Milleti Kumarkolik Yapacaklar

Kumar uğruna gündüz atları çatlatırcasına koşturan devlet,  gece yarışlarının sayısını da hızla artırıyor...

Daha önce sık sık gündeme getirdiğimiz at yarışları ve kumar konusunda önlemler almayan devlet, milleti kumara talim ettirmek için bu sefer gece yarışları da düzenlemeye başlıyor. At yarışlarının özelleştirme kapsamına alınması ile ilgili duyumların artması üzerine devletin gece de yarışlar düzenlemesinin, kumar kazancını arttırmak ve ihaleyi kızıştırmak için olduğu iddiaları havalarda uçuşuyor.

Milleti Kumarkolik Yapacaklar

Kumarı devlet eliyle oynatan ve bir de buna milli(!) ünvanını takan hükümet, şimdi de kumarın önemli bir ayağı olan at yarışlarını bütün güne yayıyor. Gündüz yapılan at yarışları ve oynanan kumar yetmezmiş gibi atlar şimdi de geceleri koşacak. Türkiye’nin birçok ilindeki hipodromlarda gündüz devam eden at yarışları, önümüzdeki günlerde  Diyarbakır, Elazığ ve Şanlıurfa’daki hipodromlarda gece de yapılacak. Bir yandan Milli(!) Piyango’yu özelleştirerek güya kumardan elini çekmek istermiş gibi görünen devlet, öte yandan da kumarın daha geniş kitlelere ulaşması için vesileler üretiyor.

Bütün bunlar özelleştirme için mi?

Türkiye’de oynanan kumarın en yaygınlarından biri olan at yarışlarının gece de yapılmasının, kumarın parasal hacmini ve elde edilen geliri artıracağı meydanda. Gece yarışları yapılması kararının altında kumarın özelleştirme planlarının olduğu açıkça görülüyor. At hastanelerinin yapılması ve yarışların geceye alınması gibi uygulamalar, kumarın özelleştirme kapsamına alınacak olması ile birleşince, asıl maksadın satılacak olan ürünün değerinin artırılması olduğu görülüyor. Atların daha fazla koşması insanların daha fazla kumar oynaması ve elde edilecek gelirin de katlanması anlamına gelecek, muhtemel alıcıları da cezbedecek. 

Milli Piyango ile milleti kumara alıştırmanın gayreti içinde olan hükümet,  bu yetmezmiş gibi sadece gündüz yapılan at yarışlarını önümüzdeki dönemde gece de yapmaya kararlı. Umut tacirliği yaparak, millettin duygularını devlet eliyle sömürülmesi bir yandan sürerken, öte yandan ise herkesi kumara alıştırmak için devlet birçok yolu daha denemeye devam ediyor. Milleti yıllardır beygirlerin peşinde koşturan bu sistem, bu sefer de vatandaşın gecesine de göz dikti. Daha önce gündüz yapılan at yarışlarının önümüzdeki günlerde gece yapılması kararlaştırıldığı ortaya çıktı.

Artık Gece de Koşacaklar

Uzmanların ve ilgili birimlerin birçok uyarısına rağmen toplumun sağlığı ile oynanması devlet eliyle sürdürülmeye devam ediyor. Türkiye’nin birçok ilindeki hipodromlarda gündüz devam eden at yarışlarının önümüzdeki günlerde  Diyarbakır, Elazığ ve Şanlıurfa’daki hipodromlarda  gece de yapılacak. Gece yarışları için Doğu ve Güneydoğu illerinin seçilmesi ise dikkat çekiyor. Sözü edilen üç ilde yapılacak altyapı çalışmalarının neticelenmesi halinde ise yarışlar önümüzdeki günlerde artık gece de yapılacak.

3 il 6 ile Çıkarılacak

Türkiye Jokey Kulübü’nün işletmesi altında yürütülen çalışmalarda, şuan 9 ilde bulunan Hipodromlarda gündüz yarışları sürdürülüyor. Bu hipodromlardan İstanbul, Ankara ve Adana’da daha önce gece yarışları başlamıştı. Yetkililer tarafından yapılan planlamaya göre ise bu üç ile Diyarbakır, Elazığ ve Şanlıurfa’da dahil edilerek, toplamda 6 ilde artık gece at yarışlarının yapılması hedefleniyor. Gece yarışları için ise 2014 yılının ikinci çeyreği düşünülüyor.

Beygirlere Hastaneler Geliyor Demiştik

At yarışlarının geceleri de yapılması haberlerinden önce ise gazete olarak ‘Beygirlere Hastaneler Geliyor’ başlığı ile yapılacak 11 at hastanesini de ilk defa duyurmuştuk. 11 ilde yapılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kamu İhale Kanunu’ndaki ‘ (KİK) 21. Maddesi’nin (b) fıkrası kapsamında yapıldığını duyurmuştuk. Söz konusu kanun maddesi ise şu şartları koyuyor: “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” 11 ilde yapılacak olan ve daha önce gündeme taşıdığımız at hastaneleri için devletin kasasından toplam 78 Milyon TL para ödenecek.

milli gazete

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.