Öğretmenlik mesleği, problemler dünyasında can çekişiyor

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Mesleğini sevgi ve fedakarlıkla yapan öğretmenler, geleceğin inşasında önemli rol oynuyor. Ancak Türkiye’de öğretmenlerin sorunları saymakla bitmiyor. İşte boğuştukları problemler:

Daha çok çalışıyor, daha az maaş alıyorlar:OECD 2012 raporuna göre Türkiye’de bir öğretmen yıllık bin 816 saat çalışırken, OECD ülkelerinde bu rakam bin 678 saat. Türkiye’deki öğretmenler yaklaşık 200 saat fazla çalışmasına rağmen daha az maaş alıyor. Danimarka’da göreve yeni başlayan bir öğretmen yılda 43 bin 393 dolar alırken, Türkiye’de yıllık öğretmen maaşı 11 bin 800 dolar ile 13 bin 800 dolar arasında değişiyor. Ek ders ücretleri hariç, aylık en düşük öğretmen maaşı 2 bin 136 TL, en yüksek ise 2 bin 483 TL. Ücretli öğretmenlerin durumu daha da vahim. Ücretliler, kadrolu öğretmenden daha fazla çalışıp 900 ile 1.200 lira arasında bir maaşla geçinmek zorunda kalıyor. Veriler, öğretmenlerin geçim sıkıntısı çektiğini gösteriyor. Mesleği gereği kendisini sürekli yenilemesi gereken öğretmenler, kitap almak için ya da kültürel faaliyetler için para bulamıyor.

Bir iş yükü daha: Takviye kurslar: MEB’in okullarda ücretsiz takviye kurs açmasıyla sabahtan akşama kadar derse giren öğretmenlere bir iş yükü daha çıktı. Gece 22.00’ye kadar süren ve hafta sonları da verilen kurslarda, öğretmenlere ders başına verilecek ücret 9 lira olarak belirlendi. Bunun üzerine öğretmenler talep göstermedi ve birçok okulda da kurs açılamadı.

Öğretmen ay sonunu zor getiriyor: Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen’in kasım ayı içinde internet sitesi üzerinden 23 bin 562 öğretmenin katılımı ile yaptığı son anket, öğretmenlerin içinde bulunduğu durumu özetliyor. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 81,4’ü son 5 yıl içinde banka kredisi çekmiş ve yüzde 24,8’i de bankalara 50 bin TL’den fazla borçlu. Yine yüzde 22,3’ü de kazandığı maaş ile ay sonunu getiremiyor. Ankete katılanların yüzde 26,8’i ek iş yapıyor. Ek iş yaptığını söyleyenlerin yüzde 28,1’i özel ders verdiğini, yüzde 9,8’i boya/badana, tamirat gibi işler yaptığını, yüzde 8,7’si alım-satım yaptığını, yüzde 4,1’i dershanede ek iş yaptığını, yüzde 3,8’i pazarlamacılık yaptığını, yüzde 2,1’i taksicilik/şoförlük yaptığını, yüzde 1,8’i pazarcılık/işportacılık yaptığını, yüzde 1’i özel okulda ders verdiğini belirtiyor.

Atamada liyakat değil mülakat dönemi: MEB’in eğitim ile ilgili son yasa tasarısı, öğretmenlerin üzerindeki siyasi baskıları artıracak düzenlemeler içeriyor. Eğer tasarı yasalaşırsa aday öğretmenler bir yıl görev yaptıktan sonra performans değerlendirmesine alınacak. Başarılı bulunurlarsa da sözlü veya yazılı sınav yapılacak. Başarılı olamayanlara, başka il veya ilçede görevlendirilerek bir yıl içinde tekrar sınava girme hakkı tanınacak. Üst üste iki kez başarılı olamayanlar, aday öğretmen statüsünü kaybedecek ve memuriyetle ilişikleri kesilecek. Eğitim sendikaları sözlü sınav şartının açıkça torpil manasına geldiğini belirterek karşı çıktı.

Veli, ‘öğretmen çocuğuma kızdı’ diye okul basıyor: Veriler, öğretmene duyulan saygının her geçen yıl eridiğini gösteriyor. Öğretmenler, okulda öğrenci ve veliler tarafından da zaman zaman şiddete maruz kalabiliyor. Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen’in anketine katılanların yüzde 77,1’i, öğretmenlere yönelik şiddet olayları nedeniyle can güvenliğinden endişe ettiğini belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan olay da öğretmenlerin yaşadığı şiddeti gözler önüne serdi. Çocuğu öğretmeni tarafından azarlandı diye okulu basan bir veli, öğretmeni darp etti.

Özel okul ve köy öğretmenleri daha mutlu: Türk Eğitim Derneği’nin düşünce kuruluşu TEDMEM tarafından bin 700 öğretmenin katılımıyla yapılan araştırma, özel okul ve köy öğretmenlerinin daha mutlu olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin, mesleki bağlılıkları ve iş doyumu düzeyleri, devlet okullarında çalışan öğretmenlerden daha yüksek. Araştırmada, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin, öğretmenlik mesleğini devlet okullarında görev yapan meslektaşlarına kıyasla daha olumlu algıladığı görülüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.