MİT\'e sınırsız telefon dinleme serbestliği

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK'nın haklarında inceleme başlattığı İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ile İstanbul Emniyet müdürü Selamı Altınok hakkında soruşturma için izin vermeyeceğini söyledi. TBMM Başkanlığı'na önceki gece sunulan HKYK'nın yetkilerini tırpanlayan yasal düzenlemeyi savunan Bozdağ, "HSYK'daki yetki Meclis'te bile yok" dedi. Paralel yapıyla ilgili tartışmaları da değerlendiren Bozdağ, "Allah şirk, devlet şerik (ortak) kabul etmez" diye konuştu. Adalet Bakanı Bozdağ, bazı gazetelerin Ankara Temsilcileri ile yemekte biraraya gelerek, son dönemde yargı alanında ortaya çıkan tartışmaları değerlendirdi.


Bozdağ'ın verdiği mesajlar şöyle:


İKİ SAVCI VE MÜDÜRE SORUŞTURMA YOK: "HSYK, tarafından inceleme başlatılan bazı savcılar hakkında soruşturma izni vermeyeceğim. İstanbul cumhuriyet başsavcısı Turan Çolakkadı, vekili Oktay Erdoğan ile İstanbul Emniyet müdürü hakkında izin vermeyeceğim. Diğerleri için (Zekeriya Öz ve Muammer Akkaş) izin vereceğim."


HSYK DÜZENLEMESİ: "TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif çok tartışılacaktır. Ancak teklifte Anayasa'ya aykırı bir düzenleme yoktur. HSYK birçok konuda hesap vermiyor. Yani Meclis'te bile böyle bir kudret yok. Düzenlemeyi amaçlarken, yargının belirli kimselerin değil milletin olsun istedik. Yargıda bir arka bahçe oluşumuna seyirci kalamayız. Geçmişte, HSYK bir bildiri yayınlayınca, Danıştay ve Yargıtay da daha sert bildiri yayınlamak için yarışa girerdi. Biz bugün bu tür yapılara karşı adım atıyoruz. Eğer muhalefet, Anayasa değişikliği ile daha farklı bir düzenleme yapılmasını isterse o konuya da değerlendiririz."


YETKİLERİN BAKANA GEÇMESİ: "HSYK'da kurul kararlarında yetkili olma imkanız yok. Sayısal olarak yok. Zaten benim dairelerin çalışmalarına katılma ve oy hakkım yok. Sadece Genel Kurul'da bu hak var. O da bazı konularda. Ayrıca, HSYK'nın mevcut üyeleri ve yapısı da değiştirilmiyor."


PARALEL YAPI: "Devletin içinde farklı yapılanmalara izin verilemez. Devlet hepimizin ve herkesin devletidir. Burada aslolan herkesin hukuk kurallarına uygun hareket etmesidir. Allah şirk, devlet şerik (ortak) kabul etmez."


GÖREVDEN ALMALAR: "Öncelikle yapılan atamaların tamamı yargıya açıktır. Devletteki görevler yasalar çerçevesinde verilirler. İdare de yasalara uygun olarak atama yapar. Bugün de görevden almalar ve yerine yapılan atamalar yasalara uygun olarak yapılmıştır. İdare hukukunda müktesep hak olmaz."


SORUŞTURMANIN GİZLİLİĞİ: "Savcıların soruşturmaları büyük bir gizlilik içinde yapılır. Ancak bu gizlilik, başka operasyonların kılıfı olamaz. Yani operasyon içinde operasyon olamaz. Bunun için bir düzenleme yaptık. Bundan sonra UYAP ile ilgili düzenleme yapacağız. Herkes tüm bilgileri sisteme girecek. Dünyanın hiçbir yerinde, kameralarla operasyon yapılmaz. Bir kişiyi önce çağırırsın gelmezse, ikametine gidersin. Ama bunların hiç birisi yapılmadan insanlara baskın yapılıyor. Soruşturmanın gizliliğini ihlal ediliyor. Bakıyorsunuz, bazı dosyaların tamamı basın kuruluşlarının elinde. Bu tür davranışlar doğru değildir. Hukukun dışına çıkanlar kahraman ilan edilemez."


SAVCILARA BÜYÜK İNCELEME: "Bakanlık Teftiş Kurulu'na savcıların soruşturmaları konusunda inceleme yapılmasını talimatını verdim. Bakalım, bir savcı kaç soruşturma açmış ve bu soruşturmaların kaçı davaya dönüşmüş veya davaların ne kadara beratla sonuçlanmış göreceğiz. İnceleme geçmişe dönük yapılacak. Belirli bir zaman sınırlaması da yok."


MİT'E DİNLEME SERBEST: "Kamuoyunda tartışma konusu olan telefon dinlemelerini disiplin altına alacağız. Örneğin bir savcı, dinlenmesini istediği telefonun o şahsa ait olduğunu ispat edecek. Yok eğer başkası adına ise telefon ve şüpheli tarafından kullanılıyorsa onu da ispat edecek. Ayrıca, telefon dinlemelerinde üçüncü şahıslarla ilgili bilgiler imha edilecek. Bununla ilgili yaptırımları ağırlaştırıyoruz. Bu düzenlemeler savcılıklar aracılığı ile yapılan düzenlemeleri kapsıyor. MİT için ise kanunlarında bir değişiklik yapılması gerekiyor. Bu konuda ise ileride bir çalışma yapılabilir."


SINIRSIZ DİNLEME OLMAZ


Bakan Bekir Bozdağ dinlemelerle ilgili ise şunları söyledi: “Dinlemelerin de bir sınırı olacak. Mevcut düzenlemede, öncelikle üç ay olarak alınıyor. Ardından da birer ay olarak uzatılıyor. Bunun ucu açık. Böyle dinleme olmaz. Buna da sınırlama getireceğiz. Hukuk devletinde gizlenen soruşturma olmaz. Soruşturmanın tüm bilgileri sisteme girecek."


OYLAR ETKİLENMEZ


"Yolsuzluk ile mücadele AK Parti'nin en başarılı olduğu konuların başında gelir. Bu nedenle halk bu yöndeki iddiaları inanmaz. Bunun hükümeti AK Parti'yi vurma operasyonu olduğunu herkes görüyor. Dolaysıyla vatandaşlar üzerinde etkili olacağını düşünmüyoruz. Son anketlerde de oy oranı yüzde 50'lerin üzerinde çıkıyor."


ERGENEKON VE BALYOZ


"Ergenekon ve Balyoz sanıklarının yeniden yargılanmaları konusundaki çalışmalar devam ediyor. Bu konuda ortaya atılan kumpas iddiaları şu anda yargılanmanın yenilenmesi için yeterli değil. Bu konuda oluşturulan komisyon çalışmalarını sürdürüyor. Kimler nasıl etkilenir, ona bakılıyor. Seçimden önce yetişip yetişmeyeceği için henüz net değil."


Taraf

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.