Emekli Korg. İsmail Hakkı Pekin; 'Terör kırsala yeniden yayılıyor!'

Emekli Tuğg. Eslen ise, “Suriye politikası yeniden gözden geçirilmeli. Türkiye, bölgedeki ulusal çıkarlarını da yeniden tanımlamalı. Buna göre işbirliği yapacağı ülkeleri belirleyip politikasını bu yönde geliştirmeli” dedi. 

 Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Suriye politikasının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Eslen, “Türkiye, bölgedeki milli ve ulusal çıkarlarını yeniden tanımlamalı. Bu tanımlamaya göre de işbirliği yapacağı ülkeleri belirlemeleri ve politikasını bu yönde geliştirmeli” dedi. Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de birlikte hareket edeceği yönündeki haberleri değerlendiren Eslen, böyle bir adımın Türkiye’nin ulusal çıkarları için önemli olacağını savundu. Eslen şunları kaydetti: “Çünkü Türkiye’nin Suriye politikası başından bu yana yanlıştı. Bir ülke dış politikasını tanımlarken başta ulusal çıkarlarını tanımlaması gerekir. Ama biz böyle yapmadık. Yeni Osmanlıcılık adında bir hayalin de peşinde politika geliştirdik. Türkiye’nin ulusal çıkarları için olması gereken politika Suriye yönetimi ile iş birliği yapmaktı. Bakıldığında Suriye’de oluşturulmaya çalışılan Kürt koridorunu ABD ve İsrail destekliyor. PKK uzantısı PYD’nin oluşturacağı koridorun bizim için bir tehdit oluşturacağı herkesin malumu.”

Yeni bir fırsat

ABD ve İsrail’in bölgede Kürt devleti kurmaya çalıştığını öne süren Eslen, buna ancak Türkiye ve Rusya’nın bölgede atacağı adımların engel olabileceğini dile getirdi. Nejat Eslen şöyle devam etti: “Bölgede birlikte hareket edilir mi? Bunu Rusya’dan çok hükümetin tutumu belirleyecek. Bölgede denklemlerin yeniden kurulması lazım. Türkiye ve Rusya’nın anlaşması yeni kurulacak denklem için bir fırsattır. Bunu iyi değerlendirmek gerekiyor. Çünkü ABD ve İsrail’in amacı Orta Doğu’da Arap devletlerini küçük küçük parçalara bölerek İsrail’in güvenliğini sağlama almak. Ardından Kürtleri birleştirerek İsrail’e bağımlı bir Kürt devleti kurmak olduğu, herkes tarafından biliniyor. Aslında bu oyunu bozmak gerekiyor. Bu oyunu bozmak için de mutlaka Rusya ile işbirliği yapmak lazım. Bu projeyi engellemek için politikalarımızı yeniden gözden geçirmek ve komşu ülkelerle ilişkileri düzeltmek amaçlanmalıdır. Bu yapılırsa kurulmak istenen Kürt koridoru kırılmış olur. Kürt devleti ile ilgili proje sekteye uğramış olur.” Nejat Eslen, komşu ülkelerle ilişkilerin düzeltilmesinin, içeride terör örgütü PKK ile yapılan mücadeleye de olumlu katkısı olacağını ifade ederek, “Aynı zamanda Rusya’nın PKK’ya verdiği dolaylı destek de ortadan kaldırılmış olur” diye konuştu.

 PKK’nın amacı şiddet ortamını genişletmek!

Terör örgütü PKK’nın son günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik saldırılarını artırması, Türkiye’de geniş cephe açarak, Suriye’deki uzantısı YPG’yi rahatlamak olarak yorumlandı. Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, şehirlerde PKK’nın büyük kayıplar verdiğini, buna rağmen şiddeti kırsala yayarak TSK’nın gücünü bölmeyi hedeflediğini belirtti. Pekin, “Üs bölgelerine, karakollar ve yollara saldırarak Silahlı Kuvvetler’in gücünü buraya vermesini hedefliyorlar. Amaçları şiddet ortamını kırsala yayarak genişletmek. Böylelikle TSK’nın gücünü bölerek, kırsalda şiddeti yayarak tekrar güç bölünmesini sağlamak. Bunları yapıyorlar çünkü hem PKK’nın, hem de ABD’nin birinci önceliği şu anda YPG. Böylelikle Türkiye’nin Suriye’ye el atmasını engelliyorlar” dedi.

YPG’yi boğabiliriz

TSK ve güvenlik güçlerinin PKK’yı şehirlerde darmadağın etmesinin ardından PKK’nın daha önce de yaptığı bombalı araçlarla tekrar saldırmaya başladığını ifade eden Pekin, şunları söyledi: “Eğer şiddet geniş bir bölgeye yayılırsa o zaman karakolların güçlenmesi gerekiyor. Gidip terör ile teröristlerle uğraşacağına karakolları korumak zorunda kalacaksınız. Bu da TSK’nın topluca teröristlerle mücadelesini geciktirir. Bir yere yüklenemezler. Kuvvet çoğunluğu bulunduramazlar. PKK bu şekilde TSK’nın gücünü yaymaya çalışıyor. Arazideki noktaları daha kolay hedef alıyor. PKK, TSK’nın gücünü şehirlerde dağıtamayınca böyle bir yola başvurdu.” Şehirlerden sonra kırsalda başlatılan mücadelenin Türkiye’yi Suriye’den uzak tutacağını kaydeden Pekin, şöyle devam etti: “Bütün gücünü kendi içine vereceğinden YPG’nin gelişmesine, orada koridor olmasına engel olamayacağı yönünde planı var. PKK’nın önceliği Türkiye değil, YPG. Bu durum YPG’yi rahatlatıyor. YPG, oluşumunu tamamlamak üzere. Türkiye’nin birinci önceliği aslında PKK’ya değil, YPG’ye vermesi gerekiyor. YPG sorununu halletmek için İran, Irak ve Suriye ile işbirliği gerekiyor. Bunu yapamıyoruz. PKK YPG’ye nefes aldırıyor. Oysa bu işbirliği ile YPG’yi boğabiliriz.”

Örgüt içi infaz olabilir

İsmail Hakkı Pekin, öldürüldüğü ileri sürülen Bahoz Erdal kod adlı terörist Fehman Hüseyin’in Türkiye’deki çatışmalar konusunda terör örgütünün yönetimi ile ters düştüğünü söyledi. Pekin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Fehman Hüseyin Suriye hükümeti ile işbirliği yapıyor ve PKK’ya, ’Türkiye’yi bırakın ağırlığı Suriye’ye verin’diyordu. Eğer öldürüldüyse YPG’nin ABD yanlısı politikasını saptırmaması için ABD ve İsrail istihbarat örgütleri tarafından Ahraruş Şam örgütüne bağlı Tel Hamis tugaylarına yaptırılmış olabilir. Örgüt içi infaz olabilir. Büyük ihtimalle politik çizgisi ABD’yi etkilediği için ya ABD tarafından öldürüldü ya da örgüt yönetiminden daha farklı bir politika izlediği için ABD’nin ve Rusya’nın ne yapmak istediğini gördüğü için örgüt içinde infaz edilmiş olabilir.”
(Alıntıdır.)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.