İzzettin Doğan;Cami Cemevi’ projesi Aleviyi asimile etmez

Türk Medya Grup Başkanı Cengiz Özdemir, SKY Turk 360’ta Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ı ağırladı. Doğan, Ankara’da yapılan ve aynı bahçe içerisinde yer alan cami ile cemevi projesine karşı çıkanları eleştirdi. Bu proje’nin Fethullah Gülen Hoca Efendi’nin fikri olduğunu ve bir dostu aracılığıyla kendisine ulaştırıldığını kaydeden Doğan şöyle konuştu: “Ben de çok uygun olur ama caminin fonksiyonunu biraz daha genişletmek lazım. Cami sadece günde beş defa namaz kılınan yer olmamalı. Öyleyse cami ile cemevi arasına bir aşevi koyalım orada fakir insanlar karınlarını doyurma imkanına sahip olsun dedim. Onlar da uygun gördüler ve yer arandı. İstanbul için düşünülmüştü proje ancak yer bulunamadı. Ankara’da böyle bir 7 dönümlük arazi bulundu.” 

ANCAK BARIŞA KATKI SUNAR 

Böyle bir projenin barışa katkı sunduğunu söyleyen Doğan “Asimile diyorlar. En fazla 5 tane yapılacak bu sembolik bir şey. Alevi Sünni ayrımını ortadan kaldıralım. Aleviler üç dört tane cami ile cemevinin bir arada yapılmasıyla asimile olacaklarsa bir şey demiyorum” dedi. “İzmir’de Cem Vakfı’na proje için arsa tahsis edildiğini ancak birkaç kişinin karşı çıkmasıyla belediye başkanının tahsis edilen yer ile ilgili yeniden değerlendirme yapacaklarını söylediğini ve iptal ettiğini hatırlatan Doğan, “Ama o belediye başkanı bu seçimlerde görecek. Aleviler oylarını ona göre verecektir” dedi.

SEÇİMİ NASIL KAZANDI?

Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aleviler kimsenin emir erleri değildir, askerleri değildir. Özgür iradeleriyle kendi siyasal kanaatlerini ifade edeceklerdir. Bunun sonucu olarak da İzmir Belediye Başkanı da dikkat etsin. Partisine zarar vermek istemiyorsa da adaylığını deklare etmesin. Bunun bedelini Aleviler ödetecektir. Aleviler şamar oğlanı değildir. Aynı tavır içinde olan Çankaya Belediye Başkanı da var ona da aynı mesajı yolluyorum” diye sürdürdü. 

DAVALARI KAZANMAMIZ ACI VERİR 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) açtıkları davalarla ilgili olarak da Doğan şöyle konuştu: “Türkiye mahkum olacak, yazıktır. Başbakan’a, Bozdağ’a da söyledim. Kendi ülkemin hükümetininin hem de temel hak ve özgürlükleri ihlal etmiş bir hükümet olarak mahkum olmasına sevinmem. Bu bana acı verir ama adalet her yerde adalettir. Siz veremiyorsanız bu adaleti taraf olduğunuz bir anlaşmadan dolayı biz o hakları alacağız. Ama doğru olanı hükümetlerin siyasi bir tasarruf olarak bunu gerçekleştirmeleri ve bizim de davaları geri çekmemizdir.” 

BAŞBAKAN ‘ÇALIŞILIYOR’ DEDİ 

Başbakan’ın kendisine yakın zamanda  buluşacağını söylediğini ifade eden Cem Vakfı Başkanı, “Biz bu sözün yerine gelmesini bekliyoruz. Aleviliğin ders kitaplarına konması dışında somut atılmış bir adım yok” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.