İlk Kürtçe okula bakın kim talip!

Demokrasi paketinin ardından anadilde eğitim için ilkhamleyi Gülen Cemaati’nin okullarından Yağmur Koleji yaptı: Kürtçe eğitime hazırız.

Şırnak’ın tek 
özel okulu olan ve Fethullah GülenCemaati’ne yakınlığıyla bilinen Yağmur Koleji’nde, Kürtçeeğitim verilmesi için çalışmalara başlandı. Okul Müdürü Mahmut Umut, “Yasal süreç tamamlandıktan sonra velilerimizin isteğiyle ve onların talebi doğrultusunda kolej olarak anadilde eğitimi vermeye hazırız” dedi.

BÖLGEDE 
HEYECAN BAŞLADI

Şırnak’ta Kardelen Eğitim Kurumları bünyesinde bulunan Yağmur Koleji, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Demokratikleşme Paketi’nde ‘Kürtçe’nin 
özel okullarda öğretileceği’ yönündekiaçıklamasının ardından kentte Kürtçe eğitim vermek için çalışmalara başladı. Yağmur Koleji Müdürü Mahmut Umut, “Demokratikleşme paketiyle beraber bölgede bir heyecan başladı.Özel okullarda da anadilde eğitim maddesi geçti. 

Yasal süreç tamlandıktan sonra velilerimizin isteğiyle, velilerimizin talebi doğrultusunda böyle bir istek olursa kolej olarak anadilde eğitimi vermeye hazırız. Ama bunun yasal sürecinin tamamlaması lazım. Eğitim hangi dil olursa olsun bizim için fark etmiyor. Bizim buradaamacımız eğitim vermek, bu Kürtçe de olabilir Türkçe de, İngilizce de. Bizim kolejimizdeİngilizce eğitim de var. Bunun yanında Kürtçe anadilde eğitim vermeyi canı gönülden isteriz” şeklinde konuştu.

YASAL DÜZENLEMEYİ BEKLEDİK

Kardelen 
Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Şaran da Şırnaklılara anadildeeğitim vermek istediklerini belirterek, “Özel okullarda anadilde eğitimin olması son derecesevindirici bir durum. Bizim Kürtçe eğitim için gelecek planlarımız var. Tabi bunun yasalzeminde olmasını bekliyorduk. Bölge insanın kültürünü sosyal yapısını bilen bir kadromuzvar. Şu an yasal mevzuat yerine getirildiği zaman Kürtçe eğitim vermeye hazırız” dedi.

Kontenjan zorunluluğu getirilmeli

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Demokratikleşme Paketi’nde yer alan yasal değişiklikle özel okullardafarklıdil ve lehçelerde eğitimin önünün açılmasına ilişkin, “Altyapısı oluşturulduktan sonra olumlu biradım. Fakat bu paralı bir eğitim olacağından Kürt bölgelerindeki yoksul ailelerin çocuklarıiçin devlet, özel okullara kontenjan zorunluluğu getirmelidir” dedi.

Kürtçe eğitim hakkının devlet 
okullarında da bir an önce verilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr.Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Üzerimize düşen görev olursa yapmaya hazırız. Koordinatörlük görevine talibiz. 30 kişilik Kürdoloji kadromuz var. İstişare halinde bir takvimdahilinde problem çıkmadan devlet okullarında da hem hoca hem de ders materyalihazırlanması açısından altyapısını hazırlayabiliriz. Yurt içi ve yurt dışındaki dil dernekleri,enstitüleri ve vakıfları ile işbirliği halinde bunun altından kalkabiliriz.”

Kullanım alanı yoksa rağbet görmez

Dicle Üniversitesi (DÜ) Genel Sekreteri 
Prof. Dr. Sabri Eyigün Demokratikleşme Paketi’yleözel okullardafarklı dil ve lehçelerde eğitimin önünün açılmasını değerlendirdiÖzel okullardaKürtçe eğitimin beraberinde başka sorunlar getireceğini vurgulayan Eyigün şunları söyledi: “Yerinde bir karar. Bu kararı destekliyoruz. Ancak çerçevesinin tam anlamıyla belirlenmesi önemli. Bu eğitimin altyapısının iyi oluşturulması gerekir. Çünkü okullarda Kürtçe eğitim alanbir kişi devlet kurumlarında Türkçe hizmet verecekse bu sıkıntı yaratabilir. Dersler Kürtçe okutulduğunda bunun kullanım alanının olması gerekiyor. Resmiyette bir kullanım alanı yoksa rağbet görmeyeceği gibi karşılığını da bulmayacaktır. İlkokuldan liseyi tamamlayana kadar Kürtçe eğitim alan bir kişi üniversitede ne yapacak? 

Mezun olduğunda aldığı eğitimin gereğini yapacağı bir  alanı bulacak mı? Hayatın diğeralanlarında Kürtçenin ne kadar kullanılacağı bilinmeden şimdiden bir değerlendirme yapmak zor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.