İş­te Os­man­lı­’dan mi­ras ko­ru­nun 200 yıl­lık ta­ri­hi

Yıl­lar­dır ima­ra açılmak istenen ko­ru, Os­man­lı­’dan mi­ras kal­dı. Al­tu­ni­za­de­’de 354 bin met­re­ka­re ala­na sa­hip ko­ru, Ana­do­lu Ya­ka­sı­’nın ikin­ci en bü­yük ye­şil ala­nı… İşte Adi­le Sul­tan Ko­ru­su ola­rak da bi­li­nen Va­li­de­ba­ğ’­ın ta­ri­hi:

 

1. derece SİT alanı

200 yıl ön­ce Sul­tan II­I. Se­lim, an­ne­si Mih­ri­şah Va­li­de Sul­tan için Çam­lı­ca etek­le­rin­de yer alan ara­zi­de bir bağ köş­kü in­şa ettirdi. Mül­ki­yet, Sul­tan Ab­dül­me­ci­d’­e ge­çin­ce; an­ne­si Bez­mi­alem Va­li­de Sul­ta­n; ara­zi­yi mo­dern bir bo­ta­nik bah­çe­si­ne çevirdi. Ve­fa­tın­dan son­ra ara­zi­ Al­tu­ni­za­de Ai­le­si­’nin mül­ki­ye­ti­ne geçti. Al­tu­ni­za­de İs­ma­il Züh­tü Pa­şa, 1860’ta bu­ra­da bir köşk in­şa ettirdi. Bir sü­re son­ra­ da köş­kü, Sul­tan Ab­dü­la­zi­z’­e ar­ma­ğan etti. 1853’te, Adi­le Sul­tan için bir ko­nut yaptırıldı. 1927’de Mil­li Eği­tim Ba­kan­lı­ğı­’na tah­sis edi­len ko­ru­da, Adi­le Sul­tan Kas­rı, Ab­dü­la­ziz Av Köş­kü, Çam­lı Köşk bulunuyor. İs­tan­bu­l’­da şeh­rin gü­rül­tü­sün­den, kir­li ha­va­sın­dan kaç­mak is­te­yen­ler için bir sığınak olan ko­ru, özel­lik­le ötü­cü kuş­la­rın da ko­nak­la­ma ve bes­len­me ala­nı… Va­li­de­bağ Gö­nül­lü­le­ri­’nin ça­ba­la­rıyla 1999’da 1. de­re­ce doğal SİT ala­nı ilan edildi. Ay­rı­ca için­de­ki ta­ri­hi bi­na­lar da tes­cillendi.

Hababam Sınıfı filmleri koruda çekildi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.