Eti Maden yolsuzluk yuvası çıktı

Cumhuriyetin’in yaptığı habere göre Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde yaşandığı iddia edilen milyonlarca yolsuzluk iddiası yargıya taşındı. Kurumda görev alan başmüfettiş M.D, yaptığı incelemeler sonucu Eti Maden’in 3 ihaleye ilişkin zarar uğratıldığını tespit etti.
 
Başmüfettişin hazırladığı raporda ‘Emet Yeni Borik Asit Tesisive Yardımcı Üniteleri İşi’ni alan firma  Öztaş İnşaat Malzemeleri Ticaret Anonim Şirketi’ne 3 milyon 139 bin fazla ödeme yapıldığını ve toplam maliyeti 230 milyon lira olan başka bir işi ise  Kamu İhale Yasası’na aykırı olarak verildiği öne sürüldü. Başmüfettiş Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturmaya konu olan ihaleleri alan Öztaş İnşaat’ın sahibi Fethi Vehbi Özkoç’un ise Ankara’da devam eden “Mavi Hat” davasında ise sanık olduğu ortaya çıktı.
 
Başmüfettiş M.D, Ankara Başsavcılığı’na verdiği suç duyurusunda, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ile yönetim ve disiplin kurulu üyeleri, Teftiş Kurulu Başkanı H.K’yi “edimin ifasına fesat karıştırma, kamuya gerekli şeylerin yokluğuna neden olmak, irtikap, denetim görevinin ihmali, görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin suçu bildirmeme” ile suçladı.
 
Kurumda yapıldığı iddia edilen yolsuzluklar
 
2011 yılı yatırım programında yer alan 500 bin ton/yıl kapasiteli, 91 milyon 524 bin TL + 20 milyon Avro + 15 milyon dolar bedelli, ‘Kırka 5. Boraks Pentahidrat Tesisi yapım işi’ ihalesi, Kamu İhale Kanunu’ndaki, ‘yapım işlerinde uygulama projeleri yapılmadan ihaleye çıkılmaz’ hükmüne aykırı olarak gerçekleştirildi. Projelendirilerek yapılması gereken ihale, kurumun Tesis Mühendislik Hizmetleri Dairesi Başkanı D.Ö.İ’nin talimatı ve genel müdürlüğün oluruyla, kanuna aykırı olarak ‘belli istekliler’ veya ‘pazarlık’ yöntemine göre yapıldı. Yaklaşık maliyeti toplamda 230 milyon TL’yi bulan işin ihalesini Öztaş İnşaat firması aldı.
 
Kırka 4. Boraks Pentahidrat Tesisi Projesi kapsamındaki kazan-turbo jeneratör üniteleri yapım işi için Öztaş İnşaat ile 2 Ekim 2007’de, 10 milyon 947 bin 398 dolar + 912 bin 460 Avro + 6 milyon 590 bin 760 TL bedelli sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre, yapım işinin 720 günde tamamlanması gerekiyordu. Ancak, 6 Ekim 2009’da tamamlanması gereken iş zamanında bitirilmedi. Kurum, talebi üzerine firmaya 3 kez cezasız süre uzatımı verdi. Verilen ek sürelerin ardından, performans testine tutulan jeneratör ve kazanlar arızalı çıktı. Planlanan üretimin yapılması için mobil kazan temin edilmesi istenen firma, kendi kusurundan kaynaklanan kazan arızalarının giderilmesi için 41 bin TL masraf yaptı. Arıza giderim ücretini ise Eti Maden İşletmeleri ödedi. Raporun hazırlandığı 7 Haziran 2012 tarihi itibarıyla, yapım işi halen tamamlanmamış olması ve kazanların kapasitesinin çok altında çalıştırılması nedeniyle üretim kaybına neden olunmasına karşın, kurum zarara uğratılarak, yapılan kesintiler firmaya iade edildi. 
 
Emet Yeni Borik Asit ve Yardımcı Üniteleri yapım işi ihalesini 1998 yılında yine Öztaş İnşaat firması aldı. Sözleşmeye göre 2001 yılında tamamlanması gereken iş, zamanında bitirilemeyince, firmaya yaklaşık 3 yılı bulan süre uzatımları verildi. Kesin kabulü 2005 yılında yapılan işin, bu tarihte yapılması gereken kesin hesabı ise yaklaşık 4.5 yıl sonra 2010’da kesildi. Hesaplama sonucunda Eti Maden İşletmeleri’nin, firmaya fazladan 3 milyon 139 bin TL ödediği ve kurumun zarara uğratıldığı belirlendi.
 
Emet I. Borik Asit Tesisi’nin kojenerasyon yapım işi sürecinde yüklenici firma Öztaş AŞ’nin o zaman da sözleşmenin gereklerini yerin getirmeyerek kurumla mahkemelik olmasına rağmen, bu kez Kırka 4. Boraks Üniteleri yapım işi bu firmaya verildi. Bu ihale konusu da yüklenici firma tarafından şartnameye uygun olarak gerçekleştirilmedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.