Camide Slogan Attılar!

 Emre Kartal Cuma Namazı Kılmak için gittiği Ak Saray içindeki Millet Camii'nde yaşanan skandalları Türkyurduhaber.com'daki köşesine taşıdı. Kartal Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Camiye girdiği sırada okunan Ezana rağmen Cemaatin fotoğraf çekmek için ayaklandığını anlattığı yazısında, Namaz sonunda Cemaatin "Recep Tayyip Erdoğan" şeklinde slogan attığını aktardı.

İşte Eme Kartal'ın Millet Camiinde yaşanan rezillikleri aktardığı o yazısı:

“Şüphesiz mescitler, Allah’ındır. O hâlde, Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin.”
Cin Suresi, 18. Ayet
 
Bu hafta bir arkadaşımla birlikte Cuma namazını kılmak için, mimarisini merak ettiğim Millet Camii’ne gittim. Malumunuz cami Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde. Ciddi bir kalabalık vardı. Meğerse yerel yönetimlerle alakalı bir toplantı varmış. Türkiye’nin her yerinden belediye başkanları ve yerel yöneticiler oradaydı. Kalabalıktan dolayı arabayı baya uzak bir yere park edip camiye yürümeye başladık.
 
Cami girişinde X-Ray’li arama noktaları vardı. Biraz düzensiz ve karışık olsa da normal bir uygulama orası için. Bu konuda biraz daha itinalı düşünüp gereksiz yoğunluğa sebep vermemek adına daha düzgün bir kontrol noktası yapılabilirmiş. 3-4 kişinin özel eşyaları bir kaba konulup cihazın içine atılıyor. Biri bu cüzdan benim deyip sizin eşyanızı alsa kanıtlayamayacaksınız. Umarım bu durum düzeltilir. Belki de sadece bugüne özgü bir durumdu bilmiyorum.
 
Mimariden bilimsel olarak anlamam ama cami dışarıdan gerçekten güzel görünüyor, şahsi kanaatim. İçine girince de seçilen renkler, tasarımlar, mermerler gerçekten güzel. Modern ve geleneksel çizgiler birleştirilmiş. Özellikle caminin minberi çok hoşuma gitti. Ahşabın çok kullanılmış olması camiye daha yerel ve samimi bir hava vermiş. Tamamı beton ve mermerden oluşan ve ağır bir mabet havasındaki bir camiden çok, Taceddin Dergahı Camii’ndeki o ahşabın verdiği samimiyeti hissedebiliyorsunuz. Mesela Ahmet Hamdi Akseki Camii’ne göre daha samimi bir hava vardı bence mimaride. Cami içinde beni tek rahatsız eden “Allah” ve “Muhammed” yazılarının yanında bizim geleneksel Türk kültüründeki dört halife ve peygamberimizin torunlarının isimlerinin bulunduğu levhaların olmamasıydı. Ben göremediysem de özür dilerim. Ahmet Hamdi Akseki Camii’ndede aynı şekilde bir tercihte bulunulmuştu. Bu bana İslam’ın birleştiriciliğine Türklerin kattığı bir hoşgörü unsurunun kaybedilmesini çağrıştırıyor. Sanki bir Selefileşme tavrı gibi…
 
Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde böyle bir caminin olması benim dünya görüşüme ve Türk tarihinin bize gösterdiği gerçeklere uygun bir durum. İslam tarihinin en önemli gelişmelerini yapmış, İslam’ın tabiri caizse “sancaktarı” olmuş bir milletin, Türk milletinin, devletinin en üst makamının olduğu yerde bir caminin olması ve cumhurbaşkanının vatandaşla burada buluşabiliyor olması güzel bir şey. Tabi benim devlet anlayışıma göre bu bir zorunluluk da değil. Türk devletinin bekası için hizmet eden ve adaletle hükmeden her yönetici benim için makbuldür, alnı secdeye gitsin ya da gitmesin. Ancak simgesel olarak önemli.
 
Lakin bu camiye bir daha gitmeyeceğim…
 
Çünkü dün o camide gördüğüm manzaralar bana Türk devletinin bir camiinde değilim de, bir Emevi camiindeymişim gibi hissettirdi.
 
Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan camiye ezan okunurken giriş yaptı. Hemen minberin yakınındaki bir kapıdan giriş yapıp namaz kılacağı yere geçmesi aslında iyi bir uygulama. Hem güvenlik açısından hem de insanların gereksiz hareketlerini cami boyunca göstermesini engellemek için doğru bir hareket. Ancak vatandaş sanki Cuma namazı kılmaya değil de Sayın Cumhurbaşkanını görmeye gelmiş gibi tavır gösterdi.
 
Sayın Cumhurbaşkanı kapıdan girer girmez, okunan ezana aldırış etmeden ayağa kalkan, cep telefonlarına sarılıp resim ve video çekmeye çalışan bir sürü insan ortaya çıktı. Korumalar ve ve Sayın Cumhurbaşkanı dahi el ile oturun işareti yaptı ama vatandaş camide olduğunun farkında değildi. Camiler Allah’a ibadet yerleridir, orada Allah’tan başkasına yönelmek doğru değildir. Ezan okunurken ezan dinlemek yerine Sayın Erdoğan’ın resmini çekmeye çalışmak nasıl bir saçmalıktır aklım almadı. Umarım bu kadarla biter derken namazın sonunda gerçek rezilliği gördüm.
 
Normalde namazın son sünnet dört rekatını kılıp çıkarım. Ama kalabalıktan dolayı çıkamadım. Bu yüzden her şeyi izleme şansım oldu.
 
Daha namaz bitmeden, tesbihata dahi geçilmemişken, insanlar bir bir önlere doğru gelmeye çalıştılar. Aralara oturmaya çalıştılar. Kimileri ayakkabılarını dahi alıp önlere gittiler. Camiden çıkmak yerine ya da tesbihatı yapmak yerine Sayın Erdoğan’a yöneldiler. İmam efendi birkaç kez cami adabına saygı gösterilmesi yönünde uyarılarda bulunduysa da insanlar dinlemedi. Sayın Erdoğan ayağa kalkar kalkmaz insanlar mihraba doğru birikti. Camide yüzlerce telefon flaşı patladı. Herkes Sayın Cumhurbaşkanının yanına gitmeye çalıştı. Caminin yarısı çıkarken diğer yarısı mihrabın önündeydi. Sayın Cumhurbaşkanı ve korumaları mümkün olduğunca hızlı çıktılar. Ancak asıl rezillik o anda oldu.
 
Allah’ın adının anılması için yapılan camide “Recep Tayyip Erdoğan” diye sloganlar atılmaya başlandı.
 
Biri “reis” diye bağırırken, bir diğeri sanki karşısındaki insan üstü bir varlıkmış gibi “bak bak el salladı” diye bağırıyordu.
 
Camiden çıkarken cemaatten pek çok kişinin de bu durumlara tepkili olduğu kulaklarımızdan kaçmadı.
 
Bunları neden yazdım derseniz, gerçekten midem bulandığı ve İslam’a böyle bir zararın daha verilemeyeceğini düşündüğüm için derim.
 
Gerçekten yazık. İnsanlar orada Cuma namazı kılmaya değil de Sayın Cumhurbaşkanı’nı görmeye gelmiş gibiydiler. Bu “putlaştırma” değil de nedir?
 
Sevgi bu değildir. Saygı bu değildir. Bu tür sevgide ileri gitmenin İslam’daki yerini bilenler bilir.
 
Velhasılı hayatımda görmediğim bir rezaleti görmüş oldum.
 
Okumaz ya, yine de yazayım. Sayın Cumhurbaşkanı bu tür saçmalıkları engellemek için bence birkaç kez bu tür işleri yapan insanları sert bir şekilde azarlamalıdır. Gerekiyorsa camide mikrofonu alıp bunları söylemelidir. Ve hatta gerekiyorsa namazları insanlara fark ettirmeden camide kılmalı. Selamlaşmayı namaz çıkışına bırakmalı.
 
Cami her zaman mı böyle bilmiyorum ama bunun bir kere olması bile bence utançtır…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.