Özel hastanede yabancı sermaye kazığı: % 200

Sağlık sektöründe hastane yatırımı yapan yabancı sermaye için fahiş kazanç kapısı TBMM’ye sunulan yeni paketle açılıyor. Özel hastaneleri tek tek alan uluslararası dev fonlar, bu sektörde  yüksek kar sağlamak için muayeneden, ameliyata kadar hemen her şeyin fiyatının  yükseltilmesini şart koşunca hükümet de harekete geçti. Sağlık sektöründeki yeni fiyat artışlarını da kapsayan Sosyal Güvenlik konusunda yeni bir paket Meclis’e gönderildi.  Kapsam yine çok geniş. Sağlık sektörünün yanısıra, sokak çocuklarından işverene, tanık koruma kapsamındakilerden yabancı öğrencilere kadar hemen herkesi ilgilendiren düzenlemeler var.
 

İlave ücret %200
 

Sağlık Bakanlığı yabancı hastalar için sağlık serbest bölgeleri oluşturma hazırlığı içine girince, bir yandan yabancı sermayenin yüksek fiyatlarla kar marjını artırmak için, diğer yandan ise  Türk vatandaşına özel hastanelerin kapılarını kapatarak yine devlet hastanelerindeki kuyruklara mahkum bırakacak Sosyal Güvenlik paketi hükümet tarafından hazırlanarak Meclis’e gönderildi. 
Özel hastaneler ve vakıf üniversitesi hastaneleri, SGK’nın belirlemiş olduğu liste fiyatının yüzde 100’üne kadar hastadan ilave ücret alabiliyor. Tavana kadar uygulanacak oranı Bakanlar Kurulu belirliyor. Yeni düzenleme, Bakanlar Kurulu’na tavanı yüzde 200’e kadar çıkarma yetkisi veriyor. Düzenleme bu şekilde yasalaşırsa, SGK kapsamındaki emekli memur işçilerin  özelde tedavi olması da imkansız hale gelecek.
 

Yeniden Prof. farkı 
 

Daha önce uygulanan muayene ücretinde hoca (profesör, doçent) farkı, 30 Ocak 2011 tarihinde kaldırılmıştı. Hocaların ve üniversite hastanelerinin yoğun talebi doğrultusunda hoca farkı yeniden geliyor. 
 

Sokak çocukları
 

Üniversite hocaları, mesai saatleri dışında verdikleri muayene hizmetleri için brüt asgari ücrete kadar (978 lira) fark alabilecekler.
2008’de yapılan düzenleme ile 18 yaşından küçük nüfusun tamamı ücretsiz olarak genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına alındı. Fakat sokak çocuklarının ne kendileri ne de ebeveynleri tarafından aktivasyon işlemi yapılmadığı için mağduriyet söz konusuydu. Yasada yapılacak değişiklikle bu mağduriyet giderilmiş olacak.
 

İsteğe bağlı 
 

Yabancı öğrenciler ve Türkiye’de bir yıldan fazla ikameti olan yabancıların zorunlu olarak GSS’li olmaları gerekiyordu. Yapılacak değişiklikle zorunluluk kaldırılıyor. İsteyen yabancı GSS’li olabilecek, istemeyen olmayacak.
Paket kapsamında tanık koruma programı ve aile içi şiddete karşı korumaya alınan kişilerin GSS kapsamına girmeleri kolaylaştırılıyor. Güvenlik gerekçesiyle gelir testine gidemeyen bu kişiler, gelir testi yaptırmaksızın GSS kapsamına alınacaklar.
2008 Ekim ayından beri primini düzenli ödeyen işverenler beş puanlık sigorta primi indiriminden yararlanıyor. Bundan sonra Türkiye’den yurtdışına götürülen sigortalılar için de beş puanlık prim indirimi uygulanacak. Ayrıca Türkiye’de az gelişmiş bölgelerde bu beş puanlık indirim 11 puana kadar çıkarılabilecek.
 

Fazla mesai
 

Üniversitelerin ikinci öğretim programlarında görev alan öğretim üyeleri ile diğer personelin fazla mesaileri karşılığında ücret ödenecek. Yurtdışındaki varlıkların ekonomiye kazandırılması amacıyla daha önce uygulanan varlık barışı yeniden geliyor. Bu paketten daha yüksek geri dönüş bekleniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.