Kobane yürüyüşleri başladı
Zırhlı askerî araçlar valilik ve adliye binası önünde, polis araçları ise Seyrantepe Kavşağı, Bağlar Emek Caddesi, Melik Ahmet ve Ak Parti il binası önüne tedbir aldı. Diyarbakır’da 13 kişinin hayatını kaybettiği 6-7 Ekim olaylarında da sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından askerî araçlar, şehrin birçok noktasında yerini almıştı.    
 
     
 
DİYARBAKIR'DA GERGİN BEKLEYİŞ
 
Bugün yapılacak yürüyüş sebebiyle Diyarbakır’da polisin düzenlediği operasyonlarda, şüphe üzerine 28 kişi gözaltına alındı. Jandarmaya ait Kirpi ve Kobra araçlarıyla panzerler valiliğin önüne gitti. Bir süre birada duran araçlar, daha sonra valilik bahçesine alındı. Askerî araçlar ve Jandarma Özel Harekât timleri, ayrıca Seyrantepe ve Tesisler kavşağına yerleşti. AK Parti binasını ise çok sayıda polis memuru ve panzer bekliyor.

KEPENKLERİN YÜZDE 70’İ KAPALI 
Diyarbakır’da dükkanların büyük bölümü kapalı. Özellikle Sur ilçesinde esnafların neredeyse tamamı işyerini kapattı. Bağlar ilçesinin Lezgin Avcı, Hatboyu, Sento ve Dörtyol bölgelerinde işyerlerinin büyük kısmının kapalı olduğu görüldü. Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde ise az da olsa bazı esnafların dükkan açtığı görüldü. Şehirdeki fırın ve eczaneler ise açık.

POLİS VE ASKER TEDBİR ALDI
Diyarbakır’da yapılacak Kobani’ye destek yürüyüşü sebebiyle şehrin önemli noktalarında güvenlik önlemleri alındı. Polisin yanısıra askerî birlikler de krtitik noktalarda mevzilendi. Zırhlı askerî araçlar valilik ve adliye binası önünde, polis araçları ise Seyrantepe Kavşağı, Bağlar Emek Caddesi, Melik Ahmet ve Ak Parti il binası önüne tedbir aldı. Diyarbakır’da 13 kişinin hayatını kaybettiği 6-7 Ekim olaylarında da sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından askerî araçlar, şehrin birçok noktasında yerini almıştı.
 
HAKKARİ'DEKİ KOBANİ EYLEMİNDE BİR BANKA ŞUBESİNE MOLOTOFLU SALDIRI DÜZENLENDİ

Hakkari''de, 'Kobani Günü' nedeniyle Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokrasi Partisi'nin (HDP) öncülüğünde düzenlenen yürüyüş ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının okunuşu sırasında kalabalığın arkasında bulunan yüzleri kapalı kişiler bir banka şubesine molotof kokteyli atıldı. Yanan banka ATM'si, sevk edilen polisin Toma aracı ile söndürüldü.

 Öğle saatlerinde Bulvar Caddesi üzerinde bulunan Belediye binası önünde bir araya gelen ve aralarında HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Belediye Başkan Vekili Nurullah Çiftçi, HDP ve DBP yöneticileri, Hakkari Kent Meclisi eş başkanları, STK'ların da bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, yürüyüşe geçti. Pehlivan Mahalllesi'nde bulunan çevre yoluna kadar yürüyüp tekrar dönen kalabalık sık sık Kobani lehine ve IŞİD aleyhine sloganlar attı.

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, önce Kürtçe sonra Türkçe konuşma yaptı. Zozani, Kobani direnişine sahip çıktıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Hakkari halkı Kobani direnişini en güçlü şekilde defalarca selamlamış ve sahip çıkmıştır. '1 Kasım Küresel Kobani ile Dayanışma Günü' ilan edilmiştir. Bugün dünyanın tüm ülkelerinde Kobani direnişi selamlanıyor. Nerede bir Kürdistanlı yaşıyorsa herkes Kobani direnişi selamlıyor. DAİŞ (IŞİD) çeteleri Cehenneme gitmek için çok heveslenmişler. Kürt halkına dil uzatanlar, Kürt halkının namusuna el uzatanlar, Kürt halkının evlatlarını kesenler cehennemdeki layık oldukları yeri görecekler.

Bugün Kürt halkına dil uzatanlar, Şengalde Kürt halkının namusuna dil uzatanlar, el uzatanlar bir bir Kobani'de cehenneme yollanıyor. Kobani direnişi sadece Kobani direnişi ile sınırlı değil, Kürdistanın dört parçasının birlik direnişi olmuştur. Bu nedenle dün geceden itibaren Güney Kürdistan'dan Kobaniye intikal eden Peşmerge güçlerini de Hakkari'den binlerce kez selamlıyoruz. Kürt halkı bu çetelere karşı sadece Kobani'de direnmiyor. Afrin'den Kerkük'e kadar 1500 kilometrede Kürt halkının kahraman evlatları büyük bir direniş sergiliyor. Kürdista'nın tüm sınırlarında kahramanca bir direrniş vardır. Kerkük, Şengal, Kobanni'de Kürt halkının kahraman peşmergesi ve kahraman gerillası çetelere karşı omuz omuza mücadele ediyor. Bizler Kürt ulusal Kongresinin bir an önce toplanması çağrısını yapıyoruz."

