Kendi Anketinde AKP Oy Oranı

 AKP’nin üç değişik araştırma şirketine yaptırdığı seçim anketleri tamamlandı. Anketlerde seçmene 7 soru soruldu. Son ankette AKP’nin oy oranı karasızlar dağıtılınca yüzde 43,5 çıktı. AKP, seçime sayılı günler kala, kararsızların oyunu kazanmaya yönelik adımlar atacak. Erdoğan’ın özellikle istediği başkanlık sistemine destek ise yüzde 20’de kaldı.

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; AKP’nin 7 Haziran genel seçimler öncesi üç ayrı şirkete yaptırdığı anketler tamamlandı. Son yapılan üç ayrı kamuoyu araştırmasında oy oranların birbirlerine yakın çıktığı öğrenildi. Anket sonuçlarına göre; umduğunu bulamayan AKP’nin, seçime günler kala yeni söylemler üreterek, meydanlarda farklı bir performans sergilemek için kolları sıvadığı kaydedildi.

SEÇMENE 7 SORU

AKP’nin oy oranının düştüğü görülen Nisan ayı anketinden sonra, Mayıs ayı anketi de tamamlandı. Bu ankette AKP’nin oy oranının yüzde 43,5 çıktığı öğrenildi. Anketlere göre, MHP’nin oy oranını yükselttiği, HDP’nin barajı zorladığı, CHP’nin ise oy oranlarında bir değişikliğin görülmediği belirtildi. Anketlerden ortaya çıkan dikkat çekici bir sonuca göre ise muhalefetin özellikle ekonomik vaatleri seçmeni olumlu yönde etkiledi. Ankette kararsızların oy oranlarının beklenenden yüksek çıktığı tespiti yapıldı. AKP kamuoyu araştırmasında seçmene 7 ayrı soru sordu. 25 Mayıs’ta tamamlanan ankette seçmene; “Bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz, neden?” sorusu başta olmak üzere, çözüm süreci, muhalefet partilerinin vaatleri, liderlerin performansı, liderlerin söylemleri, başkanlık sistemi hakkında sorular yöneltildi. Seçmenden “Koalisyon mu, tek başına iktidar mı?” sorusuna da yanıt vermesi istendi.

MUHALEFETİN EKONOMİK VAADLERİ SEÇMENİ ETKİLEDİ

AKP seçmene muhalefetin vaatlerini sorarken anket katılanların yüzde 51’i muhalefetin ekonomik vaatlerini inandırıcı buldu. AKP anketinden, muhalefetin özellikle ekonomik vaatlerinin seçmeni olumlu yönde etkilediği sonucunun çıkması dikkat çekti.

KARARSIZLAR SEÇİMİ ETKİLEYECEK

Anketten, vatandaşlara yöneltilen “7 Haziran Genel Seçimlerinde oyunuzu kime verirsiniz, neden?” sorusuna karşın kararsız olduğunu belirtenlerin oranlarının yüksek çıktığı gözlendi. Kararsızların oranının “tek başına iktidar olma umudunu artırdığı” AKP’de, “her ne kadar muhalefetin ekonomik vaatleri olumlu sonuç verse de seçmenin hala AKP’ye kayabileceği” yorumları yapıldı.

“TEK BAŞINA İKTİDAR MI, KOLASİYON MU?”

Ankette seçmene, “Tek başına iktidar mı yoksa koalisyon mu?” sorusu da yöneltildi. Seçmen, daha çok “tek başına” iktidardan yana tavır koysa da “koalisyonun olabileceğini” belirtenlerin oranının da az olmadığı kaydedildi.

LİDERLERİN PERFORMANSI EŞİT

Anketlere göre 4 siyasi parti liderinin miting performansı seçmenin takdirini kazandı. Vatandaşlar, liderlerin umutlu olduğunu, seçim vaatlerine vatandaşı inandırabildiğini ve vatandaşın umutlarını da artırdığını savundu. Anketlerden, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın seçim performanslarının birbirlerine yakın çıktığı bildirildi.

DAVUTOĞLU ILIMLI, KILIÇDAROĞLU KARARLI, BAHÇELİ GERGİN, DEMİRTAŞ SOĞUKKANLI

Ankette, seçim maratonu süresince Davutoğlu’nun daha ılımlı ve yumuşak bir üslup kullandığı, Kılıçdaroğlu’nun önceki seçimlere göre daha kararlı olduğu, Bahçeli’nin ise gergin ve sinirli olduğu tespitleri yapıldı. Demirtaş’ın ise diğer liderlere göre daha soğukkanlı aynı zamanda coşkulu olduğu ifade edildi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ SEÇMENİN GÜNDEMİNDE YOK

AKP anketine göre vatandaşın gündeminde başkanlık sistemi bulunmuyor. Kararsız kalan, görüş bildirmeyen ve başkanlık sistemini istemeyenlerin toplam oranının yüzde 80'i bulduğu sonucunu veren AKP anketinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle istediği başkanlık sistemine destek ise yüzde 20’de kaldı.

AKP YENİ SÖYLEM VE PERFORMANS SERGİLEYECEK

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, AKP seçime kısa bir süre kala yaptırdığı anket sonuçlarından tatmin olmadı. AKP kalan kısa sürede, özellikle kararsızların oyunu kazanarak oy oranını artırmak için çalışmalarını yoğunlaştıracak. Başbakan Davutoğlu’nun meydanlarda, “AK Parti ile Gelişen ve Değişen Türkiye” vurgusu yapacağı, AKP iktidarları döneminde özgürlük, demokrasi gibi alanlarda atılan adımlara daha fazla dikkat çekeceği kaydedildi. Davutoğlu’nun Kavgacı lider” görüntüsünden ziyade “hoşgörülü, anlayışlı lider” imajı vereceği belirtilirken, milli değerler konusunda ise daha sert söylemler kullanılacağı vurgulandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.