İzmir İstanbul uçak bileti

İzmir İstanbul uçak bileti ile hafta sonları bile gelip gezebilirsiniz. Dahası İzmir'den İstanbul'a gelecek olan tikobilet.com adresindeki ucuz İzmir İstanbul uçak bileti seçeneklerini tercih edebilirler.

İzmir İstanbul Uçak Bileti Tikobilet.com Sitesinde
İzmir İstanbul Uçak Bileti Tikobilet.com Sitesinde

İstanbul'un camilerini anlatan yapıtlar tarih boyunca değer katmıştır kitaplarımıza. «Tezkeretül Ebniye», «Tezkeretül Bünyan» ve «Tuhfetül Mimari», Sinan devri mimarisini anlatır. Cafer Çelebi'nin «Risale-i Mimariye»si ve Evliya Çelebi'nin «Seyahatname »si camiler konusunda bilgi verir. Eremya Çelebi Kömürciyan'ın «18. Yüzyılda İstanbul»u ve Ayvansaray'lı Hafız Hüseyin Efendi'nin «Hadikatül Cevami»si şehrin cami ve mescidlerini ayrıntılı olarak anlatır. 1888'de Osman Efendi, «Mecmuatül Cevami »de camileri tarif eder. Mehmet Raif Efendi, 1898 yılında yayımlanan «Mir'at-ı İstanbul» başlıklı eserinde Boğaziçi çevresindeki ve Haliç'teki camileri anlatır. 1919 yılında yayımlanan «Bedayi-i Asarı Osmaniye» (Deniz Matbaası Ressamı Bahriye Kâtibi Hüsnü Bey) de camilere geniş yer verir. Halil Edhem, Reşat Ekrem Koçu, İbrahim Hakkı Konyalı, Ekrem Hakkı Ayverdi camilerimizi etraflıca anlatan yazarların başında gelir kuşkusuz. Ahmet Rasim'in «Menakıb-ı İslam» ve Zekâi Paşa'nın «Mübeccel Hazineler » başlıklı çalışmaları da bu konuda bilgi içermektedir.İstanbul'un camilerini anlatan yapıtlar tarih boyunca değer katmıştır kitaplarımıza. «Tezkeretül Ebniye», «Tezkeretül Bünyan» ve «Tuhfetül Mimari», Sinan devri mimarisini anlatır. Cafer Çelebi'nin «Risale-i Mimariye»si ve Evliya Çelebi'nin «Seyahatname »si camiler konusunda bilgi verir. Eremya Çelebi Kömürciyan'ın «18. Yüzyılda İstanbul»u ve Ayvansaray'lı Hafız Hüseyin Efendi'nin «Hadikatül Cevami»si şehrin cami ve mescidlerini ayrıntılı olarak anlatır. 1888'de Osman Efendi, «Mecmuatül Cevami »de camileri tarif eder. Mehmet Raif Efendi, 1898 yılında yayımlanan «Mir'at-ı İstanbul» başlıklı eserinde Boğaziçi çevresindeki ve Haliç'teki camileri anlatır. 1919 yılında yayımlanan «Bedayi-i Asarı Osmaniye» (Deniz Matbaası Ressamı Bahriye Kâtibi Hüsnü Bey) de camilere geniş yer verir. Halil Edhem, Reşat Ekrem Koçu, İbrahim Hakkı Konyalı, Ekrem Hakkı Ayverdi camilerimizi etraflıca anlatan yazarların başında gelir kuşkusuz. Ahmet Rasim'in «Menakıb-ı İslam» ve Zekâi Paşa'nın «Mübeccel Hazineler » başlıklı çalışmaları da bu konuda bilgi içermektedir.

İzmir İstanbul Uçak Bileti Tikobilet.com

Söz camilerden açılmışken hemen ekleyelim:
Ayasofya'sız bir İstanbul düşlemek mümkün değildir. Tarihçilerle seyyahların çalışmalarında önemli yer tutar bu kilise-camimüze. Önce «Megalo Ekklesia» (Büyük Kilise) adıyla anıldı, sonra da «Hagia Sofia» (Kutsal Bilgelik) olarak tanındı. Hristiyan dinine göre Tanrı'nın üç sıfatı vardı: «Hagia Dynamis» (Kutsal Kudret), «Hagia İrene» (Kutsal Huzur) ve «Hagia Sofia» (Kutsal Bilgelik). Fatih Sultan Mehmet'in iradesiyle camiye tahvil edildiğinde Osmanlı'da «El Cami-ü'l kebîr'ü'l Atik» (Eski Büyük Cami) adıyla ün saldı ama kısaca Ayasofya olarak bilindi. Tikobilet ile İzmir'den İstanbul'a uçak biletleri daha hesaplıdır.

Tralles'li (Aydın'lı) Anthemius ve Milet'li İzidor'un mimari yapıtı olan Ayasofya'nın inşaatı 537 yılında tamamlanmıştı. Depremler, yangınlar ve yağmalar sonucunda yüzyıllar boyunca gerek doğa, gerek insan eliyle tahrip edilmiş, sayısız kez onarım görmüştür. Bizans İmparatoru 1. Justinian'ın gözbebeği olan bu görkemli kilise, Fatih, İstanbul'u aldığında harap durumdaydı. Padişah, yapıyı baştan sona onartarak bir minare eklemiş ve Ayasofya'yı cami olarak ibadete açmıştı. 2. Beyazıt ve 3. Selim dönemlerinde üç minare daha eklenmiş, minber ve mahfiller 3. Murat döneminde yapılmıştır. Mermer vaiz kürsüsü 4. Murat dönemindendir. Abdülmecit döneminde İstanbul'a gelen İsviçre'n mimar Gaspar Fossati, yapıyı eksiksiz bir onarımdan geçirmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde de bakım görmüş olan Ayasofya'nın avlusundaki şadırvan, okul ve imaret 1. Mahmut devrinin eseridir. 1934 yılında, Atatürk'ün emriyle müze olmuştur Ayasofya.

İzmir İstanbul uçak bileti fiyatlarını güncel olarak tikobilet.com sitesindeki arama kutularını kullanarak görebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.