Devletten Dev Tahsilat

Sosyal Güvenlik Kurumunda kamuoyunda Torba kanun olarak bilinen 6552 sayılı kanundan 2.2 milyon kişi faydalandı. 01 Ekim 2014 ile 2 Şubat 2015 tarihleri arası kuruma 2.2 milyon kişi başvurarak borçlarını yapılandırdı. SGK toplam 37 milyar borcu ödeme takvimine bağlamış ve bunun 4.5 milyarını peşin tahsil etmiş.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Danışmanı ve Haberler.com yazarı Süleyman DEMİR yapılandırmanın SGK açısından sonuçlarını bizim için değerlendirdi.

 

552 sayılı Torba Kanun 11 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe girerek 1 aylık uzatmayla 02 Şubat 2015 tarihinde sona erdi. Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların düzenlemelerden azami derecede yararlanabilmesi için yoğun gayret sarf etti. SGK Başkanı Sayın Yadigâr GÖKALP İLHAN’ın talimatı ve takibi ile 30 Büyükşehir’de Sigorta Primleri Genel Müdürlüğünün üst düzey yetkilileri, diğer illerde ise Sosyal Güvenlik İl Müdürleri tarafından seminerler verildi. Vatandaşlara e-posta, sms vb. elektronik bilgilendirme mesajları iletildi. Ayrıca, 1 milyon 275 bin borçlunun adresine bilgilendirici mektup gönderildi. 

Bağ-Kur kapsamındaki borçlar; 

2 milyondan fazla sigortalının 24 milyar TL civarında borcu bulunuyor iken bunlardan 1 milyonu aşkın kişi prim ve sosyal güvenlik destek prim borçlarını yapılandırmak için müracaatta bulunmuş. Yapılandırma talebinde bulunan Bağ-Kur sigortalılarının 13,6 milyar TL tutarında prim borcu başvuru sonucunda yaklaşık 12 milyar TL olarak yeniden yapılandırıldı. Bu tutardan 2 milyar TL’si tahsil edildi. Ayrıca, daha önceden Bağ-Kur sigortalılıkları durdurulanlardan 234 bin kişi, durdurulan sürelerini ihya etti. İhya sonucu 4 milyar TL yapılandırma borcu tahakkuk ettirilmiş ve bu tutardan 1,6 milyar TL tahsil edilmiştir. 

İşverenler kapsamındaki borçlar;

Türkiye’de SGK’ya kayıtlı yaklaşık 1 milyon 674 bin işyeri var. Bunlardan 696 bin 585 işyeri yapılandırma başvurusu yapmış. Bunun 137 bin 484 adedi peşin ödeme yaparak borcunu kapatmış, 559 bin 101 işyeri ise taksitlendirme yapmış. Diğer bir ifadeyle işyerlerinin  yüzde 42,5’lik kısmı bu kanundan faydalanmış. İşverenlerin 19,6 milyar TL tutarındaki borcu yapılandırılmış ve bunun yaklaşık 700 milyon TL’si tahsil edilmiş. 

Kamu Kurumları kapsamındaki borçlar;

Türkiye’de SGK’ya tescili yapılmış aktif ve pasif durumda toplam 50 bin 371 kamu idaresi mevcut. 10 bin 300 işyerinin emekli keseneği/prim/idari para cezası borcu var. Bunlardan 2 bin 500’ü başvuru yapmış, 808 milyon 015 bin TL’lik borç yapılandırılmış, 3,7 milyon TL’si tahsil edilmiş. Bu kurumların çoğunu Belediyeler oluşturmakta.

Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki borçlar;

Türkiye’de GSS’de başvurular halen devam ediyor. Genel Sağlık Sigortası testine girmek isteyenlerin 30 Mart 2015 tarihine kadar Kaymakamlıklara, GSS prim borçlarını yapılandırmak isteyenlerin ise en geç 30 Nisan 2015 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurmaları gerekiyor. 

Sonuç itibarıyla;   

 

1 Ekim 2014 - 2 Şubat 2015 tarihleri arası Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olan 2 milyonu aşkın kişi yapılandırma başvurusu yapmış. Toplam 36 milyar 779 milyon TL borç miktarı ödeme planına bağlanmış, bunun 4,5 milyar TL’si peşin tahsil edilmiş. Bu noktadan bakıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu 6552 sayılı yasa ile büyük bir başarı elde etmiş, sürdürülebilir bir Sosyal Güvenlik sisteminin devamına ciddi katkı sağlamıştır. 

Anahtar Kelimeler:
DEVLET Sigorta Tahsilat
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.