türkiye’nin eksikleri 

Sanayide olduğu gibi, sağlık hizmetlerinde de, genel olarak, üretime odaklanması ve görece pazarlamayı ihmal etmesi.  Sağlık turizmi yönetimi için ulusal bir stratejinin net olmaması.

Hastanelerin, özellikle devlet hastanelerinin, önemli bir kısmının sağlık turizmi hizmeti sunmaya hazır olmaması.

Mevcut durumda, katma değeri yüksek “sağlık turizminden” (sağlık hizmetini almak üzere bir plan dâhilinde ülkemize gelenler) daha çok katma değeri düşük “turistin sağlığı” (turistik amaçlar ile ülkemize gelenlerin karşılaştıkları acil sorunları gidermek üzere aldıkları sağlık hizmeti) hizmetinin ağır basması.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.