Hayattayken paralel ölünce kahraman!

Iğdır'da şehit olan 13 polis toprağa veriliyor.

Şehit polisler Ali Koç ve Fehmi Şahin için Ankara Kocatepe Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Şehitler için düzenlenen törene, Fehmi Şahin'in annesi Nezahat, eşi Çiğdem ve oğlu Yağız Şahin, Ali Koç'un babası Mithat, annesi Emine, eşi Nurcan, 1,5 yaşındaki kızı Amina ve yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Kenan İpek, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, kuvvet komutanları, polis müdürleri ve kalabalık bir grup vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Gül, MHP Genel Başkanı Bahçeli ve öteki protokol mensupları törenden önce şehit ailelerine taziyelerini sundu.

Şehitlerin acılı aileleri, yakınları ve emniyet mensupları tarafından teskin edilmeye çalışıldı.

11. Cumhurbaşkanı Gül'ün yakın korumalığını da yapan şehit Fehmi Şahin'in acılı annesi Nezahat Şahin, "Oğlum herkesi korudu, bir yavrumu koruyamadılar" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Gül, cenaze namazında, şehit Fehmi Şahin'in oğlu Yağız Şahin'in yanında saf tuttu. Cenaze namazının ardından şehitler için dua edildi, helallik istendi. Avludaki vatandaşlar, tekbir getirdi ve "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı atıp terörü lanetledi.

Şehitlerin naaşı, meslektaşlarının ve vatandaşların omuzlarında tekbirlerle cenaze araçlarına alındı. Cenazeler avludan araçlara taşınırken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve 11. Cumhurbaşkanı Gül ile diğer protokol üyeleri cenazelerin ardından yürüdü.

Şehit Fehmi Şahin'in naaşı toprağa verilmek üzere Cebeci Polis Şehitliği'ne, Ali Koç'un naaşı ise Haymana'ya götürüldü.

BURAK ZOR - SAMSUN

Iğdır Dilucu Sınır Kapısı'ndaki görevli polis ekibine yönelik bombalı saldırıda şehit düşen polis memuru Burak Zor'un (25) cenazesi Samsun'a getirildi.

Şehidin naaşını havaalimanında baba Zikri, anne Arzu Zor, akrabaları ve İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz karşıladı. Baba Zikri Zor, oğlunun fotoğrafını öpüp sarıldı.

"Oy yavrum Burak'ım" diyerek gözyaşı döken acılı baba, yakınlarının yardımıyla ayakta durabildi. Anne Arzu Zor ise "Ah yavrum, yavrum" diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.

Şehit polis Burak Zor'un 1,5 yaşındaki oğlu Eymen
Şehit polis Burak Zor'un 1,5 yaşındaki oğlu Eymen

Şehidin cenazesi uçaktan indirildiği sırada şehidin abisi Ercan Zor, görevlileri aşarak bir süre uçakta bulunan tabuta sarılarak ağladı.

Fenalık geçiren şehidin eşi Cansu Zor'a ise sağlık ekipleri müdahale etti ve tekerlekli sandalyeye oturttu. Annesinin kucağındaki 1,5 yaşındaki Eymen ise yakınlarına verildi. Şehidin cenazesi Kıranköy Mezarlığı Gasilhanesi'ne götürüldü.

İstanbul'dan 2 ay önce Iğdır'a tayin olan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli şehit Zor'un eşinin ve çocuğunun da Iğdır'da bulunduğu öğrenildi.

Kıranköy Mezarlığı Gasilhanesi'nden alınan şehit polis memuru Zor'un cenazesi Baruthane Mahallesi Adalet Caddesi'ndeki Türk bayraklarıyla süslenen baba evini götürüldü. Şehidin cenazesi, helallik alınmasının ardından Büyük Cami'ye getirildi.

Baba Zikri Zor, şehidin meslektaşlarına sarılarak bir süre gözyaşı döktü. "Dayanamıyorum Allah'ım bana yardım et" diyerek gözyaşlarına boğulan baba Zor, "Oğlum çok parçalanmış mı Allah'ım bana güç ver. İki tane emanetin var. Emanetlerin başımın tacı" ifadelerini kullandı.

