Kırımoğlu, Maltepe Türk Ocağında ağırlandı

Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Maltepe Türk Ocağı’nın düzenlediği etkinliğe katıldı.

 


Maltepe Türk Ocağı Gençlik Kolları tarafından Pendik feribot iskelesinde yüzlerce kişilik bir heyet tarafından coşkuyla karşılanan Kırımoğlu, gençleri selamladı.


Maltepe Türk Ocakların bildirdiğine göre, “Kırım Türk’tür, Türk Kalacak” sloganları ile karşılanan Kırımoğlu, onlarca araçlık konvoy eşliğinde etkinliğin yapılacağı salona geçti.


Maltepe’de Gülşah Düğün Sarayı’nda büyük kalabalığın katıldığı etkinlikte Kırımoğlu, Mehteran ekibinin verdiği konser ile karşılandı.


Kırımoğlu’na, Maltepe Türk Ocağı Gençlik Kolları, Gebze ve Sakarya Türk Ocakları Gençlik Kolları, Okan Üniversitesi Türkçe ve Avrasya Kulüpleri ve teşkilatı, Maltepe Üniversitesi Avrasya Kulübü ve teşkilatı, Yıldız Teknik Üniversitesi Münazara Kulübü ve teşkilatı, İstanbul Üniversitesi Beyazıt grubu ve teşkilatı, İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih ve Medeniyet Kulübü, Gebze Teknik Üniversitesi Öğrenci Konseyi, Gebze Teknik üniversitesi Türkçe ve Uluslararası İlişkiler Toplulukları ve teşkilatı, Kocaeli Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğu ve bütün gençler emrinde olduklarını şu şekilde belirttiler; “Kırımoğlu “Ömrüm yettiğince Sovyetlerle savaşacaktım, Sovyetlerin ömrü yetmedi” dedi. Şimdi biz de mücadelenizde emrinizdeyiz diyoruz. Türk gençliği bugün Putin yarın başka diktatörlerle daima mücadele edecektir. Hakkın Güçlünün değil, Haklının olacağı adil bir dünya için savaşacağız.”


Etkinlikte bir konuşma yapan Kırımoğlu, Maltepe Türk Ocağı’na teşekkür etti. Konuşmasında, Kırım Tatarları için yine kara günlerin geldiğini ve bu yılın Mart ayında Kırım topraklarının Rusya tarafından ilhak edildiğini aktaran Kırımoğlu, "Uzun yıllar mücadele verdiğimiz antidemokratik Sovyet rejimi yine Kırım'a geldi. Biz yine kendi serbestliğimiz ve hürriyetimiz için mücadele vermek zorundayız. Yıllarca vatanımıza dönmek için mücadele verdik. Ama Putin, Kırım Tatarları liderlerini Kırım'a girmeyi bile yasak etti. 10 bine yakın insanımız Kırım'ı terk etmeye mecbur kaldı. Yanımızda 80 milyonluk Türkiye var. Umudumuz büyük. Bugünkü bu tören ilhakçılara karşı bize manevi bir destektir. Bütün çabalarımız Kırım'ın yeniden serbest olması ve yabancı askerlerin çıkarılması içindir. Bizim prensibimiz silah kullanmadan demokratik yollarla mücadelemizi devam ettirmek ve böyle de devam edeceğiz” dedi.


Etkinliğin sonunda Kırımoğlu’na günün hatırasına Maltepe Türk Ocağı Başkanı Halit Can tarafından teşekkür plaketi sunuldu.


Maltepe Türk Ocağı’ndaki gençlik teşkilatlarının Kırımoğlu’na büyük desteği ve halkın muhteşem sevgi gösterileri arasında program sona erdi.


Bunun yanı sıra Türk Ocakları Maltepe Şubesi, Kırımoğlu'nun ziyareti öncesi Dünya İnsan Hakları Günü'nde Rusya'nın bütün uluslararası hukuk kurallarını çiğneyerek Kırım'ı ilhakı ve her türlü insan hakları ihlali ile Kırım Tatarlarına yapılan baskıları protesto etmek amacıyla bir bildiri yayınladı.


Bildirinin tam metni aşağıdaki gibidir: 


"Yüzölçümü küçük, özlemi dev bir coğrafya: Kırım. Sovyet ve Amerikan Emperyalizmin cehenneme çevirdiği 20.asırda, en soylu varolma mücadelesinin sahibi dev yürekli insanların vatanı: Kırım.


1944 yılında katil diktatör Stalin’in vatanlarından sürgün edip, yüzbinlercesini katlettiği Kırım Türkleri vatanlarına dönebilmek için uzun ve zorlu bir mücadeleye koyuldular. Bu mücadele: Türklerin vatan sevdasının Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun şahsında Kırım Türkleri’ndeki en özel yansıması olmuştur. Kırım, Turan’ın üzerine çöken kızıl bulutları delen zaferin öncüsü olmuştur. İnsanca yaşayabilmenin bu kutlu davasında Kırım Türkleri en zoru başardılar, direnişlerinde düşmanın en büyük kozu olan şiddete asla başvurmadılar.


Mustafa Abdülcemil Krımoğlu lider olarak direnişi boyunca Sovyet zindanlarında zulmü yaşadı. Milletine yapılan haksızlıkları protesto etmek için yüzlerce gün açlık grevini sürdürdü. Türkiye’de öldü sanıldı, ardından ağıtlar yakıldı. Ancak Türklüğün büyük vatan aşkı ne onu öldürdü, ne de düşmana teslim etti. Tarih bir adamın nefes alıp vermesiyle, milletin kaderini bir kıldı.


“Ömrüm yettiği kadar Sovyetlerle savaşacaktım, Sovyetlerin ömrü yetmedi” demişti bu dev adam. Bugün Türk Milleti onun arkasında hep birlikte “Ömrümüzün sonuna dek sana karşı savaşacağız Putin, ancak senin ömrün Türklükle mücadeleye yetmeyecektir” demektedir. Kırım, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu liderliğindeki büyük direnişini Rus emperyalizmine karşı sürdürmektedir.


Dünya İnsan Hakları gününde Rusya’nın bütün uluslararası hukuk kurallarını çiğneyerek Kırım’ı ilhakı ve her türlü inşan hakları ihlali ile Kırım Türkleri’ne yapılan baskıları bir kez daha protesto ediyoruz.


Hukukun ve adaletin üstünlüğüne inanan, insan haklarını savunan herkesi Türk coğrafyasında, Doğu Türkistan’dan Karabağ’a, Kerkük’ten Avrupa’ya kadar Türk toplumlarına karşı yürütülen her türlü işkence, kötü muamele, ayrımcılık, asimilasyon, etnik temizlik, soykırım, ilhak ve katliam vb. insan hakları ihlallerinin bir an önce ortadan kaldırılmasına yönelik çağrımıza destek vermeye davet ediyoruz."

QHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.