Erdoğan'ın 436 milyon liralık uçağı

Baş­ba­kan Re­cep Tay­yip Er­do­ğan, 2005'te İtal­ya­'dan sa­tın alı­nıp ken­di­si­ne tah­sis edi­len Air­bus A319CJ ti­pi TC-ANA uça­ğı­nı ye­ter­li bul­ma­yın­ca 2010 yı­lın­da ye­ni bir uçak si­pa­riş edil­me­si­ni is­te­di. Er­do­ğan için Air­bu­s'­un en kon­for­lu araç­la­rın­dan A330-243CJ mo­de­li se­çil­di. Fran­sa­'nın To­ulou­se ken­tin­de­ki Air­bus fab­ri­ka­sın­da üre­ti­len uçak ilk test uçu­şu­nu 11 Tem­muz 2011'de yap­tı.

90 ki­şi ta­şı­ya­bi­li­yor

15 Şu­bat 2012'de Air­bu­s'­tan tes­lim alı­nan uçak iç de­ko­ras­yon için AB­D'­nin Tek­sas Eya­le­ti'n­de­ki Go­re De­sign şir­ke­ti­ne gön­de­ril­di. Uça­ğın ka­bin içi ta­sa­rı­mı, Er­do­ğa­n'­ın is­te­ği doğ­rul­tu­sun­da ya­pıl­dı.

Uça­ğın içi­ne top­lan­tı sa­lo­nu, özel din­len­me alan­la­rı, ça­lış­ma ve ya­tak oda­la­rı yer­leş­ti­ril­di. Ti­ca­ri amaç­la kul­la­nıl­dı­ğın­da 253 yol­cu ta­şı­ya­bi­len uça­ğın ka­pa­si­te­si yapılan tadilatla 90 ki­şi­ye düş­tü.

Köşk'e ait ANA uçağından daha lüks olacak. ABD'de Gore Design şirke-tinde, Erdoğan'ın özelisteklerine göre dekore ediliyor. Toplantı salonu, dinlenme alanlarıçalışma ve yatak odası ile 90 first class koltuk var.

Tes­li­ma­tı ge­cik­ti

Nor­mal şart­lar­da uça­ğın de­ko­ras­yo­nu­nun en faz­la 1 yıl sür­me­si bek­le­ni­yor­du. An­cak ara­dan 2 bu­çukyıl geç­me­si­ne rağ­men Go­re De­sign uça­ğı hâlâ tes­lim et­me­di. Şir­ke­tin uça­ğı ey­lül ayın­da tes­lim ede­ce­ği öne sü­rü­lü­yor. An­cak hâlâ ke­sin­leş­miş bir ta­rih yok.

Uça­ğın tes­li­min­de­ki ge­cik­me­ye iliş­kin bir açık­la­ma ya­pıl­maz­ken, bu "u­çan sa­ra­y"­ın ma­li­ye­ti de net ola­rak bi­lin­mi­yor. An­cak uça­ğın, de­ko­ras­yon har­ca­ma­la­rı da da­hil ol­mak üze­re yak­la­şık 200 mil­yon do­la­ra mal ol­du­ğu tah­min edi­li­yor.

Ankara’dan havalanıp Washington’a inecek

- Uçakta kriptolu konuşmaya imkan sağlayan iletişim altyapısı var.
- Rolls Royce Trent 772B-60 tipi çift motoru bulunuyor.
- Uçak, "kuyruk tescili" olarak TC-TUR kodunu kullanacak.
- Uçakta füzesavar sistemi bulunacak.
- Uçak, ek yakıt tankları ile 15 bin 400 kilometre durmadan uçabilecek. Ankara'dan kalkıp, Güney Pasifik'in ortasındaki Tahiti Adası dışında her yere uçabilecek.
- Uçağın dış boyaması Türkiye'de yapılacak. ANA uçağına benzer bir boyama yapılacağı tahminediliyor.
- Gövde uzunluğu, 58.8 metre olan uçağın, kanat açıklığı ise 60 metre.

SÖZCü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.