Anne Arzu Zor, yakınlarının yardımıyla güçlükle ayakta durabildi. Şehidin eşi Cansu Zor da kucağındaki 1,5 yaşındaki oğlu Eymen ile cenazeye katıldı. Zor'un gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Cenazeye katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, şehidin ailesine başsağlığı dileğinde bulundu. Şehidin babası bu sırada Bakan Kılıç'a, "Oğlumun katillerini bulun. Kanı yerde kalmasın" dedi.

Şehidin amcası Ahmet Zor, "Ateş düştüğü yeri yakıyor. Hayır öyle değil. Ateş bana da geldi. Beni de yakıyor. Siyasilere sesleniyorum. Kendinize gelin. Kilitli kalplerinizi açın. Yeter artık. Gün birlik ve beraberlik günüdür" şeklinde konuştu.

Şehit polis memuru Zor'un cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından araca konuldu. Şehit polis memurunun eşi Cansu Zor, kucağında oğlu Eymen ile aracın ardından yürüyerek, "Nasıl kıydılar sana Bak oğlun da geldi. Sen bana 'Arkamdan ağlama' dedin ama ben dayanamıyorum. Sen beni bıraktın, ben sana doyamadım" diye ağladı.

Şehit polis Zor'un cenazesi, Kıranköy Mezarlığı Şehit Mezarlığı'na defnedildi.

Cenaze törenine Zor ailesi ve onların yakınları ile Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ile milletvekilleri, askeri ve mülki erkan ve vatandaşlar katıldı.

Cenazeye Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık adına da çelenk gönderildiği görüldü.

Öte yandan, cenaze namazı sonrası bir grup, Türk bayraklarıyla terör örgütü aleyhinde slogan atarak yürüyüş yaptı.

YUSUF YELKENCİ - ZONGULDAK 

Şehit olan 5 yıllık polis memuru Yusuf Yelkenci'nin (27) cenazesi, askeri uçakla Zonguldak Havalimanı'na getirildi.

Şehit polis Yusuf Yelkenci'nin cenazesi memleketi Samsun'da
Şehit polis Yusuf Yelkenci'nin cenazesi memleketi Samsun'da

Şehit polis memuru Yelkenci'nin naaşı, Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesindeki havalimanında akrabaları ve yetkililer tarafından karşılandı.

Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, polislerin omuzunda cenaze aracına konuldu.

Yelkenci'nin cenazesi, 19 Mayıs Mahallesi'ndeki babaevinin önüne getirildi. Burada Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından şehit polisin babası Nevzat, annesi Hanife ve ablası Emine taziyeleri kabul etti.

Anne Yelkenci, "Oğlum uzun süredir seni görmedim, yüzünü görmek istiyorum" diye ağladı. Fenalık geçiren şehidin ablasına ise sağlık ekipleri müdahalede bulundu.

Daha sonra Yelkenci'nin cenazesi, Aziziye Camisi'ne götürüldü.

Burada düzenlenen törene, şehidin ailesi ve yakınları, Zonguldak Valisi Ali Kaban, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Hüseyin Özbakır ve Faruk Çaturoğlu, CHP Zonguldak milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş ile MHP Zonguldak Milletvekili Zeki Çakan, İl Emniyet Müdürü Osman Ak, bazı belediye başkanları, askeri erkan ve binlerce vatandaş katıldı.

İl Müftüsü Mürsel Öztürk'ün kıldırdığı cenaze namazının ardından Yelkenci'nin Türk bayrağına sarılı tabutu, vatandaşlar tarafından cenaze aracına kadar taşındı. Bu sırada civarda bulunan iş yeri ve evlerin balkonlarındaki kadınların ağladığı, bazı vatandaşların da asker selamıyla şehidi uğurladığı görüldü.

Yelkenci'nin cenazesi, ilçeye bağlı Üçköy köyündeki aile mezarlığında toprağa verildi.

YAŞAR DOĞANÇAY - BOLU

Şehit olan 7 yıllık polis memuru Yaşar Doğançay'ın (30) cenazesi Ankara'dan uçakla Bolu'ya getirildi.

Doğançay'ın cenazesi, Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Ünitesi morguna konuldu.

Şehit polisin cenazesinin, Dörtdivan ilçesinde kılınacak cenaze namazının ardından Cemaller Köyü Mezarlığı'nda toprağa verileceği bildirildi.

