İşte Stratejik Derinlik:Ucuz Bilet!
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Irak'ta son dönemde yaşanan gelişmeler ve güvenlik durumundaki hızlı kötüleşme hakkında Bakanlığımızca düzenli olarak her gün açıklama yapılarak kamuoyumuzun bilgilendirileceği dün Sayın Bakanımız tarafından ifade edilmişti. Irak'ın Musul vilayetinde 6 Haziran'da başlayan çatışmalar nedeniyle, Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre sadece geçtiğimiz hafta içinde Musul'dan yaklaşık 500,000 civarında kişi ülkenin nispeten sakin bölgelerine göç etmiştir. Şehirde hastanelere erişim sağlanamamakta, içme suyu ve gıda ihtiyacı artmaktadır. Kerkük, Selahaddin, Diyala ve Anbar vilayetlerindeki pek çok yerleşim yeri civarında da çatışmalar devam etmektedir."

15 VİLAYETTE 7 İLA 10 BİN KİŞİ VAR
"Irak'taki mevcut istikrarsızlığın vatandaşlarımız üzerindeki etkisinin mümkün olduğunca asgari düzeyde olabilmesi için gayret gösterilmektedir. Irak'ta görev yapan diplomatik ve konsüler temsilciliklerimizdeki resmi verilere göre, Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) dışında kalan 15 Vilayette 7 ila 10 bin arasında vatandaşımızın bulunduğu tahmin edilmektedir. IKB içinde ise 110,000 civarında vatandaşımızın ikamet izni olduğu bilinmektedir. Bunun dışında, geçici sürelerle giden veya turist olarak giriş yapıp bu ülkede çalışan vatandaşlarımızın sayısına ilişkin sağlıklı bilgi bulunmamaktadır. 13 Haziran tarihinde Bakanlığımızca yapılan güvenlik duyurusunda kayıtlı unsurlar geçerliliğini korumakta olup, Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat'ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından her koşulda müteyakkız bulunarak, mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları ve bu vilayetlere seyahat etmekten kaçınmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir. Gelişmelerin seyrine göre sözkonusu duyuruda gerekli güncellemelerde bulunulacaktır."

UÇAK BİLETLERİ EN DÜŞÜK TARİFEDEN
"Vatandaşlarımızın Irak'tan ülkemize rahatlıkla geri dönebilmeleri amacıyla,  THY, Bağdat, Basra, Necef, Süleymaniye ve Erbil Havalimanlarından gerçekleştirdiği normal seferlerin devam etmesi, tarifeli seferler için kullanılan mevcut uçak tiplerinin büyütülerek daha fazla yolcu taşınması, ihtiyaç duyulması halinde ek seferler gerçekleştirilmesi ve uçak biletlerinin mümkün olan en düşük tarifeden ücretlendirilmesi kararlarını alarak uygulamaya geçirmiştir."

TÜM İMKÂNLAR SEFERBER EDİLDİ
"Öte yandan, 11 Haziran'dan bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Musul'un Geyara ilçesinde tutulan, bir firmamızda çalışan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın en kısa sürede, sağ salimen ülkemize dönmelerinin sağlanması için de devletimiz tüm imkânlarını seferber etmiş durumdadır. Bu konuda gerekli çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Irak'ta alıkonulan vatandaşlarımıza ilişkin olarak çok sayıda dost ülke tarafından yapılan ve ülkemizle dayanışma içinde olunduğu mesajına yer verilen açıklamalar da memnuniyetle izlenmektedir."


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nevzat Dağlı 4 yıl önce'Stratejik derinlik' boğdu Davutoğlu'nu,

Madem yüzme bilmezdi, neden daldı derine?

Düşmanlar uyguladı yazdığının çoğunu,

Bin türlü bela geldi sıfır sorun yerine.'Yeni Osmanlı' dedi, ortam yüz yıl geride,

Ortadoğu kan gölü, Arap baharı bitti.

Irak şimdi üç parça, Suriye var beride.

Parça parça ülkeler, bizden de bayrak gitti.IŞİD denen caniyi görmedi, işitmedi,

Derinlerde göz yumdu, hatta kulak tıkadı.

Strateji gereği üzerine gitmedi,

Musul'da usul usul, Türkler yedi tokadı.Gençlik hayali ile gerçeği karıştırdı,

Derinlik sarhoşluğu, boğulmaya yol açtı.

Emperyalist devletler gerçekle yarıştırdı,

Bağdat'a, Şam'a giden trenler yine kaçtı.Atatürk'e inansa, ilkesine uysaydı,

Yurtta dünyada barış kurmaya çalışırdı.

Ölenlerin yerine kendisini koysaydı,

Nevzat gibi empati yapmaya alışırdı.Halk Ozanı Karamanlı Nevzat