DİSK-AR: Asgari ücret, asgari sefalet ücreti durumundadır

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından açıklanan 2015 yılı asgari ücret rakamları ile hükümetin işçi ve emekçilere "sefalete devam" dediğini belirtti.

DİSK-AR, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun TÜİK Madde Fiyatları, TÜFE Endeksi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verileri üzerinden yaptığı hesapmalar ile asgari ücrete aylık 58 TL, günlük 1,93 TL’lik zam öngördüğünü kaydetti. Bu zamla beraber günlük 101 gram beyaz peynir, 326 gram nohut, 138 gram zeytinden biri alınabiliyor. Günlük artış ile alınabilecek dana eti miktarı ise 63 gram. 4 kişilik bir ailede öğün başına düşen miktarlar bu değerlerin 12’de 1’i düzeyinde.

Söz konusu 58 TL ile alınabilecek pirinç miktarı 289 gram, bebek maması miktarı 31 gram, ekmek miktarı 575 gram, makarna miktarı 680 gramda kalıyor.

 

ASGARİ ÜCRETLİ YAPILAN ZAM İLE 63 GRAM ET ALABİLİYOR

Asgari ücretli, aldığı zamla et almaya kalkarsa, günlük 63 gram dana eti ya da 286 gram tavuk etinden birini seçmek durumunda kalıyor. Eğer tercihini süt ve süt ürünlerinden yana kullanacak ise o zaman ya 0,7 litre süt, ya 101 gram beyaz peynir alacak.

Yoksulun protein deposu kuru bakliyat açısından da tablo pek parlak değil. 203 gram kuru fasulye ya da 375 gram nohut asgari ücret zammının günlük karşılığı ile alınabilecek gıda ürünleri arasında.

DİSK-AR, "Asgari ücret, asgari sefalet ücreti durumundadır. Asgari ücretliler, işçi statüsünde çalışan nüfusun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu anlamda asgari ücret düzeyi, halkın refah düzeyini de belirlemektedir. Halkın refahını yükseltmenin yolu asgari ücrette gerçekleştirilecek artışlara bağlıdır. Buna karşın asgari ücrete yapılan artışlar yüzdelik artışlarla ihtiyacı karşılamayan düzeylerde seyretmektedir. Asgari ücretin belirlenme kriteri, asgari ücretlinin alım gücünü temsil etmekten çok uzak olan Tüketici Fiyat Endeksi değil, kişi başına düşen milli gelir, ekonomik büyüme ile açlık ve yoksulluk sınırı olmalıdır" diye belirtti.

 

ASGARİ ÜCRET NET 1800 TL TALEBİ DEVAM EDECEK

Asgari ücretin bin 800 TL olması talebinin devam edeceğini kaydeden DİSK-AR, "Kişi başına düşen milli gelirin 2014 yılı itibarıyla aylık 1900 TL olacağı tahmin edilmektedir. 4 kişilik hane için işçilerin payına düşenin sadece birini talep etme en tabi hakkıdır. Hane başına milli gelirden düşen pay aylık en az 7 bin 600 liradır. 4 kişilik bir hane için açlık sınırı bin 283, yoksulluk sınırı 4 bin 57 lira Asgari ücret için belirlenmesi gereken gerçek tutar aslında yoksulluk sınırının üzerindedir. Asgari ücretlinin İki kişi çalışmasına rağmen çocuklarını yoksulluğa mahkum etmemesi için kimi sosyal desteklerle en az 1800 lira şarttır" diye belirtti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yıllardır bir ortaoyunu oynadığını ifade eden DİSK-AR, "Asgari ücretin belirlenmesi süreci bir toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır. Görüşmeler kamuoyuna açık hale getirilmeli, anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.