Sağlık çalışanlarının döner sermayeden aldığı para artacak

Sağlık çalışanlarının ‘döner sermaye geliri’ olarak değerlendirilen ek ödemelerinin hesabında önemli bir değişikliğe gidildi. Daha önceki uygulamada, sağlık tesislerinin altyapısına, teçhizat ve donanımına göre kalite katsayısı uygulanıyordu. Bu durumda sağlık çalışanları görev yaptıkları kurumun teknik ve fizikî kalitesine göre döner sermaye alıyordu. Toplu sözleşmede karara bağlanan düzenlemeyle sağlık tesisi kalite katsayısı uygulamasından vazgeçilerek, kurumların dağıtılabilir döner sermaye tutarları yüzde 10’a kadar artırılmış oldu. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, toplu sözleşmede elde ettikleri en önemli kazanımlardan birinin de ek ödemelerin hesaplanmasında uygulanan kalite katsayısının, ek ödemenin hesaplanmasında dikkate alınmaması olduğunu söyledi. Bu uygulamanın sağlık çalışanları arasında ayrımcılığa yol açtığını belirten Memiş, hastanelerin fizikî ve teknik donanımlarına göre kalite katsayısı hesaplandığını ifade etti. Bu farkın sağlık çalışanlarına dağıtılacağını anlatan Memiş, kalite katsayı puanı 90 olan bir hastanede çalışanlara 1 milyon 800 bin TL dağıtılıyor iken kalite katsayısının kalkması sebebi ile aynı hastanede 1 Ocak 2014’ten itibaren 2 milyon TL ek ödeme dağıtılacağını söyledi. Sağlık-Sen Başkanı Metin Memiş, basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemdeki birçok konuyu değerlendirdi. Toplu sözleşmede son yılların en başarılı sonuçlarını aldıklarını aktaran Memiş, yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için ödenen nöbet ücretlerinin yüzde 50 artırımlı ödenmesinin sağlandığını söyledi.

    Tam Gün Yasası’na yönelik değerlendirmelerde de bulunan Memiş, Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan düzenlemeyle hastalardan daha fazla katılım payı alınmaya başlandığını söyleyerek tam gün ile 8 saate düşmüş mesai saatlerinin fiilen de 8 saate düşürülmesi gerektiğini belirtti. Sağlık çalışanlarının yıpranmalarına karşın, fiilî hizmet zammı alamadıklarını ifade eden Metin Memiş, sağlık çalışanlarına yönelik artış gösteren şiddet olaylarının artmasında personel yetersizliği, yoğun iş yükü, hastaların sosyo-kültürel durumları ve medya etkeni gibi unsurların rol oynadığını ifade etti. Memiş, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların 6 ay boyunca sağlık giderlerinin SGK tarafından değil, kendisi tarafından ödenmesinin caydırıcı olacağını belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.