Başbuğ Türkeş ile Meral Akşener Arasındaki Tarihi Diyalog!
Yeniçağ Gazetesi Yazarı Yavuz Selim Demirağ, "Zaman Tünelinde MHP-Akşener" başlıklı yazısında, 1995 yılında MHP Genel Başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş ile o dönem DYP'den Kocaeli milletvekili seçilen Meral Akşener arasında geçen tarihi diyaloğu aktardı.


 1995 seçimleri öncesi "kilit parti" konumundaki MHP'de yöneticilik yapanların bir bölümü Tansu Çiller'in DYP'si bir bölümü de Mesut Yılmaz'ın ANAP'ı ile ittifaka zorluyordu partiyi. Dönemin tanıkları da yöneticilerinin büyük bir bölümü de hayatta. 30'dan başlayan vekil pazarlığının miktarı düşünce ANAP  ile masaya oturanlar yüzünden merhum Alparslan Türkeş sıkıntılı günler yaşadı. İttifak söylentileri ile seçime hazırlıksız yakalanan MHP  yüzde 10 barajının altında kaldı. Seçimin ertesi günü Türkeş başkanlık divanının istifasını istedi. Seçmenin mesajı üzerine  partiyi yeniden yapılandırmak için genel başkan yardımcıları ve genel sekreteri değiştirip, il ve ilçelerin üye kampanyası yaparak kongreye hazırlanmasını talep etti. MHP'siz Meclis yeni açılmıştı.

Türkeş hem sağlık kontrolü hem de Avrupa'daki Türk Federasyonları ve derneklerini denetlemek için Almanya'ya seyehat etmek üzere Atatürk Havaalanı'ndaydı. Bir süre sohbet ettim. O yıllar görev yaptığım gazete için ropörtaj yapıp ayrılırken VİP'te bir bayan "Sayın Türkeş ile görüşmek istiyorum. Bana yardımcı olabileceğinizi korumaları söyledi" der demez kendisini tanıttı.
"Ben DYP Kocaeli Milletvekili Meral Akşener, sizler beni ağabeyim Nihat Beyi tanırsınız. Biz ailece ülkücüyüz. Sayın Başbuğumuza iletirseniz beni kabul edecektir" deyince önce şaşırdım. Ama gazeteci olarak da haberin kokusunu almıştım. Derhal içeri girip merhumun yanına yeniden oturup, kulağına eğilerek talebi fısıldadım.Tebessümle "hemen içeri alın" dedi. Sayın Akşener ile beraber VİP salonundan içeri girdim. Türkeş, centilmence ayağa kalkıp, ceketinin düğmelerini ilikleyerek karşıladı. Meral Hanım elini ısrar ederek öptükten sonra "Efendim MHP nin baraj altında  takılmasına en az sizler kadar üzüldüğümü bilmenizi isterim. Ancak MHP'nin Meclis'te artık 1 milletvekili var. Ben sizin emrinizdeyim" sözlerini heyecanla sıralayınca Türkeş'in gözlerinin içi güldü.

Almanya için uçağa binmeye giderken Türkeş kulağıma "Meral Hanım ile irtibatı koparma. Dönüşümde Ankara'ya gel ve bir yemekte görüşmemiz için zemin hazırla" talimatını verdi.15-20 gün sonra döndü bir kaç gün içinde bir araya gelmelerini sağladım. Görüşmede Meral Hanım derhal istifa ederek MHP'nin Meclis'teki temsilcisi olmak istediğini vurguladı.Türkeş, "Hayır, iktidar partisinde kalıp davamıza daha çok hizmet edebilirsiniz" dedi. DYP'deki Genel Başkan Yardımcılığı makamı ile Tansu Çiller ile  Türkeş arasında köprü kurdu. Türkeş ve MHP nin taleplerini hükümet anında yerine getiriyordu. Akşener'in İçişleri Bakanlığına getirlmesinde Türkeş'in tarihi rolünü de hatırlatalım. Halen perde arkası aralanamamış olan olan 28 Şubat krizi sırasında Akşener, Türkeş'i günlük hatta saatlik bilgilendiriyordu. Kriz Türkeş'in omdusman olarak Genelkurmay karargahını ziyaret edip, generalleri bilgilendirmesi ile  duruldu. Akşener'in İçişleri Bakanlığında il ve ilçe başkanları bile bir karakol polisinin tayin taleplerini bile rahatça iletebiliyorlardı. Bir başka bilinmeye yanı ise Türkeş'in cenazesinde Akşener'in hükümet ve devlet erkanı üzerindeki etkisidir.

