Prof. Dr. Ahmet Demirel Dekan Yardımcılığından İstifa Etti

 Prof. Dr. Ahmet Demirel, Marmara Üniversitesi’ndeki idari görevlerinden istifa etti.

Demirel, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Fakülte Kurulu Üyeliği ve Disiplin Kurulu Başkanlığı görevlerinden bugün istifa ettiğini duyurdu.

İstifa açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“12 Eylül 1980 darbesinden bu yana üniversite sistemimizin en önemli sorunlardan birinin aşırı merkezileşme olduğunu öteden beri biliyoruz. Karar alma mekanizmaları zaten demokratik bir tarzda  işlemiyordu. OHAL koşullarında merkezileşme zirveye ulaştı. Alt kademedeki birimlerce alınan kararlar daha uygulamaya sokulmadan üst kademelerce iptal edilebiliyor. Son KHK ile de görüldüğü gibi üniversite sistemine siyaseten de müdahale edilip akademisyenler bir gecede işsiz, öğrenciler hocasız kalıyorlar.

“Böyle bir ortam içinde kuruluşuna emek verdiğim Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki bütün idari görevlerimden ayrılıyorum. Nisan 2012'deki ilk kuruluşundan bu yana beş yıldır yürütmekte olduğum dekan yardımcılığı görevim ile fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyeliklerinden istifa ediyorum."

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 7 Şubat tarihli 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Prof. Dr. Yüksel Taşkın, Öğr. Gör. Dr. Baran Alp Uncu, Marmara Üniversitesi’nde görevli araştırma görevlileri Fırat Çapan ve Canan Özbey ihraç edilmişti.

Ahmet Demirel hakkında

1957’de Giresun Görele'li olan Ahmet Demirel Orta öğrenimini 1976’da Darüşşafaka Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1980’de Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans çalışmasını, ardından 1993 yılında doktorasını tamamladı. 1981’de Yurt Ansiklopedisi’nin “sosyo-ekonomik yapı bölümü” koordinatörü olarak çalışmaya başladı. Çeşitli basın yayın kuruluşları ile piyasa ve kamuoyu şirketlerinde çalıştı.

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor ve Türkiye’nin yakın siyasi tarihiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Pek çok makale ve araştırmasının yanı sıra Birinci Meclis’te Muhalefet: İkinci Grup (İletişim Yayınları, 1994), Ali Şükrü Bey’in Tan Gazetesi (İletişim Yayınları, 1996), İsmet İnönü/Defterler (1919-1973) (yay. haz., YKY, 2001), Nihat Erim/Günlükler (1925-1979) (yay. haz., YKY, 2005), İlk Meclis’in Vekilleri: Milli Mücadele Döneminde Seçimler (İletişim Yayınları, 2010), Tek Partinin Yükselişi (İletişim Yayınları, 2012), Tek Partinin İktidarı: Türkiye’de Seçimler ve Siyaset (1923-1946) (İletişim Yayınları, 2013) başlıklı kitapları da yayımlandı. (BK)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.