MHP'den CHP'ye Sert Cevap
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun MHP lideri Devlet Bahçeli’ye başbakanlık önermesini yazılı açıklamayla değerlendirdi. Koalisyon konusunda Nasreddin Hocanın para kesesini sallayıp görme engelli dilencileri birbirine düşürdüğü gibi, “Paraya sen aldın. Hayır, sen aldın” benzeri karşılıklı suçlamaların birbirini kovaladığını öne süren Yalçın şu iddialarda bulundu:

"-Kılıçdaroğlu, muhtemel bir CHP-MHP koalisyonunda başbakanlığı üstlenmekten vazgeçebileceğini, bu görevi MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye lütfedeceğini (!) açıklamıştır. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun daha ortada fol yok yumurta yokken medya üzerinden MHP’ye bu şekilde mesaj göndermesi ve koalisyonla ilgili hesapları hakkında uluorta konuşması, şık olmamıştır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu garip tavrı sergilemiş olması hangi şartlarda olursa olsun iktidarı üstlenme arzusundan kaynaklanmaktadır. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi çıkarcı beklentiler içinde gösteren bu manevrayı nezaketsiz bir çıkış olarak değerlendiriyoruz. MHP liderinin başbakanlık koltuğu uğruna her şeyden vazgeçebilecek bir lider olarak algılanmasına yol açabilecek bu öneri, siyasi rüşvet olarak tarihe geçecektir. Sayın Kılıçdaroğlu, siyaseten uygunsuz bir teklifte bulunmuştur.

-Başbakanı belirleyecek yetki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uhdesinde değildir. Başbakanlık ulufe gibi dağıtılan bir makam da değildir. Siyaset iklimine yaraşır argümanlar yerine ‘Çin oyuncağı’ kullanarak atılacak böylesi acemice adımlar, samimiyet ve ciddiyeti ortadan kaldırmaktadır. Partimiz tarafından kabul edilmesi zor olan bu tavır, hükûmet kurma hususunda iki partiyi birbirine yaklaştırmayacak, tam aksine uzaklaştıracaktır.

-Bu tutum, ilkesel manada CHP’nin duruşunun sorgulanmasına yol açacak, taktiksel anlamda da inandırıcılığını ortadan kaldıracaktır. Henüz koalisyonlarla ilgili görüşme trafiği başlamadan, hükûmeti kurma görevi kimseye verilmeden siyasi taktik ve stratejilerin uluorta konuşulması; kamuoyu nezdinde koalisyon hükûmeti kurulabileceğine dair algının yerleştirilmesine olumsuz katkıda bulunmaktadır.”

CHP AKP'DEN DAHA RADİKAL

Yalçın şöyle devam etti:

“Bu noktada CHP’nin AKP ile uzlaşma arama seçeneği daha güçlüdür. Hatırlanacağı üzere, sözde çözüm süreci konusunda CHP, AKP’den daha radikalist görüşleri benimsemekle birlikte bir türlü bunu hayata geçirme fırsatı bulamamıştır. Koalisyon hükûmeti kurmadaki aculluğunun bir sebebi de muhtemelen budur. Örneğin CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, geçen yılın Aralık ayında ‘açılım süreci’ için Meclise 70 maddelik teklif sunmuştur. Tanrıkulu’nun teklifinde; İmralı canisi, Kandil çetesi ve PKK’nın siyasi kanadının dillendirdiği konular yer almıştır. Teklifte, TBMM çatısı altında ‘Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu’ kurulması da vardır. Siyasette dil yasaklarının kaldırılması, eski yerel ve coğrafi adların yeniden kabulü gibi hususların yer aldığı teklifin gerekçesinde PKK’yla benzer bir dil kullanıldığı dikkati çekmektedir. ‘Eşit yurttaşlık ve demokrasi’ vurgusu yapılan gerekçede, ‘ana dilde eğitim’ de savunulmaktadır. Sezgin Tanrıkulu’nun yani CHP’nin bu teklifi; PKK’nın talepleriyle örtüştüğü gibi, AKP’nin tavizlerini de aşmaktadır. CHP; Türkiye’de ayrışmayı ve PKK’nın siyasallaşma sürecini hızlandıran, doğu ve güneydoğuyu PKK’nın ‘egemenlik uygulama alanı’ hâline getiren çözüm sürecine karşı çıkmak şöyle dursun, AKP’yi çözüme inancı zayıflatmakla suçlamıştır.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.