1999 seçimlerinde DSP  birinci parti MHP ikinci olduğu gece merhum Mehmet Gül, Mustafa Verkaya gibi bazı isimlerle harekete geçip parlamentoya diğer partilerden seçilen bazı milletvekilleri ile irtibat kurduk. DYP, ANAP, Fazilet Partisi ve hatta DSP'den seçilip henüz mazbatasını almamış 15 isim yemin töreni sonrası MHP'ye katılalacaklarını beyan etti. Bu isimlerden biri de  Meral Akşener idi. Bu esnada Köşk ile temas sağlayarak devrin Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel'e MHP'nin daha fazla milletvekili olması durumunda başbakanlık görevinin Bahçeli'ye verilip verilmeyeceğini sorduk. "Anayasa ne derse o olur. Çoğunluk MHP'de olursa elbette  görev verilir" cevabı geldi. Ancak Bahçeli ani bir yazılı açıklama ile "Siyasi transferi etik bulmuyoruz" diyerek Başbakanlığı adeta elininin tersi ile itti. Heyecan kursaklarda kaldığı gibi MHP'ye gelmek için can atan isimlere verilen sözlerde güme gitti. Ecevit başkanlığında kurulan 57. hükümet malumunuz.. Meral Hanım bir müddet sonra  partisinden istifa ederek bağımsız kaldı. Derken  bağıra bağıra iktidara geleceği belli olan AKP'nin kuruluş çalışları için istişare toplantılarına  bir kaç kez katıldı. Bir akşam telefonda dertleşirken, "Kardeşim bunlar Türk adını bile telaffuz edemiyor, benim bunlarla işim olmaz" dedi. 3 Kasım 2001 günü yani Bahçeli'nin kimseye danışmadan ilan edip baraja çakılıp "Sorumluluk ben de çekiliyorum" demesinden tam bir yıl önce  MHP'ye törenle katıldı. Dönemin gazeteleri Bahçeli'ye etik açıklamasını hatırlatırken Akşener "yuvada olmanın huzurunu" anlatıyordu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
salih AYAR 2 yıl önce

bu harekette her ülkücü içişleri bakanı olduğu dönemde dolaylı yada direk olarak akşenerin faydasını görmüştür. o hep bizim yanımızdaydı,şimdi bizde onun yanında olacağız

Misafir Avatar
neval kavcar 2 yıl önce @salih AYAR

6 aylık bakanlık döneminde mi salih ayar?

Beğenmedim! (8)
Avatar
neval kavcar 2 yıl önce

kasımdan hazirana kadar, 6 ay bakanlık yapmış akşener'den tüm ülkücüler yararlandı demek yalanın dik alasıdır. bizi akşenerle, onla bunla meşgul etmeyin. Allah muhafaza neredeyse 3. dünya savaşları oluşuyor. ülkücüleri kendi arasında bile anlaşamıyor konumuna düşürürseniz, bir kurtuluş savaşı daha nasıl çıkaranadolu'dan? yapmayın ne olur. seçimlerde sıfır bile çeksek, davadan sapma yoksa vebal hepimizindir. kimse suçu başkasına atmasın.

Avatar
namık saral 2 yıl önce

bi̇z meral hanimdan raziyiz, i̇nşAllah ülkücü i̇rade gerekeni̇ yapacaktir.

Misafir Avatar
nk 2 yıl önce @namık saral

namık bey razıysanız, boşta dyp var oraya buyrun.

Beğenmedim! (8)
Avatar
neval kavcar 2 yıl önce

masal bu ya, başbuğumuza falan filan demiş. başbuğumuz rahmetli oldu. 2 kişinin dışında bilen yok. meral hanım akp'ye girme çabası sırasında bakın ne yaşanıyor?

""akşener, ‘‘geçmişte ülkücüydüm, ama bundan pişmanlık duymuyorum. bana güzellikler kattığına inanıyorum. ancak bugün kendimi, demokrat yanımın öne çıktığı bir birey olarak tanımlıyorum dedi. gezi sırasında akşener, erdoğana iyi haberler de verdi. şiran belediyesinde telefonuyla konuşan akşener, erdoğana dönerek, ‘‘sayın başkanım, mersin teşkilatı size katılmak istiyormuş dedi. bunun üzerine salonda alkış koptu."

geçmişteki ülkücülüğünden pişmanlık duymuyormuş. rezaletin son perdesi.

Misafir Avatar
delikurt 2 yıl önce @neval kavcar

bilge ne yaptı. iktidarken nursafa pandarı bulup genel sekreter.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Ersin Paksoy 2 yıl önce @neval kavcar

rahmeti rahman dedem derdi ki; iki kişi kafan yerinde yok derse, şöyle bir salla yerinde mi değil mi?...

Beğenmedim! (0)
Avatar
Alper 2 yıl önce

sayın salih ayar müsaade edin bazı arkadaşlarımız da akp ye gidip yüksek mevkilere gelsin ve ülkücülere faydaları olsun ama sakın hain demek yok tamam mı? ha bu arada bu imkana sahip olupta başka partiye gitmeyenlere biz tavizsiz ülkücü veya dosdoğru adam diyoruz...

Avatar
ALİ KILIÇ 2 yıl önce

fotoğrafta görüldüğü gi̇bi̇ yazida kurgu... dsp den 15 mi̇lletveki̇li̇ mhp ye transfer olacakti!! güldürmeyi̇n adami.

Avatar
delikurt 2 yıl önce

ülkücü tartışan yorumlayan araştıran fikri olan ve istişare eden. yolarkadaşları iki sığ ve içi boş kamyon arkası sözün arkasından gidendir.

Avatar
mustafa kara 2 yıl önce

ortadoğu gazetemize muhteşem(!) 6 binlik traj kazandıranların derdi başka,milletin ve tabanın derdi başka...

Misafir Avatar
neval kavcar 2 yıl önce @mustafa kara

6 bin traj gerçekten az mustafa kara, haydi çalışmaya. mesela siz 50 abone bulun. diğer memnuniyetsiz arkadaşlarımızda. ben neval kavcar, 3,5 yıldır bir kuruş almadan Allah rızası için yazıyorsam, siz de 50 abone bulabilirsiniz değil mi?

Beğenmedim! (5)