Zozani, İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'a da selam yolladıklarını belirterek, "Kürt halkı bölünmekten yana değil, birleşmeden yana mesaj veriyor. Bunu iyi kavrayın. Kürt halkının Ortadoğu'daki direnişi aynı zamanda Türkiye'nin demoratikleşmesi demektir. O nedenle diyoruz ki; Kobani direnişi, insanlık direnişidir. Kürt halkının Kobani direnişi, tüm Kürdistan'a özgürlük ve Ortadoğu'nun ülkelerine barış getirecektir' dedi.

 Zozani'nin açıklama yapmasının ardından Hakkari Kent Meclisi Eş Başkanı Perihan Kahraman da Kobani direnişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Kahraman'ın açıklama yaptığı sırada kabalağın arka tarafında bulunun yüzleri maskeli bazı kişiler aynı caddede bulunan bir banka şubesine molotoflu saldırı düzenlendi. Saldırı ile birikte bankanın ATM'sinde alevler yükseldi. Bunun üzerine olay sevk edilen Toma aracı ve itfaiye ekipleri alevleri söndürdü. Zırhlı araçlar, daha sonra ara sokaklara kaçan göstericilere gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı. Kent merkezinde eylem için toplanan kabalalık ise gazdan etkilenip dağıldı. Hakkari'deki olaylar ara sokaklarda devam ediyor.

BEYOĞLU'NDA KOBANİ YÜRÜYÜŞÜ 

İstanbul Kobani Dayanışması, Kobani saldırılarını protesto etmek için Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplandı. Yüzlerce kişi, sloganlarla Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşü geçti. Yürüyüş nedeniyle polis geniş güvenlik önlemi aldı.

MUŞ'TA KOBANİ YÜRÜYÜŞÜ EYLEME DÖNÜŞTÜ

Muş’ta Kobani için yürüyüşten sonra izinsiz gösteri yapmak isteyenlere polis müdahale etti. Ara sokak ve işyerlerine sığınan göstericilerden bazıları gözaltına alındı.

Muş Emek ve Demokrasi Platformu tarafından, IŞİD’i protesto amacıyla Belediye Meydanı'nda düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi katıldı. "IŞİD saldırıyor, Kobani direniyor, dünya zulmü izliyor" pankartı açan eylemciler, daha sonra Cumhuriyet Caddesi'nden Necmettin Dede Parkı'na kadar yürüdü. Sloganlar ve marşlar söyleyerek yaklaşık 4 kilometre giden eylemciler, parkta basın açıklaması yaptı.

IŞİD’in Kobani’ye saldırılarının kınandığı açıklamada, Peşmergelere ise destek verildi. Basın açıklaması yapıldıktan sonra bir grup eylemcinin tekrar çarşı merkezine yürüyüşe geçmesi üzerine polis müdahale etti. Polisle tartışan grup, yolu trafiğe kapattı. Polis ekipleri de tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler, ara sokaklara, bina ve işyerine sığınmaya çalışırken 15'ten fazla kişi gözaltına alındı. Muş’ta gerginlik devam ediyor. Polis, çok sayıda zırhlı araçla şehir merkezinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

TUNCELİ'DE KOBANİ YÜRÜYÜŞÜ

Tunceli’de bir araya gelen binlerce kişi, 1 Kasım Dünya Kobani Günü nedeniyle yürüyüş gerçekleştirdi. Dersim Halk Meclis Girişimi öncülüğünde Sanat Sokağı'nda toplanan binlerce kişi '1 Kasım Dünya Kobanê günü' yazılı pankartı açarak Seyit Rıza Parkı'na doğru yürüyüşe geçti.

Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, eski Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, sanatçı Ferhat Tunç’un katıldığı yürüyüş sırasında, 'Diren Kobanê Dersim seninle', 'Biji YPG', 'Katil IŞİD, iş birlikçi AKP' sloganları atıldı. Seyid Rıza Meydanı’nda son bulan yürüyüşte bir konuşma yapan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, IŞİD'in Kobani’de gerçekleştirmiş olduğu katliamlara dikkat çekerek çözüm sürecinin önemine işaret etti. Bul, çözüm sürecinde yaşanan acı olaylardan herkesin ders çıkarmasını gerektiğini belirterek Kürt ve Türk halklarının yaşananlar karşısında birlik olması gerektiğini hatırlattı.

    Dersim Kent Meclis Girişimi adına bir konuşma yapan Tunceli Belediye Eş Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç ise Kobani saldırıları sırasında Türkiye’nin de içinde bulunduğu koalisyon güçlerinin yaşanan katliamı seyretmekle yetindiğini ifade etti.

    Tunç, Kobani’de yaşanan katliama dur demek için alanlara indiklerini bu amaçla da mücadelelerinin devam edeceğini söyledi. Basın açıklamasının ardından kalabalık grup, Sanat Sokağı'na doğru yürüyüşe geçerek eylemlerine son verdi. 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.