İBRAHİM DERİNDERE VE YALÇIN PALIT - ADANA

Saldırıda şehit olan İbrahim Derindere ve Yalçın Palıt için Adana'da resmi tören düzenlendi.

Törende konuşan İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, "Son günlerde birlik ve beraberliğimize el uzatan şer odakları ve hainler çok iyi bilsinler ki asla buna ulaşamayacaklar” dedi.

Vali Mustafa Büyük de yaptığı açıklamada, “Hain saldırıların kardeşliğimize, milli birlik ve beraberliğimize, istikrarımıza zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Bölme ve parçalama gayretleri, beyhude çabalar ötesine gidemeyecek” ifadelerini kullandı.

Törende şehit yakınları, şehitlerin Türk bayrağına sarılı tabutlarına sarılarak gözyaşı döktü.

Tören sırasında sokaktaki vatandaşların saygı duruşunda bulunmaları dikkati çekti.

Cenazeler, şehitlerin evlerinde helallik alındıktan sonra defnedilecekleri Buruk Mezarlığı'na götürüldü.

MEHMET PARLAK - KAHRAMANMARAŞ

Bombalı saldırıda şehit düşen Başkomiser Mehmet Parlak, Göksun ilçesinde defnedildi.

Şehit Parlak'ın (32) Türk bayrağına sarılı naaşı, Göksun Devlet Hastanesi morgundan alındıktan sonra konvoy eşliğinde babaevinin bulunduğu Harbiye Mahallesi'ne getirildi. Baba Ömer, anne Hatice ve şehidin eşi Emel Yayla Parlak tabutun başında gözyaşı döktü.

Daha sonra Göksun Kaymakamlığı önünde tören düzenlendi.

Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, şehitlere yapılan hunharca ve kalleşçe saldırıyı kınadığını söyledi.

Terör örgütleriyle mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Yılmaz, "Aziz milletimizin önünde devletimizi ve birliğimizi hedef alan, her türlü örgütlerle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi şahsım ve teşkilatım adına söz veriyorum. Aziz şehidim ruhun şad, mekanın cennet olsun" dedi. Şehidin cenazesi törenin ardından polislerin omuzunda Ulu Camisi'ne getirildi.

''ANALARIN GÖZYAŞI O HAİNLERİ YERLE YEKSAN EDECEK''

Anne Parlak, "Anaların gözyaşı o hainleri yerle yeksan edecek" dedi.

''IĞDIR ONLARIN BAŞLARINA GÖMÜLSÜN''

Öğretmen olan Emel Yayla Parlak ise "Iğdır onların başlarına gömülsün. Hiç uğruna eşimi aldılar, Allah hepsinin ciğerini yaksın. Kalleşlerin eşimi benden böyle almalarını tahammül edemiyorum. Orada 1 ton bombayla cinayet işlendi" diye konuştu.

Törene katılan protokol üyeleri, metanetini koruyan ve çocuklarını teskin eden şehidin babası Ömer Parlak'a taziye dileklerini iletti.

Şehit Parlak, Ulu Camisi'ndeki cenaze namazının ardından Kayabaşı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Törene, şehidin yakınları, Vali Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, Veysi Kaynak, Uğur Dilipak, Mehmet İlker Çitil, MHP Kahramanmaraş Milletvekilleri Sefer Aycan, Fahrettin Oğuz Tor, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil ve vatandaşlar katıldı.

HALUK VARLI - VAN

Iğdır'daki bombalı saldırıda şehit düşen polis memuru Haluk Varlı, Gürpınar ilçesinde defnedildi.

Iğdır Dilucu Sınır Kapısı'ndaki memurların görev yerlerine gidişine refakat eden polis ekibine yönelik terör örgütü PKK'nın düzenlediği bombalı saldırıda şehit olan Varlı'nın cenazesi Van'dan konvoy eşliğinde babaevinin bulunduğu Yukarı Kaymaz Mahallesi'ne getirildi.

Mahalle meydanındaki cenaze töreninin ardından omuzlara alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, tekbirler eşliğinde mezarlığa taşındı.

''GİTME, BENİ BIRAKMA''

Burada kılınan cenaze namazı sonrası eşinin tabutuna sarılan Gül Varlı, "Gitme, beni bırakma" diyerek gözyaşı döktü.

