Damacana sular sil baştan!

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından geliştirilen Damacana Takip Sistemi aracılığıyla damacana ile su dağıtım sisteminin mevcut durumu denetlenecek.

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde duyurduğu dökümana göre, ambalajlı su üretim, paketleme ve dağıtım süreçlerinde yapılan incelemeler sonucunda; sistemde doldurulan suyun kalitesi ile damacanaların üretim, yıkama, dolum ve dağıtım süreçleri ile ilgili bazı tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi.

Konu ile ilgili yapılan çalışmalarda damacana su yaşam döngüsündeki tüm süreçlerin belirli teknolojiler ile denetim altında tutulması ve damacana suların takip edilmesinin hedeflendiği aktarıldı.

 

Aynı zamanda, hedeflenen çözüm ile piyasada bulunan sahte suların önüne geçilerek hem halk sağlığının korunması hem de üreticilerin korunmasının amaçlandığı da iletildi.

Mevcut durum incelendiğinde;
-Damacanaların ne kadar süre ve kaç defa kullanıldığının anlaşılamadığı,
-Su kalitesi ile ilgili olarak, kaynaklarının debi, iletkenlik ve pH bilgilerinin online elde edilmediği,
-Su kalitesi ile ilgili olarak, kaynak suyu ile dolum suyunun belirli değerler açısından online olarak karşılaştırılamadığı,
-Damacana yıkamasının hangi sıcaklık aralığında yapıldığının online tespit edilemediği,
-Damacana dolum tarihi ve zamanlarında usulsüzlük yapılabileceği,
-Damacana dolum zamanının doğru bir şekilde tespit edilemediği,
-Damacana dolum sayısının tespit edilemediği,
-Damacana suyunun üretimden tüketime kadar ki süreç takibinin yapılamadığı,
-Damacananın yaşam döngüsü süresinin takip edilemediği,
-Piyasada sahte ürünlerin üretilip satılabildiği,
-Vatandaşın, kullandığı su ve damacana ile ilgili güvenilir bilgi elde edemediği,
-Ülkedeki damacana sularının üretim ve satışının anlık olarak izlenemediği anlaşılıyor.

 

Geliştirilecek DTS (Damacana Takip Sistemi) nasıl bir yarar sağlayacak?

 

-RFID ve/veya 2D teknolojileri kullanılarak her damacana tekil olarak kimliklendirilecek ve bu sayede damacanalı su, yaşam döngüsü içerisinde takip edilecek.
-RFID D-Kimlik, damacanaya damacana kullanılmaz duruma gelmeden çıkarılamayacak bir şekilde monte edilecektir. 2D (elektronik ve insan gözü ile okuma dâhil) damacananın izin verilen kullanım sayısı kadarki yaşam döngüsünde okuma performansının en az etkileneceği şekilde damacana yüzeyine yazılacak.
-Kaynaktan (kaptaj) su üretim tesisindeki dolum sürecine kadar olan belirli noktalarda suyun kalitesi ölçülecek.
-Sensörler vasıtasıyla ölçülen yıkama suyunun sıcaklığına zaman ve tarih bilgileri de eklenerek güvenli bir iletişim hattı üzerinden DTS Merkezi denetleme sürecine yollanacak.
-Bu süreçte dolumu yapılan damacanaların dolum zamanı ve tarihi bilgisi belirlenecek, bu bilgi damacana D-Kimlik bilgisi ile birlikte güvenli bir iletişim hattı üzerinden DTS Merkezi denetleme sürecine yollanacak.
-Tesisten sevkiyata başlandığında, yüklemesi yapılan dolu damacanalar ve yüklenen araçlar ile hedef teslimat yerleri zaman ve tarih bilgisi ile birlikte güvenli bir iletişim hattı üzerinden DTS Merkezi denetleme sürecine yollanacak.
-Dağıtım ağında, son nokta olan su bayisi de dâhil her teslim alma işleminde teslim alınan damacana bilgileri, teslim noktası bilgileri, zaman ve tarih eklenerek güvenli bir iletim hattı üzerinden DTS Merkezi denetleme sürecine yollanacak.
-Bayiler, damacana suyu, D-kimlik kullanılarak DTS Merkezi denetleme sürecinden elde edilecek bilgilerin olduğu bir belge –teslimat belgesi- ile tüketiciye teslim edecek.

 

ulusalkanal.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.