Çalışanların yüzde 90’ı yoksul

Türkiye’de çalışanların yüzde 90’ının Türk-İş’in 26 Aralık’ta açıkladığı 3 bin 523 TL’lik yoksulluk rakamının altında maaş aldığı ortaya çıktı. Türk-İş, dört kişilik bir ailenin gıda, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu harcamaların toplam tutarını (yoksulluk sınırı) 3 bin 523 lira 9 kuruş olarak hesaplamıştı. Kariyer sitesi ‘Yenibir.com’un yaptığı ankete göre Türkiye’de çalışanların yüzde 34’ü 1499 TL’nin altında aylık ücret alıyor. 1999 TL’nin altında kalanların oranı yüzde 57’ye, 2499 TL’nin altında kalanların oranı ise yüzde 74’e yükseliyor. Ülkemizde çalışanların sadece yüzde 3’ü 4500 TL’nin üzerinde aylık alıyor.

Maaş artışları yetmeyecek

Yeni yılda özel sektörde ortalama ücret artış oranının yüzde 7-8 civarında olması geçinmek için yetmeyecek. Ankete katılan çalışanlar “Rahatça geçinmek için maaşınıza en az ne oranda zam yapılması lazım?” sorusuna “Yüzde 20-30” cevabını verdi.

Yüksek maaşı teknoloji şirketleri veriyor

 Yenibiris.com’un anketine katılanlardan 4000 TL ve üzeri maaş alanların yarısı bilgi teknolojilerinde çalışıyor. 1500 TL ve altı maaş alanların çoğunluğunu ise satış (tezgâhtar) ve mali işler alanlarında çalışanlar oluşturuyor. Satışçıların aldığı primler bu maaş rakamlarına dahil değil. Ar-Ge çalışanlarının üçte biri ile bakım-servis-onarım alanında çalışanlar 2500-3500 TL arasında ücret alıyor. Ürün geliştirme alanında çalışanların yüzde 56’sının maaşları 2000 TL ve üzerinde.

Ankete katılan çalışanların sektör ve unvana göre maaş aralıklarından örnekler şöyle:
• Bilgi teknolojileri - uzman, kıdemli uzman: 3500 TL ve üzeri
• Eğitim - uzman, kıdemli uzman: 2000 - 2500 TL 
• Pazarlama - uzman: 1500 - 2000 TL 
• Mali işler - yönetici: 2500 - 3500 TL 

Maaş artışı konusundaki beklentiler ise iş alanlarına göre farklılık gösteriyor. Soruya, maaş sıralamasında da üst sıralarda yer alan bilgi teknolojileri çalışanları ‘yüzde 50’ diyerek üst sıralarda yer aldı. Eğitim alanındakiler yüzde 30 artış isterken, araştırma-geliştirme alanında çalışanlar yüzde 20-30 arasında bir oranda artış istiyor. Bakım-servis-onarım ile satış alanında çalışanlar yüzde 20’lik bir artışı geçinebilmek için yeterli görürken, ürün geliştirmeciler yüzde 40 oranında bir zamma ihtiyacı olduğunu belirtiyor. 

Patrondan zam istemek kolay değil

İhtiyaçlar belli, yıllık artışlar ortadayken peki çalışanlar patrondan zam talebinde bulunuyor mu? Anketlere katılanların yarıdan fazlası (yüzde 61) bu soruya hayır cevabını veriyor. Cesareti toplayıp bunu yapanlar ise şu cevapları aldığını anlatıyor: 

Satış uzmanı: “Yöneticimden zam istediğimde bunu hak ettiğimi kendilerinin de düşündüklerini, fakat buna patronun karar verdiğini, o ne derse onun olacağını söyledi. Patron firma büyüdükçe ve daha çok kazandıkça işleri kontrol altında tutabilmek için daha sıkı ve cimri davranıyor, denildi.”

Bakım-servis-onarım uzmanı: “Ekonomik krizler gerekçe gösterildi. Asgari ücretle çalışmak için milyonlarca insanın iş aradığı söylenerek yerime binlerce kişinin çalışmak isteyeceği söylendi. Zam talebim kabul edilmedi.”

Mali işler elemanı: “Yöneticim patrona bu durumu iletemeyeceğini, bir sonraki zam döneminde iki katını yapacağını söyleyerek bir yıl daha oyalandım.” 

Mali işler uzmanı: “Adaletsiz yapılan artış oranlarını söylememe rağmen hiçbir şey yapılmadı.”

Bilgi teknolojileri yöneticisi: “İş bu, maaş bu denildi. Ben de ‘sana minnet eden senin gibi olsun’ dedim ve işten çıktım.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.