''AĞLAMAYIN, OĞLUM ŞEHİTTİR''

Törene katılan şehidin meslektaşları ve yakınları da duygulu anlar yaşadı. Kürtçe ağıtların yakıldığı törende baba Yusuf Varlı da "Ağlamayın, benim oğlum şehittir" dedi. 

Varlı'nın cenazesi gözyaşları arasında toprağa verildi.

Törene, şehidin yakınları, Vali İbrahim Taşyapan, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Yüksel Oğuz, Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ADEM CANKURTARAN - YOZGAT

Şehit polislerden Adem Cankurtaran (31) ise, memleketi Yozgat merkeze bağlı Osmanpaşa köyünde son yolculuğuna uğurlandı.

Yozgat Devlet Hastanesi morgundan alınan şehidin naaşı, köydeki baba evinde "helallik" alınmasının ardından Osman Paşa Emirci Sultan Camisi'ne götürüldü. Burada şehidin tabutuna sarılan eşi İtibar Cankurtaran, "Bizi nasıl bıraktın. Doyamadım sana. Doyamadım Ademim. Evlilik yıl dönümümüzde yapılır mı bu. Ne olur onu götürmeyin. Ben onu bırakmam" diye ağıt yaktı.

Şehidin 1 yaşındaki kızı Sevilnaz da kadın polis memurlarının kucağında cenaze töreninde bulundu.

Anne Sevil Cankurtaran da kendisine başsağlığı dileyen eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a "Oğlumun yüzünü bir kere bana gösterin söz veriyorum hiç ağlamayacağım. Allah rızası için gösterin" diyerek gözyaşı döktü.

Şehidin babası Azmi, ağabeyi Aytaç ve kardeşi Resul Cankurtaran da tören sırasında güçlükle ayakta durabildi.

Şehit Adem Cankurtaran'ın naaşı, İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu'nun kıldırdığı namazın ardından köy mezarlığında defnedildi.

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, tabutun üzerine örtülen Türk bayrağını şehidin eşi İtibar Cankurtaran'a verdi.

Törene, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, milletvekilleri, Garnizon Komutanı Albay Selçuk Yıldırım ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz da katıldı.

NEBİ GÜNDOĞAN VE BEKİR FERHAT KAYA - KIRIKKALE

Iğdır Dilucu Sınır Kapısı'ndaki memurların görev yerlerine gidişine refakat eden polis ekibine yönelik bombalı saldırıda şehit olan polis memurları Bekir Ferhat Kaya ile Nebi Gündoğan'ın cenazeleri memleketleri Kırıkkale'de son yolculuğuna uğurlandı.

Yüksek İhtisas Hastanesi morgundan alınan şehitlerden Kaya'nın naaşı, helallik için Çalılıöz Mahallesi'ndeki babaevine getirildi. Burada gözyaşı döken şehidin babası Yusuf ve annesi Gülay Kaya'yı yakınları sakinleştirmeye çalıştı.

Helallik alınıp dua edilmesinin ardından şehit Kaya'nın cenazesi, Nur Cami ve Külliyesi'ne götürüldü. Bu sırada diğer şehit Nebi Gündoğan'ın naaşı da Yüksek İhtisas Hastanesi morgundan alınarak Nur Cami ve Külliyesi'ne getirildi.

Şehitlerin yakınları burada tabutlara sarılarak gözyaşı döktü. Sağlık ekipleri, şehit yakınlarına müdahale etti.

İl Müftüsü Bekir Gerek'in kıldırdığı cenaze namazının ardından Bekir Ferhat Kaya'nın naaşı, Kırıkkale Şehitliği'nde toprağa verildi.

Şehit Nebi Gündoğan'ın cenazesi de namazın ardından helallik için Balışeyh ilçesine bağlı Akçakavak köyündeki babaevine götürüldü. Burada şehidin eşi Gülsüm ile babası Hacı ve annesi Leyla Gündoğan, yakınları ve komşuları tarafından teskin edilmeye çalışıldı. Gündoğan'ın cenazesi daha sonra köy mezarlığında toprağa verildi.

Törene, şehitlerin ailesi ve yakınları, Kırıkkale Valisi Ali Kolat, AK Parti Kırıkkale Milletvekilleri Oğuz Kağan Köksal ve Ramazan Can, MHP Kırıkkale Milletvekili Seyit Ahmet Göçer, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.