'Kadına şiddette erkek sebep, devlet ve toplum seyirci'

Urfa İl Kadın Platformu üyeleri, 19 Aralık'ta zorla evlendirilmeye çalışıldığı için Urfa'nın Hilvan ilçesi Gölcük köyünde intihar ettiği ileri sürülerek yaşamını yitiren 17 yaşındaki Mihriban isimli kadının mezarını ziyaret etti. Kaymakamlık önünde yapılan açıklamaya, DBP, HDP kadın meclisleri, Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği, KESK, TMMOB ve MAZLUMDER üyesi kadınlar katıldı. Açıklama yapan DBP İl Eş Başkanı Yasemin Kılıç, kadının yanında ki erkeklerden her gün şiddet gördüğünü ve öldürüldüğünü kaydetti. Kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 ve kadın ölümlerinin yüzde 37, kadın intiharlarının ise yüzde elli oranında artış gösterdiğinin altını çizen Kılıç, "Urfa'da 61 intihar vakasının yüzde 55,7'sini kadınlar, yüzde 34,4'ünü ise 15-19 yaş grubundaki gençler oluşturdu. En son Hilvan'da zorla evlendirilmek istemediği için ümitsizlik ve çaresizlik içerisinde kendi elleri ile canına kıymaktan başka çare bulamayan çocuk yaştaki genç kadın ve Siverek ilçesinde yol kenarına sayısız kez bıçaklanarak atılan genç bir kadın var. Erkek yapıyor devlet sessiz kalıyor. Erkek sebep oluyor ve devletle beraber toplum da sessiz kalıyor. Çaresizliğin getirdiği ölümün ardından, her kadın intiharında, yani cinayetinde olduğu gibi aile ve toplum sessizliğe bürünürken, ölüme sürüklenen kadın için adli merciler defin ruhsatı vermek dışında bir işlem yapmıyor. Birçok kadın cinayeti failsiz kapanıyor" dedi.

'Kadın cinayetlerinin çoğu 'intihar' olarak karşımıza çıkmaktadır'

Kadınla siyasal olarak bir sorunu olan devletin kadın kimliği üzerinden baskı uyguladığını ve bunu aile kurumu üzerinden sürdürmeye çalıştığını ifade eden Kılıç, "Kadın cinayetlerinin çoğu 'intihar' olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yaşananların hepsi toplumsal bir sorundur. Ev dışında, şehirde, sokakta özgürlüğü savunan baba, eş ev içerisinde otoriter bir kimliğe bürünmektedir. Aynı savunmayı evinde yapamamaktadır. Zira evi içerisinde eşi ve kızı bulunmakta ve savunulan özgürlük sadece erkek için yapılmakta, kadın için özgürlükten söz edilememektedir. Devlet kurumlarının aldığı yetersiz önlemler, erkek egemen kültürün baskınlığı ve ev içinin mahrem oluşu algısı ile açıklanmaya çalışılmış ve kadınlara karşı işlenen suçlara karşı yeterli hukuki önlemler alınmamıştır. Bu tutum erkek egemen kültürün pekişmesine sebep olmuş, kadına karşı işlenen suçlar azalacağına artarak devam etmiştir" şeklinde konuştu.

'Kadın cinayetlerinin çözümüne yönelik toplumsal önlemler alınmalıdır' 

Kadın cinayetleri ve intiharlarının toplumsaldır. Kadın cinayetlerinin çözümüne yönelik toplumsal önlemler alınmalıdır. Bu bağlamda kadınların yaşam hakkını korumak ve sağlamak devletin görevidir. Konu tamamen kamusal bir zeminde, bireysel haklar üzerinden ele alınmalıdır" diyen Kılıç, yapılacakları şöyle özetledi: "Kadına yönelik şiddetle ve baskı ile mücadele ettiğimizde karşımıza ilk önce sistem engeli çıkıyor, ancak tüm engellere rağmen mücadelemize devam edeceğiz. Biz kadınlar yaşanan cins kırımına ilişkin eril zihniyete karşı nasıl mücadele edeceğimizi, toplum nezdinde tartışarak ve her alanda örgütlenerek de mücadelemizi yükseltmek istiyoruz. Kadına karşı ayırımcılığı önlemek ve kadın cinayetlerini durdurmak için uygulanan hukuksal düzenlemelere ek olarak, kadınların toplumsal hayatta sosyal ve ekonomik bağımsızlıklarını güçlendirecek düzenlemeler de yapılmalıdır. Kadın sorunu başkaca hiç bir soruna endekslenmeden kendi özgünlüğünde düzenlemeler yapılmak sureti ile çözümler üretilmesi gereken bir konudur. Kadın cinayetlerine ve intiharlarına karşı duyarlı toplumsal bilinç geliştirilmelidir."

Kadınlar daha sonra araçlar ile gittikleri Gölcük köyünde Mihriban'ın mezarına karanfil bıraktı.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.