Halaçoğlu: Dünya katledilen Türkleri görmüyor

“Dünya, katledilen 518 bin Türk’ü konuşmuyor. 1924’te Türkiye’de 1.5 milyon değil 624 bin Ermeni vardı”

Binlercesi camilerde yakılarak öldürüldü

Eskİ Türk Tarih Kurumu Başkanı da olan MHP’li Halaçoğlu, “Dünya sözde Ermeni soykırımı iddialarını görürken, bunların katlettiği 518 bin 301 Türk’ün adını bile anmıyor. Binlerce insan çoluk çocuk samanlıklarda, camilerde yakıldı. Papa ve Batı, katledilen Türklerden neden bahsetmiyor” dedi.

 

Ermeniler sömürgeci Fransız’a yardım etti

1922’deki nüfus sayımında dünyada toplam 3 milyon 4 bin Ermeni’nin yaşadığını kaydeden Halaçoğlu, bunlardan 624 bininin Türkiye’de bulunduğunu söyledi. Halaçoğlu, “O zaman 1.5 milyon Ermeni nasıl katlediliyor? Ermeniler, Osmanlı topraklarını işgal eden Fransızlarla da iş birliği yaptı” dedi.  

 

ABD ve Fransız arşivlerinde yer alan bilgileri kamuoyu ile paylaşan MHP’li Halaçoğlu, Ermenilerin çirkin iftirasının asılsız olduğunu, buna karşın Batı’nın katledilen 518 bin Türk’ten hiç bahsetmediğini söyledi.

Papa Francesco’nun açıklamaları ve AP’nin kararının ardından çok sayıda AB ülkesi sözde soykırım iddiaları ile ilgili Ermenilerin istekleri yönünde tavır alırken Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı da olan MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, ABD ve Fransız arşivlerinde yer alan bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Halaçoğlu, 1.5 milyon Ermeni’ninöldürülmesinin yalan olduğunu, dünyanın, katledilen 518 bin Türk’ten hiç bahsetmediğini söyledi.

Sayılarla yalan

1922’de yapılan nüfus sayımında dünyada toplam 3 milyon 4 bin Ermeni’nin yaşadığını kaydeden Halaçoğlu, bunlardan 624 binin Türkiye’de bulunduğunu söyledi, “O zaman 1.5 milyon Ermeni nasıl katlediliyor?” diye sordu. Tehcir sırasında yaşanan adli olaylara karşı bile Osmanlı’nın taviz vermediğini anlatan Halaçoğlu, soygun amaçlı yapılan saldırılarda yakalananların mahkeme kararı ile idam edildiklerine dikkat çekti. Osmanlı belgelerinde Çete Reisi Sirozlu Çerkez Ahmet Bin Recep ve Dersaadetli Halil Bin Mehmet Ali adlı kişilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda eşkıyanın Ermenilerin sadece mallarına zarar verdikleri için cezalandırıldıklarına dikkat çeken Halaçoğlu şöyle dedi:  “Ermeni muhacirlerini soyanlar, mallarına zarar verenler idam cezasına çarptırılmış. Ortada herhangi bir öldürme olmamasına rağmen sadece mala zorla zarar verenleri bile Osmanlı Devleti idamla cezalandırmış. Dolayısıyla bu belgeler bile ortada bir soykırım olmadığını açıkça ortaya koymakta.” Halaçoğlu, dünyanın, sözde Ermeni soykırımı iddialarını görürken, bunların katlettikleri 518 bin 301 Türkün ise adlarını bile anmadıklarını söyledi. Halaçoğlu, “Papa ve diğerleri, Ermenilerin katlettiği Türklerden neden bahsetmiyor. Binlerce insan çoluk çocuk samanlıklarda, camilerde acımasızca yakılarak öldürüldü” dedi.

İhanet belgesi

Yusuf Halaçoğlu, ABD’nin dönemin Suriye-Halep Konsolosluğu’nun arşivinden çıkan 1916 yılına ait bir belgede de Osmanlı sınırları içinde yaşayan 486 bin Ermeni’ye yapılan yardımların listesinin gösterildiğine dikkat çekti. Halaçoğlu, şöyle devam etti: “Bu kadar Ermeni’ye yardım yapılıyor. Bunu sosyal yardım kuruluşları da yapıyor, hayırsever vatandaşlar da yapıyor. Devlet de yardım ediyor. Dolayısıyla Halep’teki kayıtlara göre Ermenilere tehcir sırasında yardım edildiği, herhangi bir şekilde kötü davranılmadığı kayıtlara geçmiş durumda.” MHP’li Halaçoğlu, ayrıca Ermenilerin, Osmanlı topraklarını işgal eden Fransızlarla işbirliği yaptığını kaydederek, Fransız diplomatik belgelerinde Ermeni olayları anlatılırken 150 bin Ermeni’nin kendileriyle birlikte olduğu ifade ediliyor. Bu, açıkçası tam bir ihanet belgesi” dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.