Patronlar işçiyi tazminatsız çıkartabilecek

Kı­dem taz­mi­na­tı ile il­gi­li ya­sa de­ğiş­ti­ri­lip, iş­çi­le­re “kı­dem taz­mi­na­tı­” dar­be­si in­di­ril­me­si­nin ha­zır­lık­la­rı ya­pı­lı­yor!

NEY­Dİ NE OLU­YOR?

Mev­cut sis­tem­de, iş­ve­ren iş­çi­yi iş­ten çı­kar­dı­ğın­da, ona “kı­dem taz­mi­na­tı­” öde­mek zo­run­da.
Ör­ne­ğin, ay­lık brüt üc­re­ti 3 bin li­ra olan ve 13 yıl 5 ay hiz­me­ti olan bir iş­çi­nin işi­ne son ver­di­ğin­de, o iş­çi­ye 41 bin 250 li­ra “kı­dem taz­mi­na­tı­” öde­mek zo­run­da.
AK­P’­nin ge­tir­mek is­te­di­ği ye­ni sis­tem­de, 13 yıl 5 ay hiz­me­ti olan iş­çi iş­ten çı­kar­tıl­dı­ğın­da, iş­çi­ye 1 li­ra da­hi kı­dem taz­mi­na­tı öden­me­ye­cek.
Böy­le bir ya­sa yü­rür­lü­ğe gi­rin­ce, iş­ve­ren­ler iş­çi­yi “gö­zü­nün üs­tün­de ka­şın va­r” di­ye, taz­mi­nat öde­me­den ra­hat­ça iş­ten çı­kar­ta­bi­le­cek­ler.
Ne der­si­niz, “iş­çi dos­tu(!)
AK­P” de­mek­te hak­sız mı­yız?

ŞİM­Dİ HE­DEF­TE İŞ­Çİ­LER VAR

AKP bir sü­re­dir, emek­li­le­re ma­sal an­la­ta­rak, on­lar­la ade­ta alay edi­yor.
“İn­ti­bak so­ru­nu çö­züm­le­ne­-ce­k” de­ni­li­yor. So­nuç fi­yas­ko!
“E­mek­li­le­re, bay­ram­dan ön­ce 1.5 ya da 1 ma­aş pro­mos­yon ve­ri­le­ce­k” de­nil­di. So­nuç fiyasko!
Çey­rek ma­aş bi­le öden­me­di.
Şim­di he­def­te iş­çi­ler var.
AKP on­lar için de “ö­zel bir ha­zır­lık(!)” ya­pı­yor. Pat­ron işi­ne son ver­di­ğin­de ve­ya ça­lış­tı­ğı şir­ket­ten çı­kar­tıl­dı­ğın­da, 1 ku­ruş “kı­dem taz­mi­na­tı­” öden­me­ye­cek!
İş­çi­ler.. bu gün­ler da­ha iyi gün­le­ri­niz..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.